Bliskie i dalekie obserwacje

   Spoglądam na rozciągający się na horyzoncie masyw Babiej Góry, ośnieżony na szczycie niczym afrykańskie Kilimandżaro. Sięgam wzrokiem trochę bardziej na południe aby zobaczyć maszt radiowy na Skrzycznem. Z innego miejsca dostrzegam szczyt Wielkiego Stożka a nieco dalej na prawo widzę Łysą Horę. Z kolejnego punktu podziwiam Wzgórze Klimont z kościółkiem na jego szczycie, z innego – Górę Świętej Doroty. Skąd mam takie piękne widoki na dalekie obserwacje ? … z Mikołowa! Te i wiele innych ciekawych widoków są możliwe do zaobserwowania z Mikołowa, z Wyr, Łazisk Górnych oraz z Katowic.

Moje początki z bliskimi i dalekimi obserwacjami

   Natknąłem się kiedyś przypadkiem na tematyczną stronę internetową dotyczącą fotografowania obiektów znajdujących się daleko od obserwatora. Zainspirowany tamtejszymi zdjęciami i samym faktem, że takie coś jest w ogóle możliwe postanowiłem sam spróbować szczęścia w tej dziedzinie fotografii.

   Niewątpliwym atutem, który ułatwił mi rozpoczęcie przygody z obserwacją dalekich obiektów jest bliskość łaziskich hałd: Skalny i Waleska oraz hałdy w katowickiej Kostuchnie; ponadto położenie geograficzne Mikołowa oraz Łazisk Górnych. Miasta te znajdują się na samym krańcu Wyżyny Śląskiej, dzięki czemu rzeźba terenu obu miejscowości jest bardzo pagórkowata i wiele punktów położonych jest stosunkowo wysoko. Natomiast na południowy – wschód od Mikołowa i Łazisk Górnych rozpościera się płaski teren Kotliny Raciborsko – Oświęcimskiej. Czyli mówiąc krótko – znajdujemy się wysoko, pod sobą mamy obniżony, szeroki i płaski teren a dalej w tle przeważnie góry. Dzięki temu w momencie kiedy stoimy w tych najwyższych punktach w Mikołowie i w Łaziskach Górnych a przede wszystkim na hałdach, daje nam to ogromne pole do obserwacji, aż po horyzont.

   Głównie zaobserwować możemy szczyty i pasma gór: Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, polskich i słowackich Tatr, czeskiego Beskidu Morawsko – Śląskiego czy czeskiego Wysokiego Jesionika, ponadto obiekty industrialne, obiekty sakralne, wzgórza i hałdy. Wiele obiektów przy odpowiedniej widoczności dostrzeżemy gołym okiem. Aparat z dużym zoomem bądź lornetka ułatwią nam ich dokładniejszy podgląd lub dostrzeżenie tych najdalszych, których ludzkie oko nie jest w stanie wyłapać.

Przedstawiam kilka najdogodniejszych miejsc do bliskich i dalekich obserwacji:

  • W Łaziskach Górnych Hałda Skalny
  • W Łaziskach Górnych (Dolnych) Hałda Waleska
  • W Katowicach – Kostuchnie Hałda KWK Murcki-Staszic
  • ,,Górka mikołowska” na mikołowskich Groniach
  • Najwyższy punkt ul. Filaretów oraz najwyższy punkt ul. Staropodleskiej w Mikołowie – Gniotku
  • Najwyższy punkt ul. Czereśniowej w Mikołowie – Kamionce (tuż pod Wzgórzem Kamionka)
  • Najwyższy punkt ul. Zielonej na mikołowskiej Recie
  • Najwyższy punkt drogi szutrowej pomiędzy ul. Kawalca w Śmiłowicach a ul. Łączną w Mokrem 
  • Najwyższy punkt drogi polnej pomiędzy ul. Podgórną a ul. Łączną w Mokrem 
  • Najwyższy punkt pomiędzy ul. Wodociągową w Mikołowie a ul. Wierzysko w Łaziskach Górnych (Dolnych) 
  • Wieża widokowa w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie – Mokrem
  • Góra św. Jana w Łaziskach Górnych (Dolnych) i szutrowa droga z Wierzyska w kierunku ul. Przyjaciół w Mikołowie
  • skrzyżowanie ul. Słonecznej z ul. Dwór w Wyrach (za cmentarzem) 
  • ul. Podgórska w Orzeszu 

   Poniższe fotografie przedstawiają najciekawsze obiekty, które są możliwe do zaobserwowania z tych najdogodniejszych punktów obserwacyjnych. Zdjęcia może nie są najlepszej jakości ponieważ tak już wspomniałem są to początki mojej zabawy z tego tupu fotografią. Cieszy mnie natomiast sam fakt możliwości ich zrobienia oraz świadomość, że takie obiekty mogę zobaczyć z ,,własnego podwórka”. Wielu z Was zada sobie pewnie pytanie skąd wiem, że te niektóre ledwo widoczne, majaczące gdzieś w oddali punkty, budowle czy szczyty to właśnie te, o których piszę. Otóż moja orierntacja w terenie, wiedza geograficzna, dobra pamięć fotograficzna jak i tematyczne strony w internecie świetnie to wyjaśniające, utwierdzają mnie w przekonaniu, że to własnie te obiekty są widoczne na moich zdjęciach. 

Czym fotografuję ? 

   Dodam jeszcze tylko krótką informację nt. sprzętu fotograficznego, którym wykonuję te zdjęcia. Obecnie podczas każdej mojej podróży rowerowej towarzyszy mi w plecaku aparat hybrydowy Panasonic Lumix DMC-FZ82. Jest to nowsza wersja używanego przeze mnie przez 9 lat modelu DMC-FZ8. Przekonany do sprawdzonej przez lata marki, łatwości obsługi i zadowalających wyników w postaci finalnych zdjęć postanowiłem dokonać takiego wyboru. W stosunkowo niskiej cenie dostajemy aparat fotograficzny z mnóstwem funkcji i możliwości, z których fotografowanie dalekich obiektów ułatwia wbudowany teleobiektyw z 60-krotnym zoomem optycznym, co daje ekwiwalent 20-1200 mm.

Proponuję zapoznać się z opiniami innych użytkowników i porównanie cen modelu: PANASONIC LUMIX DMC-FZ82 

Gerlach (Tatry Słowackie)

   Udało mi się go sfotografować z hałdy Skalny w Łaziskach Górnych. Jest to praktycznie jedyne miejsce z którego jest widoczny. Tak, ten wystający stożek schowany po lewej stronie za rozciągającym się pasmem Babiej Góry to Gerlach – najwyższy tatrzański szczyt. 

Babia Góra (Beskid Żywiecki)

   Najpiękniejszy widok na tę górę jest z dzielnic Mikołowa Gronie oraz Gniotek, z końcówki ulicy Przyjaciół prowadzącej do Wierzyska oraz oczywiście z hałd w Łaziskach i w Kostuchnie. 

Skrzyczne (Beskid Śląski)

   Najdogodniejsza możliwość obserwacji z Mikołowa: Gronie i Gniotek; z Łazisk Górnych – z Wierzyska i z hałd oraz z hałdy w Katowicach – Kostuchnie. 

Lysa Hora (Beskid Morawsko-Śląski)

   Przy odpowiedniej widoczności dostrzeżemy ją z mikołowskich Groni oraz z łaziskich hałd. 

Velky Roudny (Niski Jesionik)

   Na pierwszym planie hałda Szarlota w Rydułtowach a zaraz za nią bardzo słabo widoczna góra Velky Roudny w czeskim Niskim Jesioniku. Trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć aby dostrzec mniej więcej w połowie wysokości za charakterystycznym stożkiem hałdy słaby cień wzniesienia Velky Roudny.

Zamek Tenczyn w Rudnie

   Po wielu wizytach na hałdzie Skalny nawet mnie jego widok niesamowicie zdziwił. Nie sądziłem, że i ta ciekawa budowla jest stąd widoczna. W głębi zdjęcia to te jasnego koloru, mało widoczne zabudowania na wzgórzu. 

Kościół na Wzgórzu Klimont w Lędzinach

   Świetnym punktem obserwacyjnym na wzgórze Klimont w Lędzinach i znajdujący się na nim kościółek jest hałda w Kostuchnie. Bez problemu dopatrzymy się go również z okolic Wzgórza Kamionka w Mikołowie, z Gniotka oraz z Groni. Również Wierzysko i łaziskie hałdy mają otwarty widok na wzgórze Klimont w Lędzinach.

Panorama Rybnika

   Elektrownia w Rybniku na tle czeskiego pasma górskiego Wysokiego Jesionika – widok z hałdy Skalny w Łaziskach Górnych. 

Widoczne wieże Bazyliki Św. Antoniego w Rybniku – widok z hałdy Skalny

Panorama Tychów

   Betonowa wyspa tyskich wieżowców ulokowana pomiędzy zielonymi lasami Nadleśnictwa Kobiór świetnie prezentuje się ze wszystkich wymienionych wcześniej trzech hałd jak również z ,,górki mikołowskiej” i z mikołowskiego Gniotka. 

Panorama Mikolowa, Katowic i GOP-u

   Z hałdy Skalny jest najciekawsza i najobszerniejsza. Na pierwszym planie Łaziska Dolne, w głębi Katowice. Na skraju, z lewej strony, tuż za wieżą wodną widoczna Góra św. Doroty w dzielnicy Grodziec w Będzinie. Na przeciwległym skraju, w tle – chłodnie kominowe Elektrowni Łagisza w Będzinie.

 

Poniżej panorama Mikołowa z ul. Zielonej obok mikołowskiego osiedla Reta.

Panorama z wieży widokowej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

   Ciekawy widok roztacza się również z wieży widokowej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie- Mokrem. Na zachód od niej zobaczyć możemy hałdę w Czerwionce – Leszczynach, kopalnię w Ornontowicach a na północ panoramę GOP-u z Rudą Śląską na pierwszym planie. Spoglądając z wieży widokowej w kierunku południowym dostrzeżemy na horyzoncie Beskid Śląski. 

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (5 votes)
Please follow and like us:

3 thoughts on “Bliskie i dalekie obserwacje”

    1. Oczywiście, do Kopca Wyzwolenia w Piekarach też mam sentyment. Tylko nigdy z odpowiednim sprzętem obserwacyjnym nie miałem okazji tam być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *