Ateny

Ateny

Ateny – relacja z podróży do stolicy Grecji

Ateny – dojazd do stolicy 

   Kierunek Ateny to jedna z moich pierwszych, dalszych podróży zagranicznych. Jako, że były to czasy studenckie, chciałem się tam dostać i spędzić czas możliwie najtaniej. Podczas podróży i całego pobytu towarzyszył mi mój brat. Jako środek transportu wybór padł na autokar a zakwaterowanie na prywatną kwaterę w dzielnicy Kallithea. 

   Podróż autokarem to jedna z tańszych opcji dotarcia do Grecji ale i czasochłonna. Trasą przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię i praktycznie wzdłuż całej Grecji kontynentalnej po ponad 40 godzinach jazdy dotarliśmy do Aten. Z trasy przejazdu co utkwiło mi najbardziej w pamięci to droga przez Serbię. Pamiętam niesamowite góry z głębokimi przepaściami, pierwszy raz widziane na żywo najprawdziwsze slumsy przy wjeździe do Belgradu, ślady po pociskach i kulach w niektórych budynkach (było to 9 lat po wojnie w byłej Jugosławii) oraz toalety na stacjach benzynowych w formie dziury w podłodze.

Ateny – zwiedzanie miasta

   W Atenach przebywaliśmy przez trzy tygodnie mieszkając w suterenie w dzielnicy Kallithea. Plusem tego oczywiście oprócz względów ekonomicznych było obcowanie z lokatorami, możliwość zakupów w lokalnych sklepikach i obserwacja codziennego życia ateńczyków. Co do samych Aten to pierwsze co rzuca się w oczy, szczególnie obserwując miasto z okolicznych gór to jego wielkość i kolor zabudowy. Po horyzont dominuje biel i odcienie jasnych kolorów.

Ateny - panorama miasta
Ateny – panorama miasta
Widok z Akropolu na Ateny
Widok z Akropolu na Ateny
Odpoczynek w czasie zwiedzania Aten
Odpoczynek w czasie zwiedzania Aten

   Po Atenach poruszaliśmy się głównie metrem. Jednakże dzięki uprzejmości naszego znajomego hindusa mieszkającego i pracującego tutaj, sporą część miasta poznaliśmy wykorzystując do transportu samochód oraz skuter. Jazda po Atenach samochodem nie należy do najłatwiejszych ze względu na totalną swobodę jazdy lokalnych mieszkańców, korki na ulicach oraz ogromny labirynt ulic, w których łatwo się zgubić.

   Muszę natomiast pochwalić ateńczyków za niesamowitą umiejętność parkowania. Ze względu na bardzo ciasną zabudowę i ilość samochodów znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Toteż do perfekcji opanowali oni sztukę wciskania się w najciaśniejsze zakamarki czy parkowanie zderzak w zderzak nie zwracając w ogóle uwagi na drobne wgniecenia czy otarcia na karoserii swoich pojazdów.

   Głównym celem naszego przyjazdu do Aten było poznanie jego zabytków i atrakcji turystycznych. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca, m.in.: Akropol 

Akropol ateński
Akropol ateński

Schodząc z Akropolu, na jego południowym stoku minęliśmy starożytny Teatr Dionizosa.

Teatr Dionizosa w Atenach
Teatr Dionizosa w Atenach

Następnie zwiedziliśmy Muzeum Akropolu.

Posąg w Muzeum Akropolu
Posąg w Muzeum Akropolu
w Muzeum Akropolu
w Muzeum Akropolu
Ateńskie Muzeum Akropolu
Ateńskie Muzeum Akropolu

Dzielnica Plaka

   Idealnym miejscem na spacery jest historyczna dzielnica Plaka usytuowana poniżej Akropolu. Tutaj znajduje się duża ilość klimatycznych tawern i innych lokali gastronomicznych. Dzięki temu mamy możliwość spróbowania smacznych i lokalnych produktów kuchni greckiej. Tu też najlepiej zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki ponieważ sklepików z souvenirami jest bardzo wiele. My trafiliśmy na sklepik, w którym pracowała polka, która świetnie doradziła nam w zakupach. Ponadto ku naszemu zadowoleniu w czasie zakupu pamiątek otrzymaliśmy od niej mały rabat.

Ateny - dzielnica Plaka
Ateny – dzielnica Plaka

   Miejscem, pod które należało obowiązkowo przyjechać był Plac Sindagma i gmach Greckiego Parlamentu. W miejscu tym główną atrakcją jest oglądanie ceremonii słynnej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza przez żołnierzy służących w Gwardii Prezydenckiej.

Grecki Parlament w Atenach
Grecki Parlament w Atenach
Ewzoni - żołnierz greckiej Gwardii Prezydenckiej
Ewzoni – żołnierz greckiej Gwardii Prezydenckiej
Zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Atenach
Zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Atenach
Ewzoni - żołnierz Gwardii Prezydenckiej przed greckim Parlamentem
Ewzoni – żołnierz Gwardii Prezydenckiej przed greckim Parlamentem

Nieopodal Aten:

Pireus

   Promy pasażerskie i statki transportowe znikające na morzu poza linią horyzontu od zawsze wyzwalały we mnie wyobraźnię o dalekich podróżach. Nie mogłem poprzez to ominąć Pireusu, który jest miastem portowym należącym do aglomeracji ateńskiej. Miło spaceruje się po tym porcie oglądając promy i statki pod banderami z całego świata.

Prom pasażerski w porcie w Pireusie
Prom pasażerski w porcie w Pireusie
Koniec rejsu - zjazd z promu
Koniec rejsu – zjazd z promu

 

Marina w Pireusie
Marina w Pireusie

   Jako miłośnik motoryzacji jedną z rzeczy, na które zwracam uwagę podczas zagranicznych wojaży są lokalne ,,perełki” motoryzacyjne. Starych, często porzuconych samochodów w Atenach jest mnóstwo. Przyjemnie jest nacieszyć oko takimi dziełami motoryzacyjnej sztuki.

Motoryzacyjne ,,cudeńska'' na ulicach Aten
Motoryzacyjne ,,cudeńska” na ulicach Aten
Zabytkowe auto -  Ateny
Zabytkowe auto – Ateny
Ateny to raj dla miłośników starej motoryzacji
Ateny to raj dla miłośników starej motoryzacji
Ateny - zabytkowe samochody
Ateny – zabytkowe samochody

Glifada i Varkiza 

   Oprócz zwiedzania atrakcji i zabytków miasta wyjeżdżałem również poza centrum Aten, w okolice miejscowości Glifada i Varkiza. Wyjeżdżałem głównie po to aby wypoczywać na tutejszych plażach i zażywać słonecznych kąpieli w morzu.

Wybrzeże Morza Śródziemnego w okolicach Aten
Wybrzeże Morza Śródziemnego w okolicach Aten
Grecja - wybrzeże Morza Śródziemnego w okolicach Aten
Grecja – wybrzeże Morza Śródziemnego w okolicach Aten

 Pamiątki

Z Aten warto przywieźć:

  • naturalne gąbki poławiane z morza przez okolicznych mieszkańców,
  • lokalne alkohole, przede wszystkim te najbardziej znane tj. Metaxę oraz Ouzo, 
  • greckie oliwki, oliwę z oliwek oraz ser Feta.

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (4 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *