Najciekawsze miejsca Cypru Północnego

    Cypr Północny, a cóż to takiego możecie pomyśleć ? Dlaczego nie piszę o Cyprze jako o całości tylko skupiam się na jego północnej części ? Już spieszę z wytłumaczeniem. Otóż na wstępie zaznaczę, iż Turecka Republika Cypru Północnego jak brzmi pełna nazwa tego kraju jest samozwańczym państwem uznawanym jedynie przez Turcję. Pozostałe kraje świata formalnie nie uznają jego istnienia. Musielibyśmy się cofnąć w przeszłość, w szczególności do roku 1974. Wówczas w odpowiedzi na krwawy zamach stanu obalający dotychczasowy rząd Cypru, armia turecka dokonała inwazji na jego północną część, pozostając na tym terenie do dnia dzisiejszego. Ale nie na historii chcę się tu skupić tylko oczywiście na atrakcjach turystycznych północnego regionu wyspy Cypr.

Niby Cypr a jednak Turcja 

   Będący pod panowaniem Turcji Cypr Północny zamieszkiwany jest głównie przez ludność turecką. Obowiązującym tu językiem jest turecki, walutą –  lira turecka a dominującą religią Islam. Poprzez to wiele z kościołów zostało przemienionych na meczety. Ciekawostką jest również to, iż Cypr Północny jest idealnym miejscem dla miłośników hazardu. Na terenie całego kraju znajduje się wiele kasyn, które są ulokowane głównie przy hotelach. Kraj objęty międzynarodowym embargiem poprzez opodatkowanie kasyn uzyskuje dzięki temu sporą część pieniędzy. Jest to też pierwszy odwiedzony przeze mnie kraj, na terenie którego obowiązuje ruch lewostronny. Ze względu na nieutrzymywanie stosunków dyplomatycznych z Cyprem Północnym również przez Polskę, nasz kraj nie jest w stanie zapewnić m.in. opieki konsularnej przebywającym tu turystom. Nie mniej jednak Cypr Północny jest to kraj godny uwagi i warty odwiedzenia. 

   Cypr Północny zwiedziłem podczas jednego z moich pobytów w Turcji. Po kilku dniach spędzonych w tureckim mieście Kemer pojechałem na lotnisko w Antalyi, skąd turecką linią lotniczą Pegasus Airlines doleciałem do cypryjskiego portu lotniczego Ercan. Na Cyprze Północnym mieszkałem przez kilka dni w okolicy miasta Kyrenia. Zameldowany byłem w eleganckim hotelu, których to w całym kraju nie brakuje. Po zwiedzaniu Cypru Północnego powróciłem na wypoczynek do Turcji. Przedstawiam Wam zatem drodzy czytelnicy listę osobiście sprawdzonych miejsc, wartych odwiedzenia podczas Waszego pobytu na Cyprze Północnym. 

Nr 1 Kyrenia

   Uważam, iż jest to najładniejsza i najbardziej urocza miejscowość biorąc pod uwagę całą północną cześć Cypru. Niewielkie miasteczko z ciasną zabudową, wąskimi, klimatycznymi uliczkami oraz z nadmorską promenadą, przy której znajdują się kafejki i sklepiki z pamiątkami. A wszystko to położone tuż przy morzu, na tle otaczających miasto gór. Nad brzegiem morza znajduje się niewielki port miejski z zacumowanymi łódkami i jachtami. Tuż przy porcie wznoszą się ogromne mury obronne wraz z basztami tutejszego zamku. Zamek w Kyrenii jest główną atrakcją turystyczną miasta, którą obowiązkowo należy zwiedzić. Wewnątrz zamku znajdziemy m.in. dobrze zachowany wrak greckiego statku handlowego, zatopionego  u wybrzeży Cypru kilkaset lat p.n.e. Z wysokich zamkowych baszt idealnie podziwia się panoramę miasta. Jeśli lubisz niepośpieszny tryb życia, długie spacery urokliwymi zaułkami miejskimi, czy rozkoszowanie się w kawiarence smacznym deserem, obserwując przy tym lokalnych przechodniów i turystów, to w tym mieście na pewno się odnajdziesz. 

Kyrenia (Girne) - Cypr Północny
Kyrenia (Girne) – Cypr Północny
Zamek w Kyrenii
Zamek w Kyrenii

Nr 2 Opactwo Bellapais

   W górach nieopodal Kyrenii, we wsi Bellapais znajdują się ruiny dawnego, XII – wiecznego klasztoru augustiańskiego. W czasach kiedy w klasztorze znajdowała się relikwia Krzyża Świętego, było to ważne centrum pielgrzymkowe. Dzięki datkom pielgrzymów klasztor rozbudował się i pełnił ważną funkcję religijną przez wiele lat. Dopiero w XVI w. zaczął popadać w ruinę. Obecnie Opactwo Bellapais, pięknie położone na zboczu góry to klimatyczne ruiny zabudowań klasztornych. Można z nich podziwiać szeroką panoramę na znajdujące się poniżej miasteczka i widoczne w oddali morze. Mnie do Bellapais oprócz oczywistego zwiedzania ruin klasztornych przywiodła odbywająca się na ich terenie degustacja cypryjskich win i serów. Wspaniały smak tych lokalnych produktów w połączeniu z otaczającymi ruinami, ciepłą pogodą i przyjemną nadmorską bryzą dodawał magicznego klimatu temu miejscu. 

Opactwo Bellapais
Opactwo Bellapais
Opactwo Bellapais na Cyprze Północnym
Opactwo Bellapais na Cyprze Północnym

Nr 3 Klasztor Świętego Barnaby

   Jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych na Cyprze. Klasztor został wybudowany nieopodal miejsca spoczynku Świętego Barnaby, założyciela niezależnego Kościoła Prawosławnego. Jego grób znajduje się w podziemnej komorze grobowej niewielkiego kościółka położonego obok klasztoru. W budynku klasztoru natomiast mieści się obecnie muzeum archeologiczne i ikonografii. Porównywalnie piękne ikony widziałem jedynie w kościołach prawosławnych we Lwowie oraz w Budvie. Wokół budynków klasztoru i kościółka nie ma żadnych zabudować, znajdują się tu jedynie pola. Dookoła panuje cisza i spokój, warto więc usiąść pod krużgankami otaczającymi klasztorny dziedziniec i w spokoju pogrążyć się w kontemplacji. 

Klasztor Świętego Barnaby na Cyprze Północnym
Klasztor Świętego Barnaby na Cyprze Północnym
Grób i muzeum Św. Barnaby
Grób i muzeum Św. Barnaby
Ikony w Klasztorze Świętego Barnaby
Ikony w Klasztorze Świętego Barnaby

Nr 4 Salamina

   Jeśli nie jesteście historycznymi ignorantami a starożytne ruiny to dla Was nie sterta kamieni a ślady i pamiątki przeszłości to z pewnością musicie przyjechać do Salaminy. Tym bardziej, iż znajduje się ona zaledwie pięć minut drogi od Klasztoru Św. Barnaby. Salamina obecnie to ruiny antycznego miasta. Jest to dosyć rozległy teren, na którym rozsiane są pozostałości antycznych zabudowań. Najokazalsze z nich to ruiny amfiteatru, łaźni oraz gimnazjon, ponadto znajduje się tu szereg kolumn, ruiny akweduktu oraz bezgłowe posągi. Dla miłośników historii i sztuki jest to jak najbardziej odpowiednie miejsce. 

Salamina (Turecka Republika Cypru Północnego)
Salamina (Turecka Republika Cypru Północnego)
Antyczne ruiny w Salamina (Turecka Republika Cypru Północnego)
Antyczne ruiny w Salamina (Turecka Republika Cypru Północnego)
Amfiteatr w Salamina
Amfiteatr w Salamina
Salamina - Cypr Północny
Salamina – Cypr Północny

Nr 5 Famagusta

   Tak, byłem pod niezłym wrażeniem jak zobaczyłem Famagustę. Takie miejsca widywałem dotąd tylko na filmach. Opuszczone, przerażające i jednocześnie smutne. Mowa tu przede wszystkim o opuszczonej w pośpiechu, podczas natarcia Turków na Cypr dzielnicy Famagusty – Warosia. W jednej chwili w strachu przed wojskami tureckimi kilkudzisięczno – tysięczna dzielnica została opuszczona przez mieszkańców, którzy pozostawiając w niej cały swój dobytek nigdy do niej nie powrócili. Obecnie Warosia to miasto duchów, otoczone płotami i ogrodzeniami z drutem kolczastym, na których wiszą tabliczki z zakazem wstępu. Dzielnica jest pilnowana przez wojsko tureckie i nikt nie ma do niej prawa wejść. Z za ogrodzenia widać ciągnące się wzdłuż plaży opuszczone i niszczejące hotele, restauracje i pozostałe zabudowania mieszkalne.

   Jednak Famagusta to nie tylko dzielnica duchów, to również normalnie funkcjonujące miasto. Zwiedziłem w nim rzucający się w oczy i wyróżiający z pośród niskiej zabudowy Meczet Mustafy Lali Paszy. Budynek o tyle ciekawy, iż pierwotnie wybudowany był jako gotycka katedra, jednak w czasie osmańskiego podboju wyspy w XVI w. został przekształcony na meczet. Jedna z jego wież po części została zniszczona, natomiast druga przekształcona na minaret. Również wnętrze przysposobiono pod obecne funkcjonowanie świątyni. W Famaguście przespacerowałem się po świetnie zachowanych murach obronnych otaczających stare miasto oraz wzdłuż tutejszego portu morskiego. 

Meczet Lali Mustafy Paszy w Famaguście
Meczet Lali Mustafy Paszy w Famaguście
Miasto widmo - Famagusta
Miasto widmo – Famagusta
Zamknięta część Famagusty
Zamknięta część Famagusty
Famagusta (Turecka Republika Cypru Północnego)
Famagusta (Turecka Republika Cypru Północnego)

Nr 6 Bafra

   Bafra jest bardzo eleganckim kurortem wakacyjnym, w którym mieści się wiele luksusowych hoteli. Zanim jeszcze do niej przybyłem słyszałem o hotelu przypominającym swoim kształtem Arkę Noego. A jako, że miałem okazję wizytować ten hotel również zawodowo, czym prędzej się tam wybrałem. Hotel nie bez powodu nosi nazwę Noah’s Ark ponieważ rzeczywiście wybudowany jest na wzór owej łodzi. Jest to bardzo luksusowy hotel, powiedziałbym, że jeden z najlepszych w jakich do tej pory byłem. Bardzo eleganckie designerskie wnętrza, bogate zaplecze sportowo – rekreacyjne, świetne spa oraz ogromny, perfekcyjnie zadbany teren około-hotelowy ze śliczną, piaszczystą plażą. Jeśli szukacie wakacji na Cyprze Północnym na najwyższym poziomie to hotele w mieście Bafra nadają się do tego idealnie. 

Hotel Noah's Ark na Cyprze Północnym
Hotel Noah’s Ark na Cyprze Północnym

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (3 votes)
Please follow and like us:

4 thoughts on “Najciekawsze miejsca Cypru Północnego”

  1. Świetny tekst i fotografie, Gratuluję ! Dodam jedynie, co zapewne zainteresuje wszystkich miłośników opuszczonych miast, że od października 2020 „Miasto duchów” dostępne jest dla zwiedzających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *