Leśniczówka Cichowe Łozy

Leśniczówka Cichowe Łozy – oaza ciszy i spokoju zanurzona w gęstwinie zielonego lasu. Jedno z najlepszych gospodarstw agroturystycznych na pograniczu polsko – ukraińskim. Ale po kolei:

Wstęp

   Jestem niesamowitym szczęściarzem, że praktycznie każde wakacje mojego dzieciństwa spędzałem u rodziny na wsi. Była to wioska Tarnawskie – niewielki przysiółek wsi Łukawiec w województwie podkarpackim. To tutaj poznałem obraz życia na wsi i pracy na gospodarstwie rolnym. Jako dziecko wielokrotnie pomagałem w codziennych zajęciach, wyprowadzając krowy na pole, karmiąc kury czy zbierając jajka. Rąbanie drewna na opał też nie było mi obce a w odpowiednim czasie, kiedy troszkę podrosłem pomagałem w żniwach.

   Ale przede wszystkim czas spędzony na wsi to była dla mnie, wówczas jako małego dziecka wspaniała przygoda i sielanka. Spacery po lesie, zbieranie grzybów oraz jeżyn, kąpiele w stawie i w rzece. Ponadto ogniska pod rozgwieżdżonym niebem i wycieczki na starej ,,ukrainie” po okolicznych wioskach. Dla urodzonego i wychowującego się w mieście dziecka były to nie lada atrakcje. Miło też wspominam gościnnych i pomocnych mieszkańców. Tak mniej więcej zapamiętałem moje pobyty z czasów dzieciństwa na Tarnawskich. 

   Teraz kiedy jestem już dorosły coraz rzadziej, z oczywistych względów – takich jak praca i rodzina zaglądam w to miejsce. Nie mniej jednak co jakiś czas staram się odwiedzać mieszkającą tu rodzinę. Za każdym razem kiedy przyjeżdżam na Tarnawskie jest to dla mnie pewnego rodzaju podróż sentymentalna. Ostatnio, możliwość przyjazdu trafiła mi się w lipcu tego roku. Przy okazji tej wizyty postanowiłem urozmaicić sobie pobyt – zamiast tak jak zawsze nocować u rodziny, zdecydowałem się z czystej ciekawości skorzystać z noclegów w znajdującej się nieopodal Leśniczówce Cichowe Łozy. Był to strzał w 10-tkę ponieważ miejsce to mnie zauroczyło!

Staw z pomostem w Leśniczówce Cichowe Łozy
Staw z pomostem w Leśniczówce Cichowe Łozy

Położenie

   Leśniczówka Cichowe Łozy to całoroczne gospodarstwo agroturystyczne położone w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, we wsi Łukawiec, a dokładniej w jej przysiółku – Tarnawskie. W linii prostej odległość od granicy polsko-ukraińskiej to zaledwie niecałe 5 km. Najbliższe miasteczko – Lubaczów oddalone jest o około 14 km. Tarnawskie jest spokojną, typowo rolniczą wioską otoczoną gęstymi lasami oraz polami uprawnymi. Sama Leśniczówka Cichowe Łozy zlokalizowana jest na jej końcu, tuż pod lasem, gdzie wokół panuje cisza i spokój a otaczająca przyroda jest na wyciągnięcie ręki.

Droga dojazdowa do leśniczówki
Droga dojazdowa do leśniczówki

Udogodnienia

   Kiedyś gospodarstwa agroturystyczne kojarzyły mi się z tylko z typowymi gospodarstwami rolnymi, w których właściciele udostępniają miejsca noclegowe a wypoczywający w nich turyści mogą pomagać w codziennych pracach na ich gospodarstwie. Owszem są i takie gospodarstwa agroturystyczne, jednak opisywana Leśniczówka Cichowe Łozy nastawiona jest przede wszystkim na relaks, błogi wypoczynek i rekreację w pięknym, wiejskim otoczeniu przyrody.

   Na teren Cichowych Łozów składają się cztery budynki, z których dwa są przeznaczone na miejsca noclegowe dla turystów. Pierwszy z nich to niewielki dom, w którym znajdują się dwa apartamenty: Błękitny (4-osobowy) i Miętowy (6-osobowy). Drugim z budynków przeznaczonych pod wynajem dla gości jest Chata nad stawem, mogąca pomieścić nawet 7 osób. Każdy z tych budynków posiada łazienkę, kuchnię oraz taras. Również przy obydwu budynkach przeznaczonych na wynajem stoją zadaszone altany, pod którymi mieszczą się banie ruskie – czyli podgrzewane beczki z gorącą wodą, coś na wzór jacuzzi.

   Ja z racji tego, iż podróżowałem z 8-osobową grupą wynająłem Chatę nad stawem, która bez problemu pomieściła nas w trzech sypialniach położonych na piętrze. Na parterze natomiast znajdował się aneks kuchenny z obszernym salonem oraz łazienka. Na zewnątrz do naszej dyspozycji był taras z widokiem na las i staw. Ponizej tarasu, na przeciwko stawu znajdowała się bania ruska.

   Pozostałe dwa budynki to dom, w którym mieszkają właściciele oraz stodoła z grillem i wędzarnią. Każdy z budynków został zbudowany z wielką dbałością o szczegóły i detale. W ich konstrukcji, dekoracji jak i w wyposażeniu znajdziemy wiele elementów drewnianych. Wiejskiego uroku temu miejscu dodaje stojący pomiędzy budynkami stary, drewniany żuraw studzienny.

   Cały teren posesji jest bardzo zadbany. Do dyspozycji gości są m.in. stoliki i krzesła umiejscowione na wzniesieniu ponad stawem, przy których z przyjemnością pije się poranną kawę. Mamy również hamak zawieszony pomiędzy drzewami, na którym warto sobie zrobić poobiednią sjestę. W upalne dni można skorzystać z dużego, dmuchanego basenu stojącego w kwiecistym ogrodzie lub po prostu popływać w stawie. Nie zapomniano również o najmłodszych. Dzieci mogą pobawić się w piaskownicy, mają huśtawki oraz malutki drewniany domek wypełniony zabawkami.

   Szczegółowe informacje nt Leśniczówki Cichowe Łozy i możliwość rezerwacji pobytów znajdziecie na ich stronie internetowej: Leśniczówka Cichowe Łozy

Dom gospodarzy
Dom gospodarzy
Dom z apartamentami: Błękitnym i Miętowym w Leśniczówce Cichowe Łozy
Dom z apartamentami: Błękitnym i Miętowym w Leśniczówce Cichowe Łozy
Chata nad stawem na terenie Leśniczówki Cichowe Łozy
Chata nad stawem na terenie Leśniczówki Cichowe Łozy
Wnętrze Chaty nad stawem
Wnętrze Chaty nad stawem
Chata nad stawem - wewnątrz
Chata nad stawem – wewnątrz
Miejsce odpoczynku
Miejsce odpoczynku
Basen - miejsce relaksu i rekreacji
Basen – miejsce relaksu i rekreacji
Bania ruska
Bania ruska
Plac zabaw
Plac zabaw

Komu polecam Leśniczówkę Cichowe Łozy ?

   Miejsce to polecam szczególnie osobom, które chcą uciec od tłumów ludzi, samochodów, całego zgiełku miast jak i zawodowej gonitwy. Tym, którzy chcą zanurzyć się w ciszy i spokoju oraz ,,naładowac baterie” w pięknych okolicznościach przyrody. Spoglądać na rozgwieżdżone niebo, wsłuchiwać się w rechot żab i śpiew ptaków. Tym dla których kontakt z przyrodą jest jednym z priorytetów podczas urlopu. Jeśli cenisz sobie błogą ciszę i obcowanie z przyrodą, smaczną, swojską kuchnię oraz wspaniałą atmosferę wprowadzoną przez gościnnych właścicieli to miejsce to jest właśnie dla Ciebie.

Hamak - miejsce relaksu
Hamak – miejsce relaksu
Staw na terenie Leśniczówki Cichowe Łozy
Staw na terenie Leśniczówki Cichowe Łozy

Aktywność i atrakcje turystyczne

   Wypoczywając w Leśniczówce Cichowe Łozy macie możliwość korzystania z kąpieli w stawie oraz w dużym dmuchanym basenie. Po posiłku proponuję sjestę na zawieszonym pomiędzy drzewami hamaku. Wieczorem natomiast można zrobić sobie ognisko lub grilla a w nocy zrelaksować się w bani ruskiej.

   Okoliczne lasy aż się proszą aby do nich wejść i pospacerować po leśnych ścieżkach. Możemy nawdychać się tu świeżego powietrza. A jeśli jesteście amatorami zbierania grzybów lub jeżyn to dobrze trafiliście. Tutejsze lasy obfitują w tego rodzaju leśne skarby.

   Oprócz typowego wypoczynku i rekreacji na łonie natury podpowiem Wam z jakich jeszcze aktywności i atrakcji turystycznych możecie w pobliżu skorzystać. Opierając się na własnym doświadczeniu szczególnie polecam:

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

   Idealnym pomysłem na rekreację podczas pobytu w Cichowych Łozach są wycieczki rowerowe. W pobliżu Tarnawskich przechodzi jeden z najpiękniejszych w Polsce szlaków rowerowych – Green Velo. Warto choć po niewielkiej jego części pojeździć ,,na dwóch kółkach” i zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Najbliżej będziecie mieli do Kapliczki na Płomieniu znanej z objawień Matki Boskiej. Obok kapliczki rośnie sosna, która jest ciekawostką i ewenementem przyrodniczym, ponieważ z jej jednego korzenia wyrasta aż pięć pni. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo przebiega również przez nieodległą wieś o ciekawej nazwie – Wielkie Oczy. Niegdyś Wielkie Oczy były miastem, w którym obok siebie żyli mieszkańcy trzech wyznań. Teraz ślady tych religii znajdziemy w postaci trzech świątyń. Zobaczymy tu dawną bożnicę żydowską, obecnie odnowioną i przekształconą na bibliotekę. Ponadto starą, drewnianą cerkiew prawosławną oraz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych.

Szlak Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego

   Wiele obiektów znajdujących się na tym szlaku dostępnych jest również z poziomu szlaku rowerowego Green Velo. Tak więc możecie zwiedzić je podczas wycieczek rowerowych ale i również w czasie wycieczki samochodem. Macie wówczas możliwość ,,skolekcjonowania” naprawdę sporej ilości ciekawych obiektów architektury drewnianej w ciągu jednego dnia. Najbardziej polecam stare cerkwie prawosławne w Łukawcu, Wólce Żmijowskiej, w Wielkich Oczach, Szczutkowie i w Opace. Również i te położone nieco dalej, jak cerkiew w Radrużu, która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawe turystycznie miasta

   Jeśli jednak nie chcecie totalnie zapomnieć o mieście to w przerwie od leśnych spacerów i wycieczek rowerowych możecie urozmaicić swój pobyt w Leśniczówce Cichowe Łozy o odwiedzenie kilku ciekawych miejscowości. Warto zatem pojechać samochodem i pozwiedzać takie miasta jak Lubaczów, Jarosław i Przemyśl.

Wielki Odpust Kalwaryjski

   Jeśli Wasz pobyt w Cichowych Łozach przypadnie na miesiąc sierpień to bez zastanowienia wybierzcie się do Kalwarii Pacławskiej na Wielki Odpust Kalwaryjski.

Ukraina – Lwów

   Będąc tak blisko Ukrainy obowiązkowo odwiedźcie Lwów. Do przejścia granicznego w Korczowej są zaledwie 22 km. A dalej to już prosta droga do Lwowa (ok. 70 km). Jeden dzień we Lwowie to i tak za krótko ale wystarczy aby mniej więcej poznać urok i wspaniałe zabytki tego niegdyś polskiego miasta. Kilka informacji o mojej dawnej wycieczce do Lwowa znajdziecie pod tym wpisem: Szybki wypad do Lwowa.

Podsumowanie

   To był zaledwie tylko weekend spędzony w Leśniczówce Cichowe Łozy przy okazji odbywającej się imprezy rodzinnej. Miejsce to jednak na tyle mi się spodobało, że kiedy tylko znowu w planach będę miał odwiedzić pogranicze polsko – ukraińskie, zdecydowanie przyjadę tutaj. Przybędę aby rozkoszować się panującą wokół ciszą, przyrodą, gościnnością i wspaniałą atmosferą. Leśniczówkę Cichowe Łozy uważam za jedno z najlepszych gospodarstw agroturystycznych zarówno w regionie jak i w całej Polsce.


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (3 votes)
Please follow and like us:

4 thoughts on “Leśniczówka Cichowe Łozy”

    1. Uwielbiam Bieszczady. Niech świadczy o tym fakt, iż to właśnie tam oświadczyłem się swojej żonie. Niebawem ponownie odwiedzimy ten region.

  1. Kojarzę tą wieś, podczas wycieczki do Lwowa, Malownicza i bardzo zielona 😉
    Ale bym odpoczął dwa tygodnie z dala od miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *