Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach 

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach – wycieczka z dzieckiem 

   Gorąco polecamy jeden z najpiękniejszych i najciekawszych szlaków kolejowych w Polsce. Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach to oryginalna atrakcja turystyczna łącząca krajoznawcze zwiedzanie z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Jest to atrakcja odpowiednia dla osób w każdym wieku ale przede wszystkim to niesamowita przygoda dająca radość rodzinom z dziećmi.

   Drezyny kolejowe kojarzyły mi się przede wszystkim z pojazdami szynowymi, na których to po obydwu stronach mechanicznego napędu, w pozycji stojącej zajmowały miejsce osoby napędzające drezynę ręcznie. Drezyny w Regulicach są nietypowe ponieważ aby wprawić je w ruch należy użyć mięśni nóg, czyli pedałować tak samo jak na rowerze. W drezynie rowerowej dwie osoby siedzą obok siebie z przodu, na siodełkach rowerowych trzymając się sztywnej, nieskrętnej kierownicy i pedałują. Reszta osób natomiast siedzi na tylnej ławeczce, odpoczywając i podziwiając widoki. 

Wycieczka drezyną rowerową
Wycieczka drezyną rowerową

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach – informacje praktyczne i dojazd 

Rejon: Polska, Małopolskie, Regulice
Punkt wyjazdu i powrotu: parking (GPS: 50°04’40.9″N 19°31’43.4″E)
Rodzaj drogi: tory kolejowe
Łączna długość trasy: ok. 11 km
Czas przejazdu: ok. 2:00 h

   Regulice położone są pomiędzy Katowicami a Krakowem. Najłatwiej dotrzeć tu autostradą A4, zjeżdżając na węźle Rudno, nieopodal kopuł Alvernia Planet. Alternatywną drogą może być dojazd od strony zachodniej lub wschodniej, biegnącą równolegle do autostrady A4 drogą wojewódzką nr 780. 

   Rezerwacji terminu i godziny odjazdu najlepiej dokonywać z dużym wyprzedzeniem poprzez stronę internetową. Koszt przejazdu za jedną drezynę wynosi 70 zł. a zmieścić się w niej mogą max 4 – 5 os. Tak więc dzieląc opłatę za komplet pasażerów nie wychodzi aż tak drogo.

   Dla wygody i komfortu zmotoryzowanych przed budynkiem stacji kolejowej znajduje się niewielki parking oraz udostępniona jest toaleta.

Stacja kolejowa Regulice
Stacja kolejowa Regulice

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach – trochę historii 

   Obecna trasa przejazdu wiedzie po części dawnej linii kolejowej nr 103 łączącej niegdyś Trzebinię z Wadowicami. Linia kolejowa nr 103 została oddana do użytkowania w 1899 roku. Zamknięto ją jednak dla ruchu pasażerskiego w 2002 r. Po tym czasie w dużej mierze trakcja kolejowa na trasie została ograbiona przez osoby trudniące się zbieraniem złomu i niszczała. Jednakże z biegiem lat część trasy pomiędzy Alwernią a Nieporazem została wydzierżawiona przez prywatne osoby, dzięki czemu została odratowana i przystosowana do funkcjonowania. Tym oto sposobem regularne kursy drezynami rozpoczęto 1 lipca 2017 roku.

Lokalna Kolej Drezynowa
Lokalna Kolej Drezynowa

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach – trasa przejazdu 

   Do wyboru są dwie trasy, krótsza 7 km długości oraz dłuższa 11 km długości. Skupimy się jednak na tej dłuższej ponieważ z takiej właśnie opcji skorzystaliśmy. Jest to trasa prowadząca od Stacji Regulice przez Stację Winnica do Stacji Nieporaz Oblaszki. Następnie powrót od Stacji Nieporaz Oblaszki poprzez Stację Winnica i Stację Regulice do Stacji Alwernia Spalona. I ponownie powrót do Stacji Regulice.

   Od razu podpowiem, iż warto zająć pierwszą lub ostatnią drezynę. Z tego względu, iż oprócz najlepszych widoków najpewniej będziecie mieli okazję jechać z kierownikiem ruchu, który dopowie różne ciekawe historie o Lokalnej Kolei Drezynowej. Ponadto jadąc w pierwszym składzie, w momencie kiedy w Nieporazie i w Alwernii następuje odwrócenie drezyn to dla urozmaicenia będzie się wówczas jechało w ostatniej drezynie a później ponownie w pierwszej. I na odwrót, jeśli na starcie wybierzemy ostatnią drezynę to wracać będziemy w pierwszej a po kolejnym obrocie znowu w ostatniej drezynie. 

Początek wycieczki - stacja kolejowa w Regulicach
Początek wycieczki – stacja kolejowa w Regulicach

REGULICE – NIEPORAZ 

   Trasa wycieczki rozpoczyna się na stacji kolejowej w Regulicach. Po zajęciu miejsc w drezynach, które stoją jedna za drugą i po krótkim przeszkoleniu przez kierownika ruchu nt. zasad bezpieczeństwa rozpoczynamy naszą podróż. Na sygnał gwizdkiem wydanym przez kierownika ruchu oznajmiającego gotowość do odjazdu, rozpoczynamy pedałowanie w kierunku północnym, z Reglic do Neporazu. Cała ta trasa biegnie pod górę, z 2% nachyleniem, tak więc troszkę wysiłku w pedałowanie trzeba włożyć. Nie mniej jednak aby Was nie zrazić, każda nawet początkująca osoba czy nieuprawiająca regularnie sportu da sobie radę. Ogólnie pedałowanie nie jest specjalnie wymagające.

Lokalna Kolej Drezynowa - wspólne podróżowanie
Lokalna Kolej Drezynowa – wspólne podróżowanie
Fragment trasy przejazdu drezyną rowerową
Fragment trasy przejazdu drezyną rowerową
Kolejny odcinek przejazdu podczas jazdy drezyną rowerową
Kolejny odcinek przejazdu podczas jazdy drezyną rowerową

   Ciekawostką na trasie jest przejeżdżanie drezynami przez ulice. Wówczas kierownik ruchu daje znać ręką znak do hamowania, każda z kolejnych osób jadących za sobą również wyciąga rękę aby pozostali wiedzieli, że należy wyhamować drezyny. Kierownik ruchu wychodzi na ulicę podnosząc czerwony lizak i daje znać samochodom do zatrzymania się, wówczas drezyny sprawnie i bezpiecznie przejeżdżają przez ulicę.

Kierownik Ruchu zabezpieczający trasę przejazdu
Kierownik Ruchu zabezpieczający trasę przejazdu

   Jadąc z Regulic do Nieporazu po drodze mijamy z prawej strony Winnicę Czak, na której to zatrzymamy się w drodze powrotnej. Po krótkim czasie z lewej strony, poniżej torów zobaczymy wypływający potok ze źródełka krasowego. Następnie z prawej strony mamy okazję podziwiać wapienne skałki będące częścią Jury Krakowsko – Częstochowskiej. 

Źródełko krasowe
Źródełko krasowe
Jurajskie skałki wapienne
Jurajskie skałki wapienne

   Na stacji końcowej w Nieporazie następuje zawrócenie drezyn na specjalnie przygotowanych znajdujących się na torowisku obrotnicach. I tym sposobem Ci, którzy do tej pory byli na przodzie jadą teraz na samym końcu. Dopiero na tej stacji zostały nam sprawdzone i skasowane dziurkaczem pamiątkowe bilety zakupione na stacji początkowej w Regulicach.

Zawracanie drezyn
Zawracanie drezyn
Lokalna Kolej Drezynowa - pamiątkowy bilet
Lokalna Kolej Drezynowa – pamiątkowy bilet

NIEPORAZ – ALWERNIA 

   Jadać do Nieporazu cały czas pedałowaliśmy pod górkę. Teraz po odwróceniu drezyn następuje szybki zjazd, praktycznie bez pedałowania aż do Stacji Winnica. Tutaj wszyscy opuszczamy drezyny i udajemy się na zwiedzanie rodzinnie prowadzonej Winnicy Czak. Właścicielka oprowadza i opowiada o historii powstania winnicy oraz sposobie produkcji win. Mamy tu również możliwość degustacji oraz zakupu tych trunków.

Stacja Winnica
Stacja Winnica
Zwiedzanie winnicy Czak
Zwiedzanie winnicy Czak
Regulice - Winnica Czak
Regulice – Winnica Czak
Winnica Czak w Regulicach
Winnica Czak w Regulicach

   Udajemy się w dalszą drogę w kierunku południowym, mijając bez postoju stację kolejową w Regulicach, na której to rozpoczynaliśmy podróż. Nieprzerwanie pedałujemy dalej na południe, aż do stacji Alwernia. Po drodze mijamy łąki i pola a z lewej strony na wzgórzu mamy możliwość dostrzeżenia wieży Klasztoru oo. Bernardynów w Alwernii.

   Na stacji kolejowej Alwernia, po krótkim postoju następuje ponowne odwrócenie drezyn i powrót do Regulic. 

ALWERNIA – REGULICE

   Końcowym etapem podróży jest powrotny przejazd z Alwernii do stacji Regulice. Jest to już ostatni odcinek drogi a w nogach czuć już delikatne zmęczenie. Ta trasa również biegnie pod niewielkim pochyłem poprzez co trzeba odrobinę wzmóc siłę pedałowania. Nie mniej jednak cały wysiłek włożony w pedałowanie jest wart, ponieważ dzięki temu mieliśmy możliwość odbycia w niekonwencjonalny sposób ciekawej podróży.

Stacja Alwernia
Stacja Alwernia
Koniec wycieczki - powrót do stacji Regulice
Koniec wycieczki – powrót do stacji Regulice

Podsumowanie 

   Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach umożliwia spędzenie czasu wolnego w ciekawy i niebanalny sposób. Podróżując drezyną kolejową mamy okazję zobaczyć piękne widoki i podziwiać przyrodę. Jest to świetna zabawa dla młodszych i starszych uczestników.

   Lokalna Kolej Drezynowa znajduje się w pobliżu takich atrakcji turystycznych jak Skansen w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec w Babicach, Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni czy Zamek Tenczyn w Rudnie, który był uzupełnieniem naszej wycieczki do Regulic.

   To już kolejna z naszych wycieczek związanych z pociągami i kolejnictwem. O wcześniejszych wycieczkach możecie przeczytać we wpisach: Rodzinne Niedziele w Kolejach Śląskich oraz Kolejkowo Gliwice.   

 


Nie zawsze mam czas na to aby na bieżąco zamieszczać pełne opisy i relacje na głównym blogu: www.turystycznewojaze.pl Dlatego aby nic Cię nie ominęło to na moich profilach społecznościowych znajdziesz krótkie wpisy i fotografie na bieżąco odwiedzanych przez nas miejsc.
Jeżeli spodobał Ci się mój wpis oraz ogólna tematyka bloga i chciałbyś być na bieżąco z podróżami, które odbywamy to zapraszam do polubienia naszych profili w mediach społecznościowych: na Facebooku oraz na Instagramie.


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (5 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *