Castelli Romani

   Obszar Castelli Romani we włoskim regionie Lacjum jest terenem, do którego mam okazję najczęściej powracać. Obszar Castelli Romani tworzy trzynaście miejscowości znajdujących się pomiędzy Wzgórzami Albańskimi, na południowy – wschód od Rzymu. Zaprezentuję Wam kilka z tych miejscowości, które warto odwiedzić przebywając w tej części Włoch. Są to niewielkie miasteczka, które urzekły mnie swoim typowo włoskim stylem i klimatem. Do każdego z poniżej opisywanych miejsc z łatwością dotrzemy autobusami sieci Cotral. Autobusy te odjeżdżają z rzymskiego dworca Anagnina, czyli z końcowej stacji metra linii A.

Grottaferrata (Castelli Romani) 

   Spacer po Grottaferrata, warto rozpocząć od ulicy Corso del Popolo. Można powiedzieć, że jest to taki miejski deptak. Idąc w dół tą ulicą po prawej stronie miniemy niewielki ryneczek z fontanną po środku. Na placu tym szczególnie po zmroku, kiedy upały już ustają spotykają się lokalni mieszkańcy. Siedzą i gawędzą a ich dzieci się bawią. Schodząc w dół nieco dalej po lewej stronie możemy wejść do miejskiego parku aby w cieniu palm odetchnąć trochę od palącego słońca.

   Powracając na ulicę Corso del Popolo i idąc nią dalej w dół dojdziemy bezpośrednio na teren opactwa Santa Maria di Grottaferrata, znanego również jako greckie Opactwo San Nilo. Opactwo te jest ufortyfikowanym terenem, położonym na wzgórzu, z którego roztacza się panorama na znajdujący się poniżej, w oddali Rzym. Na jego terenie znajduje się niewielki dziedziniec oraz klasztor pierwotnie wybudowany jako cerkiew prawosławna, obecnie mieści się w niej klasztor bazylianów włoskich. Opuszczając teren opactwa na lewo od ulicy Corso del Popolo znajdziemy niewielką gelaterię z najsmaczniejszymi w mieście lodami, przy której możemy zakończyć nasz spacer po Grottaferrata. 

Opactwo San Nilo w Grottaferrata
Opactwo San Nilo w Grottaferrata
Grottaferrata (Castelli Romani) - Opactwo San Nilo
Grottaferrata (Castelli Romani) – Opactwo San Nilo
(Castelli Romani) - Opactwo San Nilo
(Castelli Romani) – Opactwo San Nilo
Grottaferrata - Opactwo San Nilo
Grottaferrata – Opactwo San Nilo
Grottaferrata
Grottaferrata
Opactwo San Nilo
Opactwo San Nilo
 Grottaferrata
Grottaferrata

Frascati (Castelli Romani)

   Tuż obok Grottaferrata znajduje się miejscowość Frascati. Miasto jest znane z produkowanego tu wina jak i z wielu pałaców z otaczającymi je ogrodami. Najbardziej charakterystycznym pałacem jest górująca nad miastem, na terenie rozległego parku Villa Aldobrandini. Inyymi z ciekawych pałaców na terenie Frascati są również Villa Torlonia oraz Villa Lancelotti. W centrum Frascati znajdziemy zabytkową starówkę z wieloma wąskimi,  tarasowo położonymi uliczkami. Interesującą budowlą jest również Katedra Św. Piotra Apostoła, która stoi przy Piazza San Pietro. Frascati to stare, niewielkie miasteczko z ciekawą architekturą, wieloma terenami zielonymi, idealne na krótkie, popołudniowe zwiedzanie. 

Frascati (Castelli Romani)
Frascati (Castelli Romani)

Castel Gandolfo (Castelli Romani)

   Castel Gandolfo słynie najbardziej za sprawą tego, iż znajduje się tu letnia rezydencja papieży. Składa się na nią Pałac papieski wraz z ogrodami oraz obserwatorium astronomicznym. Centralną częścią Castel Gandolfo jest Piazza della Liberta. Stojąc na tym placu przed sobą widzimy budynek Pałacu papieskiego. Natomiast po prawej stronie jedną z ciekawszych budowli jest kościół katolicki św. Tomasza z Villanova. Jest to część starej zabudowy miasta, która rozciąga się wysoko na wzgórzu, wąskim pasem, ponad taflą Jeziora Albano. Mój spacer po Castel Gandolfo najczęściej zaczynam wchodząc na starówkę od strony Pałacu papieskiego. Przechodzę przez Piazza della Liberta a za kościołem Św. Tomasza, z tarasu widokowego podziwiam Jezioro Albano z otaczającymi je wzgórzami. Następnie idę jedną z ciasnych uliczek wzdłuż starej zabudowy. Dochodzę w okolice Piazza don Morosini i równoległą wąską uliczką powracam w kierunku Pałacu papieskiego. 

Rocca di Papa (Castelli Romani)

   Takie miejscowości we Włoszech uwielbiam najbardziej. Wysoko położone, niewielkie miasteczko, z tarasową zabudową kolorowych domów, do których prowadzą wąskie i kręte uliczki oraz wiele schodów. Przyjemnie jest się tu zgubić ponieważ zawsze można natrafić na jakiś ciekawy zaułek. Miło jest odpocząć na ławeczce pod kamienicami, pomiędzy którymi nad głowami wisi rozwieszone pranie i obserwować lokalnych przechodniów. Hałas skuterów mknących po miejskich serpentynach, mieszkańcy przesiadujący wspólnie przed domami, zapach ciasta z lokalnej pizzerii to prawdziwy obraz Włoch, do którego Rocca di Papa jak najbardziej się wpasowuje. Polecam usiąść na niewielkim placu w jednej z najwyżej położonych części miasteczka, rozkoszować się smakiem lodów z pobliskiej gelaterii i spoglądać w dal z jednej strony podziwiając pejzaż gór, przed sobą na horyzoncie oglądając migoczące światła Rzymu a zerkając na lewo widzieć znajdujące się w oddali morze.

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (3 votes)
Please follow and like us:

2 thoughts on “Castelli Romani”

  1. Świetne zdjęcia, bardzo podobają mi się te klimatyczne kamieniczki, zazwyczaj w tych mniejszych regionach można na nie trafić na każdym kroku. Kiedyś na pewno zaplanuję sobie taką wycieczkę, żeby pozwiedzać Rzym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *