Beskid Niski z dzieckiem

Beskid Niski z dzieckiem

Gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w … Beskid Niski ?

O tak! Zabierzemy Was w podróż po jednym z najdzikszych terenów w Polsce.

   Co mnie najbardziej zauroczyło w Beskidzie Niskim ? Otóż dużo wolnej przestrzeni, niezabudowanej i niezagospodarowanej nawet polami uprawnymi. Tylko łąki, zielone lasy i góry. Wyglądające jak zatrzymane w czasie wioski z drewnianymi chałupami, przy których pasą się krowy. I bardzo niewielu ludzi, nie tylko na szlakach turystycznych. Idealne miejsce na to aby pełną piersią odetchnąć od codziennego życia.

   Beskid Niski jest pasmem górskim graniczącym od wschodu z Bieszczadami, a od zachodu z Beskidem Sądeckim. Ta najniższa i jednocześnie najrozleglejsza część całych Beskidów jest jednym z najbardziej dzikich i dziewiczych miejsc w Polsce. Zajmuje obszar części województwa podkarpackiego i małopolskiego. Tereny Beskidu Niskiego zamieszkiwane były niegdyś przez Łemków. Jest to również obszar, na którym narodził się polski przemysł naftowy. Jedno z najstarszych miejsc wydobycia i przerobu ropy naftowej na świecie. Tak w skrócie można scharakteryzować jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Niesamowicie spokojne i piękne miejsce, gdzie odpoczniemy od cywilizacji i wielkomiejskiego zgiełku.

Co Warto zobaczyć w Beskidzie Niskim ?

  • drewniane kościoły i cerkwie,

  • cmentarze wojenne,

  • zielone szczyty górskie w Magurskim Parku Narodowym,

  • wodospad w Magurskim Parku Narodowym,

  • największą na świecie stadninę koni huculskich.

Folusz – Magurski Park Narodowy

   W środkowej części Beskidu Niskiego mieści się Magurski Park Narodowy, będący piątym co do wielkości parkiem narodowym w naszym kraju. W jego północno – wschodniej części położona jest miejscowość Folusz. Z miejsca tego rozpoczęliśmy zwiedzanie Beskidu Niskiego wraz z naszym dzieckiem. Znajduje się tu bardzo łatwa i zarazem przyjemna ścieżka przyrodnicza o nazwie ,,Folusz”, którą bez problemu przejść można nawet z małym dzieckiem. Ścieżka przyrodnicza ,,Folusz” zaprowadzi nas do dwóch osobliwości przyrody jakimi są Wodospad Magurski oraz wychodnia skalna Diabli Kamień. Cała trasa ma około 4 km a czas na jej przejście to ok. 2 godzin.

   My jednak poszliśmy na łatwiznę i rozdzieliliśmy tę trasę na dwa etapy. Było to spowodowane tak naprawdę przejściowymi opadami śniegu, na które nie byliśmy przygotowani. Z parkingu samochodowego ulokowanego przed wejściem do Magurskiego Parku Narodowego przeszliśmy zielonym szlakiem turystycznym do Wodospadu Magurskiego. Zajęło nam to tylko 20 minut. Następnie zeszliśmy tym samym szlakiem do parkingu i podjechaliśmy samochodem na kolejny parking mieszczący się w zachodniej części Folusza, tuż przy potoku Kłopotnica. Z miejsca tego wspięliśmy się ciekawym, czarnym szlakiem po licznych mostkach i kładkach na Diabli Kamień. Samo dojście zajmuje ok. 15-20 minut. Należy jeszcze doliczyć około 10 minut na spokojne obejście wokół całej wychodni skalnej Diablego Kamienia.

   Beskid Niski słynie z tego, iż wędrując po tutejszych górach czasami można nie spotkać żadnego człowieka na trasie. Podczas naszej wędrówki zarówno do Wodospadu Magurskiego jak i na Diabli Kamień spotkaliśmy zaledwie tylko dwie osoby!

Wejście do Magurskiego Parku Narodowego - Folusz
Wejście do Magurskiego Parku Narodowego – Folusz
Choć szlak bardzo łatwy musieliśmy użyć ,,wyciągarki'' :-)
Choć szlak bardzo łatwy musieliśmy użyć ,,wyciągarki” 🙂
Wodospad Magurski
Wodospad Magurski
Czarny szlak prowadzący na Diabli Kamień
Czarny szlak prowadzący na Diabli Kamień
W drodze na Diabli Kamień
W drodze na Diabli Kamień
Diabli Kamień - Beskid Niski
Diabli Kamień – Beskid Niski
Ścieżka wokół Diablego Kamienia
Ścieżka wokół Diablego Kamienia

Wapienne – Buczynowa Dolina

   Planując pobyt w Beskidzie Niskim szukałem oryginalnego i jednocześnie bardzo spokojnego miejsca na nocleg. W internecie natrafiłem na nietuzinkowy rodzaj zakwaterowania jaki były jurty – coś na zasadzie słynnych jurt mongolskich. Jurty te należą do kompleksu Buczynowa Dolina i znajdują się na końcu malutkiej wioski Wapienne. Wioska Wapienne leży w otulinie Magurskiego Parku Narodowego i posiada od 1986 status miejscowości uzdrowiskowej.

   Jurty są bardzo wygodne i przestronne, powierzchniowo około 25 m2. Na dole znajduje się salon z aneksem kuchennym oraz dwu osobowe łóżko. Mieści się tu również toaleta z łazienką i prysznicem. Nad łazienką, idąc po schodkach można dostać się na antresolę z miejscem do spania dla kolejnych dwóch osób. Przed wejściem do jurty znajduje się rozległy taras z szerokim widokiem na otaczające wzgórza. Jurty mają drewniana konstrukcje i są pokryte wodoodpornym materiałem. Ogrzewane są piecykiem na pelet a gdyby to nie wystarczało dodatkowo są zapewnione piecyki elektryczne. Nam w każdym razie, będąc tam w okresie zimowo-wiosennym zimno nie było.

  Buczynowa Dolina, w której znajdują się jurty posiada dodatkowo miejsca do spania w tradycyjnym budynkach. W jednym z takich budynków na parterze znajduje się restauracja serwująca m.in. przepyszne śniadania a na piętrze mieszczą się studia i apartamenty na wynajem. Kompleks oferuje miejsce na grilla i kilka urządzeń dla dzieci, które nieśmiało można nazwać placem zabaw. Ponadto odbywają się tu cyklicznie warsztaty jogi.

Buczynowa Dolina jest miejscem położonym ,,na końcu świata” gdzie czas płynie swoim rytmem. Tuż za jurtami rozciąga się Magurski Park Narodowy. Częsty brak zasięgu telefonicznego i bardzo słabe WiFi jeszcze bardziej pogłębia wrażenie odosobnienia w jakim się znajdujemy.

Buczynowa Dolina w Wapiennym
Buczynowa Dolina w Wapiennym
Jurta w Buczynowej Dolinie - Beskid Niski
Jurta w Buczynowej Dolinie – Beskid Niski
Wnętrze jurty
Wnętrze jurty

Beskid Niski – Architektura Drewniana

   Beskid Niski to również mnogość zabytkowej architektury drewnianej rozsianej po całym jego terenie. Na uwagę zasługuję tu głównie drewniane kościoły i cerkwie. Niektóre z nich zostały wpisane na listę UNESCO. Są to np. Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej oraz Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu. Na uwagę zasługuje również Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Skwirtnem. Poza kościołami i cerkwiami warto przyjrzeć się cmentarzom wojennym z okresu I Wojny Światowej jak np. położony na Przełęczy Małastowskiej cmentarz wojenny oznaczony numerem 60. Znajduje się na nim drewniana kaplica, drewniane i rzeźbione krzyże nagrobne oraz drewniane ogrodzenie na kamiennej podmurówce.

Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej
Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej
Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Skwirtnem
Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Skwirtnem
Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu
Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu
Cmentarz wojenny nr 60 na Przełęczy Małastowskiej
Cmentarz wojenny nr 60 na Przełęczy Małastowskiej
Małastów - cmentarz wojenny nr 60
Małastów – cmentarz wojenny nr 60

Regietów – Stadnina Koni Huculskich ,,Gładyszów”

   Wieś Regietów położona jest w dolinie, którą płynie potok Regetówka. Regietów z każdej strony otaczają góry co sprawia niesamowite wrażenie jakbyśmy byli odizolowani od reszty świata. Panuje tu zatem cisza i sielski spokój. Regietów słynie ze znajdującej się tu Stadniny Koni Huculskich ,,Gładyszów”. Jest to największa stadnina tego typu na świecie. W stadninie prowadzone są m.in. lekcje nauki jazdy konnej oraz kuligi. Hucuły są bardzo łagodne i inteligentne oraz charakteryzują się dużą wytrwałością w pracy. Wycieczka do Regietowa umożliwia obcowanie ze zwierzętami. Wyjazd taki jest ciekawym doświadczeniem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Na terenie stadniny można skorzystać z noclegów w hotelu oraz z karczmy serwującej tradycyjną kuchnię.

Regietów – Stadnina Koni Huculskich ,,Gładyszów''
Regietów – Stadnina Koni Huculskich ,,Gładyszów”
Hucuły w Regietowie
Hucuły w Regietowie
Regietów - Beskid Niski - Hucuły
Regietów – Beskid Niski – Hucuły

Zabawa z Hucułami
Zabawa z Hucułami
Pobyt na terenie stadniny ,,Gładzyszów'' w Regietowie
Pobyt na terenie stadniny ,,Gładzyszów” w Regietowie
Stara cerkiew św. Michała Archanioła w Regietowie
Stara cerkiew św. Michała Archanioła w Regietowie

Uzdrowisko Wysowa Zdrój

   Zwiedzając Beskid Niski udaliśmy się do uzdrowiska Wysowa Zdrój. Jest to niewielka wieś uzdrowiskowa znana z leczniczych wód mineralnych. Szczególnie znane wody mineralne pochodzące z Wysowej – Zdroju to cechujące się charakterystycznym smakiem naturalne wody lecznicze: „Franciszek”, „Henryk”, „Józef”. W centrum Wysowej – Zdroju, w Parku Zdrojowym znajduje się pijalnia wód mineralnych, w której posmakować można różnych odmian wód. Co prawda niektóre z wód mają tak intensywny i specyficzny smak, że nie każdemu mogą przypaść do gustu. W pamięci utkwiło mi jednak zdanie usłyszane wiele lat temu w pijalni wód w Szczawnicy, iż wody te nie mają smakować a leczyć. Tak więc od tamtej pory staram się choć w niewielkich ilościach konsumować wody lecznicze. Nieopodal Parku Zdrojowego mieści się Rozlewnia Wód Mineralnych a tuż obok jej sklep firmowy, w którym to zaopatrzyliśmy się w różne rodzaje wód aby zabrać je do domu. Ceny wód w tym sklepie są zdecydowanie niższe niż w naszych marketach. 

Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej Zdroju - Beskid Niski
Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej Zdroju – Beskid Niski
Wewnątrz pijalni wód
Wewnątrz pijalni wód
Degustacja wody i inhalacje zdrowotne
Degustacja wody i inhalacje zdrowotne

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (2 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *