Mini rejs wycieczkowy

MINI REJS WYCIECZKOWY – DZIEŃ I

MSC Poesia

   Rejs wycieczkowy luksusowym promem MSC Poesia był jednym z najprzyjemniejszych doznań podróżniczych, jakie miałem możliwość doświadczyć. Była to krótka, bo zaledwie obejmująca 3 noce ale bardzo ciekawa oraz przede wszystkim przyjemna i wygodna wycieczka. Plusem tego typu podróży jest to, że w przeciwieństwie do objazdowych wycieczek autokarowych nie musimy codziennie zmieniać hotelu, ponieważ ,,ten” tak na prawdę cały czas z nami płynie. Statki płyną głównie nocą aby rankiem przybyć do nowego portu. Następnie stoją zacumowane przez kilka godzin w porcie i wówczas jest czas na to aby zejść na ląd i pozwiedzać najbliższą okolicę. W godzinach wieczornych wypływają znowu w morze a rankiem przypływają do kolejnego nowego portu, i tak na okrągło.

   Bardzo przyjemnie jest każdego ranka budzić się wypoczętym w nowym mieście a nawet kraju. W ciągu dnia jest możliwość zwiedzania okolicy z przewodnikiem lub na własną rękę albo można pozostać na pokładzie statku i np. korzystać z kąpieli w basenie, opalania się lub brać udział w zajęciach fitness. Natomiast wieczorem i nocą kiedy statek płynie, mamy całą gamę możliwości spędzenia czasu dzięki atrakcjom i udogonieniom, jakie oferuje nam statek wycieczkowy. Do dyspozycji są m.in. siłownia, centrum SPA, kasyno, teatr, klub nocny, palarnia cygar, biblioteka, salon gier, sklepy, bary i restauracje z muzyką na żywo. Statki wycieczkowe to ogromne pływające hotele z mnóstwem udogodnień dla pasażerów. To eleganckie wnętrza, perfekcyjna obsługa i wyśmienite jedzenie. 

Wycieczkowiec MSC Poesia i jego wnętrza
Wycieczkowiec MSC Poesia i jego wnętrza

  Wycieczkowiec MSC Poesia i jego wnętrza

Genua

   Moja przygoda z rejsem rozpoczęła się we Wrocławiu. Stąd autokarem przez Niemcy i Szwajcarię po około 17 godzinach jazdy dojechałem do Genui. Była godzina 9 rano gdy wyszedłem z autokaru. Do portu, w którym stał zacumowany wielki prom wycieczkowy MSC Poesia miałem zaledwie 100 m. Odpłynięcie było planowane dopiero na g. 17:00. Pierwsze co zrobiłem to postanowiłem zameldować się na statku. Przeszedłem odprawę, otrzymałem kartę do kajuty i złożyłem w niej swój bagaż. Teraz miałem kilka godzin na to aby poznać miasto.

   Zwiedzanie Genui ograniczyłem tylko do najbliższej okolicy portu. Nie chciałem odchodzić zbyt daleko aby nie spóźnić się na rejs. W położonej blisko portu kawiarence zjadłem typowo śródziemnomorskie śniadanie, popiłem przepyszną włoską espresso i wyruszyłem na spacer po genuiskim porcie. Port położony jest na tle tarasowo ulokowanych zabudowań miejskich. Piękne, stare i zabytkowe kamienice pną się w górę ponad port a jeszcze dalej na horyzoncie rozciągają się wysokie góry. Na terenie portu z ciekawych atrakcji, jakie można zobaczyć jest Il Bigo. Jest to duża ośmioramienna konstrukcja z metalu z panoramiczną windą, z której można podziwiać port i miasto. Następną interesującą budowlą znajdującą się na terenie portu jest Biosfera, czyli ogród botaniczny zamknięty w wielkiej przeszklonej kuli. Ciekawie wyglądający budynek, wewnątrz, którego znajdują się egzotyczne rośliny i zwierzęta. Charakterystyczną budowlą na terenie portu jest również stara, wysoka latarnia morska. Pod kątem architektonicznym uważam port w Genui jako jeden z najładniejszych.

   W godzinach popołudniowych usiadłem w jednej z restauracji przy nadmorskiej promedadzie i podziwiając zacumowane tu luksusowe jachty pod banderami z różnych stron świata zjadłem obiad. Po krótkiej sjeście udałem się na statek ponieważ powoli zbliżała się pora odpłynięcia. 

Życie nocne  

   Ogromny wycieczkowiec spokojnym tempem zaczął opuszczać port w Genui. Najbliższa noc, cały dzień i kolejna noc to czas kiedy bez przerwy płynąłem i korzystałem z atrakcji jakie miałem do dyspozycji na pokładach. Osobiście najbardziej podobała mi się oprawa uroczystych kolacji. Witani przez szefa kuchni i całą świtę obsługi kelnerskiej zasiadaliśmy w eleganckiej restauracji. Każdy stolik miał indywidualną obsługą kelnerską. Samo spożywanie posiłków podczas kolacji było istną ceremonią, trwającą około półtorej godziny. Zaczynało się od różnych przystawek, zup, dania głównego, deseru. Wszystko podane w niewielkich ilościach za to bardzo syte i smaczne. Po tych wykwintnych kolacjach kolejną z atrakcji, która mnie urzekła był udział w przedstawieniach i widowiskach organizowanych w eleganckim, dużym teatrze. Nie były to jakieś marne animacje a najprawdziwsze show: teatralne przedstawienia, musicale i pokazy akrobatyczne. Wszystko na bardzo wysokim poziomie.

MINI REJS WYCIECZKOWY – DZIEŃ II

Dzień na morzu

   Cały drugi dzień upłynął na płynięciu po Morzu Śródziemnym wzdłuż zachodniego wybrzeża Włoch, mijając po drodze tak ciekawe miejsca jak Wulkan Stromboli, który to najlepiej podziwiało się z najwyższego pokładu widokowego. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Cieśniny Mesyńskiej oddzielającej włoski region Kalabria od Sycylii. Przepływając wąskim przesmykiem pomiędzy lądem a wyspą w oddali widać było sycylijski wulkan Etna.

MINI REJS WYCIECZKOWY – DZIEŃ III

Dubrovnik

   Trzeciego dnia w godzinach porannych przypłynęliśmy do portu w Dubrovniku, w Chorwacji. Obserwując z górnego pokładu moment wpływania do portu jestem pełen podziwu dla kapitana i obsługi statku co do umiejętności manewrowania takim kolosem. Samo cumowanie w porcie zajmuje około pół godziny. Spokojnym, dostojnym tempem statek wpływa do portu w Dubrovniku co jakiś czas dając charakterystycznym, pięknie brzmiącym sygnałem dźwiękowym informacje o tym, że cumujemy. Z portu taksówką udałem się do centrum Dubrovnika aby zwiedzić jego najstarszą część. Spacerując po starówce oglądałem najważniejsze zabytki, chodziłem po zabytkowych murach otaczających miasto, błądziłem wąskimi, klimatycznymi uliczkami oraz zakupiłem kilka pamiątek. Po kilku godzinnym pobycie w Dubrovniku wieczorem wróciłem do portu aby statkiem wycieczkowym  wypłynąć w dalszą drogę. Więcej zdjęć z pobytu w Dubrovniku oraz bardziej szczegółowy opis tego pięknego, chorwackiego miasta znajdziecie pod wpisem: Dubrovnik.     

MINI REJS WYCIECZKOWY – DZIEŃ IV

Triest

   Ostatnia noc spędzona na statku. Następnego ranka dopłynąłem do włoskiego Triestu. W mieście tym zakończył się mój krótki rejs promem wycieczkowym. Po wymeldowaniu się miałem około godziny aby przespacerować się po mieście w najbliższej okolicy portu. Następnie wsiadłem w autokar i przez włoskie i austriackie Alpy, następnie przez teren Czech po około 14 godzinach powróciłem do Wrocławia.

Ważne informacje: 

Jeśli zdecydujecie się już na zwiedzanie świata na pokładach statków wycieczkowych zapoznajcie się z kilkoma istotnymi informacjami:

  • Do portów, z których wypływają statki możecie dostać się na kilka sposobów. Biuro podróży może zorganizować Wam przelot z Polski i transfer z lotniska do portu; macie również możliwość dotarcia autokarem lub własnym samochodem. Jak komu wygodnie i na miarę finansowych możliwości.
  • Teraz kwestia kabin i noclegów. Do wyboru są zazwyczaj trzy rodzaje kabin. Dostępne są kabiny wewnętrzne, kabiny zewnętrzne z oknem oraz kabiny z balkonem. Oczywiście te ostatnie są najdroższe. Ceny kabin uzależnione są również od wysokości pokładu, na których się one znajdują.
  • Najpopularniejszą formą wyżywienia na statkach jest Full Board, czyli wyżywienie 3 x dziennie. Na niektórych liniach jest możliwość dopłaty do pakietu wyżywienia All inclusive. Chodzi tu głównie o napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Jeśli ktoś zamierza z tego korzystać warto rozważyć zakup takiego pakietu, ponieważ ceny na statku za pojedyncze napoje, drinki, koktajle czy wina są bardzo wysokie.
  • Napiwki. Podczas meldowania się na statku pobierana jest gotówką kaucja zwrotna (ok. 250 EUR / kabinę) lub kwota ta zamrażana jest na karcie kredytowej. Z sumy tej każdego dnia odciągana jest kwota na obowiązkowe napiwki dla obsługi statku (ok. 10 EUR / rejs tygodniowy) oraz za pozostałe dodatkowo płatne usługi jak np. fryzjer, pralnia, spa. Po prostu forma rozliczenia jest bezgotówkowa.
  • Wycieczki fakultatywne. Podczas gdy statek stoi w porcie najbliższą okolicę możemy zwiedzać na własną rękę lub skorzystać z zorganizowanych, dodatkowo płatnych wycieczek fakultatywnych z pilotem / przewodnikiem.

Więcej szczegółowych informacji i fachowe doradztwo nt. rejsów wycieczkowych uzyskacie odwiedzając stronę internetową oraz dzwoniąc do partnerskiego Biura Podróży Wakacyovo

5/5 - (1 vote)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *