Kolejkowo Gliwice

Kolejkowo w Gliwicach 

   Czasami jedno zdjęcie wyraża więcej niż milion słów. I nie inaczej jest w tym przypadku. Myślę, że widoczny na poniższej fotografii zachwyt dziecka spoglądającego na makietę Kolejkowo jest wystarczający i nie wymaga komentarza ani obszernego opisu. Nie mniej jednak po krótce opiszę naszą ostatnią wizytę w Kolejkowie, które tak bardzo zachwyca nie tylko dzieci ale i dorosłych. Nawet nie musisz interesować się pociągami tak jak Sheldon z Teorii Wielkiego Podrywu aby zakochać się w tym kolejowym świecie 🙂 Ale po kolei … no właśnie a może po koleji

Radość z odwiedzin w Kolejkowie
Radość z odwiedzin w Kolejkowie

   Ostatnia niedziela lutego przywitała nas przyjemną pogodową aurą. Postanowiliśmy tego dnia pojechać na spacer do Parku Chopina w Gliwicach i przy okazji zwiedzić tutejszą Palmiarnię. Jednak po dotarciu do Parku, pod budynkiem Palmiarni zastaliśmy tłum ludzi oczekających do kasy biletowej. Stwierdziliśmy, że stanie w co najmniej godzinnej kolejce nie ma sensu i należy wyszukać inną atrakcję w pobliżu. Wybór padł na znajdującą się również w Gliwicach – wystawę Kolejkowo.

Wejście do Kolejkowa
Wejście do Kolejkowa

Kolejkowo – największa w Polsce makieta kolejowa 

   Wystawa Kolejkowo, czyli największa w Polsce makieta kolejowa znajduje się na terenie Galerii Handlowej Europa Centralna w Gliwicach. W przeciwieństwie do Palmiarni tu do kasy biletowej tego dnia nie stała ani jedna osoba, dzięki czemu weszliśmy natychmiast. Przy kasie uiściliśmy opłatę za wstęp, odpowiednio: osoby dorosłe po 19 zł., dziecko 4-letnie 15 zł./os. oraz emeryci po 15 zł./os.

   Nie była to nasza pierwsza wizyta ponieważ Kolejkowo odwiedziliśmy poprzednio w styczniu 2020 roku. Już wówczas bardzo przypadło nam do gustu. Oprócz głównej makiety mieliśmy wtedy okazję podziwiać czasową wystawę przedstawiającą miasteczko wybudowane z prawdziwego piernika. Również i tym razem miejsce te miło nas zaskoczyło, ponieważ w stosunku do zeszłego roku zostało rozbudowane o dodatkowe budowle, pojazdy i figury.

Piernikowe miasteczko (2020 r.)
Piernikowe miasteczko (2020 r.)

Wystawa Kolejkowo 

Pojazdy

   Na powierzchni 900 m2 mamy okazję przyglądać się z bliska niesamowitemu dziełu konstruktorów, którzy 25 krotnie pomniejszyli pociągi oraz inne pojazdy, budynki, ludzi oraz zwierzęta. Motywem przewodnim jest oczywiście kolej. Cały tutejszy świat i życie mieszkańców toczy się w tle przejeżdżających pociągów i stacji kolejowych. Wprawione w ruch lokomotywy i wagony przemierzają 460 metrów rozlokowanych po całym obiekcie torowiskach. Zobaczymy tu kilkanaście pociągów ciągnących w sumie kilkadziesiąt wagonów, jeżdżące tramwaje, prawie 200 samochodów, w tym kilka również wprawionych w ruch. Ponadto bardzo dokładnie odwzorowanych 235 budynków oraz 3200 różnych figur zwierząt i ludzi.

Inter City mknący przez Kolejkowo
Inter City mknący przez Kolejkowo
Tramwaj miejski przemierzający Kolejkowo
Tramwaj miejski przemierzający Kolejkowo

Budowle

   Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się od wizyty w części zatytułowanej ,,Dzikie Gliwice”. Jest to makieta przedstawiająca życie miasteczka westernowego. To tutaj stary parowóz przemyka pomiędzy górami a wioską indiańską aby w końcu dotrzeć do miasteczka kowbojskiego. Zobaczymy w nim saloon, bank, starą farmę oraz kowbojów jeżdżących na koniach. Tuż obok stacji ,,Dzikie Gliwice” znajduje się jedyna w Polsce makieta, po której pływa statek parowy.

Stacja ,,Dzikie Gliwice''
Stacja ,,Dzikie Gliwice”
Statek parowy
Statek parowy

   Następnie płynnie przechodzimy do mojej ulubionej i jednocześnie najobszerniejszej części wystawy a mianowicie do Górnego Śląska i Zagłębia przedstawionego w miniaturze. Pociągi Inter City, towarowe, oraz zabytkowe parowozy poruszają się po plątaninie torów kolejowych poprowadzonych pomiędzy zabudowaniami znanych i charakterystycznych budynków z Katowic, Gliwic, Rudy Śląskiej czy Będzina. Znajdziemy tu odwzorowane z najdokładniejszą pieczołowitością miniatury takich budowli jak gliwicki Rynek wraz z Ratuszem, katowickie Osiedle Nikiszowiec wraz z okazałym Kościołem Św. Anny, Kolonię Ficinus z Rudy Śląskiej czy stojący na wzgórzu Zamek w Będzinie. Ponadto miejsca związane z koleją takie jak główny dworzec kolejowy z Gliwicach czy dworzec z Rudy Śląskiej Chebzia.

Rynek i Ratusz w Gliwicach
Rynek i Ratusz w Gliwicach
Kościół pw. Św. Anny na Osiedlu Nikiszowiec w Katowicach
Kościół pw. Św. Anny na Osiedlu Nikiszowiec w Katowicach
Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie

   Atrakcją na skalę europejską jest makieta przedstawiająca Rudę Śląska, ponad którą wiszą grzmiące chmury burzowe a na znajdujące się na makiecie budynki, ulice i ludzi pada deszcz.

Ruda Śląska - zalana deszczem makieta
Ruda Śląska – zalana deszczem makieta

   Pozostałe pomieszczenia połączone płynnie z główną halą mieszczą niewielkie makiety przedstawiające lotnisko w miniaturze, port wojskowy, górskie alpejskie miasteczka a nawet krainę dinozaurów.

Makieta portu lotniczego
Makieta portu lotniczego

Mieszkańcy Kolejkowa 

   Ale oprócz budowli i pojazdów prawdziwego smaku całej makiecie dodają jej miniaturowi mieszkańcy. Figury mieszkańców Kolejkowa, przedstawieni są w przeróżnych codziennych sytuacjach, czynnościach i inscenizacjach. Postacie idący do pracy lub ją wykonujący, robiący zakupy, wyprowadzający psy na spacer. Przedstawione są również takie wydarzenia jak procesja kościelna, strajk oraz napad na bank. W Kolejkowie toczy się normalne życie.

Inscenizacja napadu na bank
Inscenizacja napadu na bank
Procesja wokół Kościoła pw. Św. Anny na Nikiszowcu
Procesja wokół Kościoła pw. Św. Anny na Nikiszowcu

   Wielokrotnie inscenizacje te są bardzo oryginalne i humorystyczne. Przykładem niech tu będzie np. uciekająca ze sklepu mięsnego świnia, którą goni rzeźnik czy zlot fanów Gwiezdnych Wojen. Ponadto bocian przelatujący nad makietą i trzymający w dziobie zawinięte w prześcieradło dziecko. Jak również dwuznaczne sytuacje na tyłach niektórych budynków. 

Kolejkowo - życie mieszkańców
Kolejkowo – życie mieszkańców

   Autentyczności życiu Kolejkowa nadają wydobywające się z głośników odgłosy wszelkiego miejskiego gwaru. Natomiast co 9 minut następuje symulacja zmiany pory dnia i nocy. Wówczas odpowiednio w całym Kolejkowie robi się jasno lub ciemno. Na makietach zapalają się lub wygaszają latarnie uliczne oraz światła w budynkach i w pojazdach.

Noc w Kolejkowie
Noc w Kolejkowie

Kolejkowo – informacje praktyczne 

   Jeżeli chcecie poczuć się jak Guliwer w krainie liliputów to serdecznie zachęcam do odwiedzenia makiety Kolejkowo w Gliwicach. Niezwykła podróż po pomniejszonym 25 razy świecie. Ilość oryginalnych detali i wyszukiwanie ukrytych scenerii to dobra zabawa dla dzieci i dorosłych.   

   Zwiedzanie zajmuje minimum jedną godzinę. Natomiast aby na spokojnie i dokładnie przyjrzeć się całej makiecie będziemy potrzebowali na to ok. dwóch godzin. Dla wygody zwiedzających jest szatnia, w której można pozostawić wierzchnie nakrycia. Z miejscem do parkowania nie powinniście mieć problemu ponieważ tak jak wspomniałem wcześniej makieta mieści się w jednym z budynków na terenie Galerii Handlowej Europa Centralna, przed którą to znajduje się ogromny bezpłatny parking. W dobie pandemii niestety plac zabaw dla dzieci oraz restauracja zostały wyłączone z użytku. Natomiast można było zaopatrzyć się w kolejkowe zabawki w otwartym sklepie z pamiątkami. 

   O innych naszych kolejowych wycieczkach w woj. Śląskim możecie przeczytać: tutaj

Co tam jest ukryte ? - żeby to sprawdzić zapraszamy do Kolejkowa!
Co tam jest ukryte ? – żeby to sprawdzić zapraszamy do Kolejkowa!

   Nie zawsze jest czas na to aby na bieżąco zamieszczać pełne opisy i relacje na głównym blogu: www.turystycznewojaze.pl Dlatego aby nic Cię nie ominęło to na moich profilach społecznościowych znajdziesz krótkie wpisy i fotografie na bieżąco odwiedzanych przez nas miejsc.

   Jeżeli spodobał Ci się mój wpis oraz ogólna tematyka bloga i chciałbyś być na bieżąco z podróżami, które odbywamy to zapraszam do polubienia naszych profili w mediach społecznościowych: na Facebooku oraz na Instagramie.


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (2 votes)
Please follow and like us:

1 thought on “Kolejkowo Gliwice”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *