Inspirujące filmy podróżnicze

Filmy podróżnicze – mój subiektywny ranking TOP 20 najciekawszych i najbardziej inspirujących filmów podróżniczych.

GATUNEK: FILMY PODRÓŻNICZE / FILMY DROGI 

   Obecna sytuacja epidemiologiczna zmusza wielu z nas do siedzenia w domu, bez możliwości podróżowania gdziekolwiek. Odpoczywamy w nim, nadrabiamy różne zaległości lub pracujemy zdalnie. Po wykonaniu tych wszystkich czynności domowych i obowiązków zawodowych należy nam się chwila relaksu. Co byście powiedzieli na zanurzenie się w wygodnej kanapie przed telewizorem i obejrzenie zestawu ekranizacji z gatunku: filmy podróżnicze ? Rozumiem, że tęsknicie za prawdziwymi wycieczkami na łono natury. Niech jednak te filmy podróżnicze będą inspiracją i namiastką tego co w niedalekiej przyszłości będziecie mogli ponownie osobiście uczynić. Proponuję Wam zatem w tym turystycznym zastoju, zamiast fizycznego podróżowania, przenieść się w świat wirtualnych wojaży, w świat kina na ekranie swojego telewizora.

   Polecam mój subiektywny ranking najlepszych, najciekawszych i najbardziej inspirujących filmów z motywem podróżniczym. Są to ekranizacje przedstawiające motyw podróży dosłownie jako drogi, wędrówki i przygody. Ale również motyw podróży tej duchowej i psychicznej głównych bohaterów. Filmy ukazujące charakterystyczne piękno danych regionów i krajów. Pobudzające wyobraźnię i przenoszące widza we wspaniałe miejsca na naszej planecie. Filmy podróżnicze po obejrzeniu, których zachwyceni wspaniałymi ujęciami miejsc i krajobrazów, odpowiednio dobraną muzyką czy ciekawymi przygodami bohaterów, sami będziemy chcieli udać się w podróż. W podróż, która pozwoli nam na własne oczy i na własnej skórze poznawać nowe miejsca, ludzi oraz ich kulturę.

   Produkcje te należą do różnych gatunków filmowych. Znajdziemy tu m.in. dramaty, komedie, romanse, science – fiction oraz mieszanki tych kategorii. Wszystkie te filmy natomiast łączy jedna tematyka – motyw podróży, motyw drogi. Z pewnością niektóre tytuły będą Wam znane, ale czy wszystkie ? No to od którego filmu zaczynamy ? Miłego oglądania!

MOJE ULUBIONE FILMY PODRÓŻNICZE – RANKING TOP 20 

Inspirujące filmy podróżnicze 1 - 10
Inspirujące filmy podróżnicze 1 – 10

   Poniżej znajdziecie w telegraficznym skrócie opis tychże filmów. Bo po cóż to miałbym się rozpisywać i zdradzać Wam więcej szczegółów, lepiej sami zobaczcie 🙂 

 1. Droga życia

Dramat z 2010 r. / Inspiracja do przemierzenia Drogi Świętego Jakuba 

   Amerykański lekarz na pieszo przemierza Szlak Świętego Jakuba (El Camino) w Hiszpanii. W ten sposób czci pamięć po swoim zmarłym synu, który zginął na El Camino pielgrzymując do Santiago de Compostela. Podróż głównego bohatera w sensie nie tylko dosłownym jako przemierzanie szlaku ale przede wszystkim jest to podróż w głąb siebie.

 1. O północy w Paryżu

Romans / fantasy z 2011 r. / Inspiracja do zwiedzania Paryża.

   Film w reżyserii znakomitego Woody Allena. Każdego dnia kiedy zegar wybija północ nasz główny bohater przenosi się w przeszłość, do Paryża z dawnych epok. Idealnie odzwierciedlony klimat miasta, przeplatany wątkiem miłosnym, odpowiednia muzyka i wspaniałe kostiumy.

 1. Vicky Cristina Barcelona

Romans / Dramat z 2008 r. / Inspiracja do odwiedzenia Barcelony.

   Drugi z polecanych przeze mnie filmów w reżyserii Woody Allena. Dwie Amerykanki przebywające na wakacjach w Barcelonie wdają się w romantyczną przygodę z przystojnym mężczyzną. Pojawią się również postać byłej żony tego mężczyzny dodając urozmaicenia i skomplikowania całej fabule. W filmie ukazana piękna sceneria Barcelony oraz innych hiszpańskich miasteczek.

 1. Sekretne życie Waltera Mitty

Komediodramat / fantasy z 2013 r. / Inspiracja do odwiedzenia Islandii i Grenlandii.

   Marzyciel, pracownik wydawnictwa LIFE o ponad przeciętnej fantazji, często śniący na jawie przemierza świat w poszukiwaniu zagubionego negatywu zdjęcia, które ma ukazać się na historycznej okładce pisma. 

 1. Wszystko za życie

Dramat z 2007 r. / Inspiracja do wyruszenia na Alaskę.

   Prawdziwa historia młodego Amerykanina, który porzuca dotychczasowe, wygodne życie i wyrusza w samotną podróż na Alaskę. Poruszający film o poszukiwaniu wolności i sensu życia.

 1. Prosta Historia

Dramat z 1999 r. / Inspiracja do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych

   Starszy człowiek korzystając z niewielkiego traktorka z przyczepą wyrusza w podróż przez kilka stanów aby spotkać się i zjednać ze swoim chorym bratem. Film oparty na faktach. 

 1. Choć goni nas czas

Komediodramat z 2007 r. / Inspiracja do zwiedzania świata

   Dwóch chorych na raka mężczyzn wyrusza w trasę dookoła świata, aby zrealizować zadania z listy marzeń. Na liście tej są zadania i czynności, których chcieliby dokonać przed śmiercią.

 1. Dzienniki motocyklowe

Dramat z 2004 r. / Inspiracja do odwiedzenia krajów latynoamerykańskich

   Podróż na starym motocyklu przez Amerykę Południową. Scenariusz napisany na podstawie pamiętników Ernesta „Che” Guevary i Alberta Granady. Przepiękne krajobrazy i świetnie pokazany region latynoamerykański. Ale przede wszystkim jest to historia rewolucjonisty, który ,,najpierw chciał poznać świat a później go zmienić”.

 1. Pociąg do Darjeeling

Komediodramat z 2007 r. / Inspiracja do odwiedzenia Indii

   Tragikomedia ukazująca w barwny sposób historię trójki braci, którzy podróżując przez Indie próbują pokonać dzielącą ich obcość i odnaleźć łączące ich więzi.

 1. Jeszcze dalej niż północ

Komedia / Romans z 2008 r. / Inspiracja do odwiedzenia Francji

   Naczelnik poczty chcąc zamieszkać na Lazurowym Wybrzeżu dopuszcza się oszustwa. Kiedy wychodzi ono na jaw zostaje oddelegowany do pracy w małym miasteczku na północy Francji. Myśląc stereotypowo, iż jest to zimna kraina zamieszkała przez zacofanych mieszkańców przyjmuje to niechętnie. Z czasem jednak bardzo pozytywnie nastawia się do swojego nowego miejsca pracy i zamieszkania.

Inspirujące filmy podróżnicze 11 - 20
Inspirujące filmy podróżnicze 11 – 20
 1. Dobry rok

Komedia romantyczna z 2006 r. / Inspiracja do odwiedzenia Prowansji

   Brytyjski, samolubny biznesmen dziedziczy zaniedbaną francuską winnicę. Winnica ta pierwotnie miała posłużyć mu jako inwestycja na sprzedaż. Z czasem jednak staje się miejscem, w którym bohater odnajduje miłość oraz sens życia.

 1. Listy do Julii

Romans / Dramat z 2010 r. / Inspiracja do odwiedzenia Włoch

   Młoda Amerykanka przyjeżdża do Werony. Pod balkonem ze słynnego dramatu o Romeo i Julii znajduje stary list. Po przeczytaniu listu odszukuje jego autorkę a następnie wspólnie wyruszają w podróż po Italii poszukując adresata miłosnego listu.

 1. Jedz módl się kochaj

Romans / Dramat z 2010 r. / Inspiracja do odwiedzenia Włoch, Indii oraz Indonezji

   Nieszczęśliwa kobieta, po rozwodzie wyrusza w podróż do Włoch, Indii oraz Indonezji aby odmienić własne życie i lepiej zrozumieć siebie.

 1. Cast Away: Poza Światem

Dramat z 2010 r. / Inspiracja do odwiedzenia Fiji.

   Klasyka kina. Historia człowieka pracującego dla firmy kurierskiej, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę. Lata spędzone na wyspie to czas walki o przetrwanie i zmagania z samotnością. Pięknie zdjęcia egzotycznych krajobrazów.

 1. 7 lat w Tybecie

Dramat z 1997 r. / Inspiracja do odwiedzenia Tybetu.

   Austriacki himalaista z powodu wybuchu wojny trafia do obozu dla jeńców. Ucieka z niego i dociera do Tybetu, w którym to zmuszony jest pozostać przez 7 lat. Tutaj poznaje młodego Dalajlamę, którego naucza m.in. j. angielskiego oraz kultury Zachodu. Natomiast Dalajlama budując w bohaterze pozytywne emocje zmienia jego sposób patrzenia na świat. 

 1. Wyprawa Kon Tiki

Dramat z 2012 r. / Inspiracja do żeglowania, rejsów

   Historia norweskiego etnologa Thora Heyerdahla, który w 1947 r. zorganizował wyprawę na na tratwie Kon-Tiki przez Ocean Spokojny. Celem tej wyprawy było udowodnienia, iż Polinezyjczycy pochodzą z Ameryki Południowej.

 1. Życie PI

Dramat z 2012 r. / Inspiracja do żeglowania, rejsów

   Młody mężczyzna o imieniu Pi podróżuje z Indii do Kanady na pokładzie statku transportującego zwierzęta cyrkowe. Transportowiec w czasie sztormu tonie. Młody Pi wraz z kilkoma zwierzętami, hieną, orangutanem, zebrą i tygrysem lądują w szalupie ratunkowej na środku oceanu. Spędzają w niej 227 dni, przeżywając przygody i wspólnie walcząc o przetrwanie. Woda ukazana jako wspaniały ale i niebezpieczny żywioł.

 1. Tracks

Dramat z 2013 r. / Inspiracja do odwiedzenia Australii

   Wzruszający film przedstawiający młodą kobietę przemierzającą w samotności 2700 km australijskiej pustyni z Alice Springs nad Ocean Indyjski. Towarzyszą jej jedynie pies oraz wielbłądy.

 1. Australia

Romans / Wojenny z 2008 r. / Inspiracja do odwiedzenia Australii.

   Angielska arystokratka przybywa do Australii i dziedziczy farmę po jej zmarłym mężu. Akcja rozgrywa się u progu drugiej wojny światowej. Z pomocą doświadczonego poganiacza bydła walczy o utrzymanie farmy. Ich zadaniem jest m.in. przepędzenie dwóch tysięcy sztuk bydła przez australijskie bezdroża. Opowieść o miłości, poświęceniu. Ciekawie przedstawieni rdzenni mieszkańcy Australii – Aborygeni. 

 1. W chmurach 

Komediodramat / Romans z 2009 r. / Inspiracja do podróży samolotami. 

   Pracownik korporacji zajmujący się przede wszystkim zwalnianiem pracowników, większość czasu spędza na podróżach samolotami. Skupiający się na swojej pracy, nie posiadając bliższych kontaktów z rodziną, z czasem zaczyna czuć się samotnie. Na swojej drodze napotyka dwie kobiety. Poprzez te znajomości zaczyna zmieniać podejście do swojego życia. 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (2 votes)
Please follow and like us:

2 thoughts on “Inspirujące filmy podróżnicze”

 1. 7 lat w Tybecie, Życie Pi i najlepszy, cudowny film Wszystko za życia to moja trójka faworytów 🙂 Połowy z twojej listy nie znam, więc dzięki za podsunięcie propozycji na stayathome time 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *