Noc Muzeów – Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach w czasie trwania Nocy Muzeów

Inicjatywa Nocy Muzeów 

   Noc Muzeów jest świetną inicjatywą kulturalną, dzięki której w jedną noc w roku mamy możliwość odwiedzania muzeów oraz innych instytucji kulturalnych zupełnie za darmo lub za symboliczną opłatę, np. 1 zł. Odwiedzać można nawet takie miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla turystów. W tę niezwykłą noc oprócz oglądania standardowych eksponatów muzealnych uczestniczymy również w specjalnych, dodatkowo organizowanych wydarzeniach towarzyszących takich jak: pokazy, koncerty, recitale, zloty, itp.

   Już od kilku lat regularnie biorę udział w tym ciekawym nocnym wydarzeniu. W poprzednich sezonach odwiedziłem m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu oraz Willę Caro i Zamek Piastowski w Gliwicach. W tym roku zdecydowaliśmy się odwiedzić Mysłowice i poznać tutejsze Centralne Muzeum Pożarnictwa, przy którym znajduje się również Muzeum Miasta Mysłowice.

Noc Muzeów – Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

   Co prawda z muzeum tym miałem już styczność wiele lat temu, kiedy to pisałem pracę licencjacką nt. zabytków techniki znajdujących się w województwie śląskim. Oczywiście każde z tych opisywanych przeze mnie zabytków techniki osobiście odwiedzałem. Tak też było z Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Nie mniej jednak po tylu latach chciałem je ponownie odwiedzić i zabrać do niego swoją rodzinę. Tym bardziej, że mój syn jest teraz na poziomie oglądania kreskówek z serii ,,Strażak Sam” 🙂 i wiedziałem, że z przyjemnością zainteresują go wielkie wozy strażackie widziane na żywo i z bliska. 

Zbiory Muzeum

   Jak już wspomniałem Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach leży na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Muzeum te gromadzi, dokumentuje i prezentuje eksponaty stanowiące dorobek i dziedzictwo polskiego pożarnictwa. Wystawy muzealne prezentowane są na parterze oraz piętrze budynku. Na parterze bez wątpienia największą uwagę przykuwa bogata kolekcja starych, zabytkowych, ,,bojowych” pojazdów strażackich różnych marek i pochodzących w różnych okresów. Dominujący kolor wokół to oczywiście czerwień 🙂 Znajdziemy tu również zabytkowe drabiny pożarnicze, pompy oraz sikawki konne i ręczne. Bardzo oryginalnym eksponatem znajdującym się w tutejszym muzeum jest 6-metrowy, wiklinowy miś, wylicytowany na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

   Piętro budynku muzealnego mieści takie kolekcje jak mundury i hełmy strażackie, sztandary, pozostały sprzęt gaśniczy oraz zabawki dla dzieci o tematyce strażackiej. Jest to największe muzeum tego typu w Polsce i jedno z największych w Europie. Na piętrze dodatkowo znajduje się Muzeum Miasta Mysłowice prezentujące eksponaty z zakresu historii, archeologii i etnografii miasta. Na zwiedzanie w sumie obydwu muzeów, nieśpiesznym krokiem powinniście przeznaczyć maksymalnie półtorej godziny. Jeśli jesteście osobami starszymi lub o ograniczonej sprawności ruchowej to dla Waszej wygody znajdują się tu podjazdy dla wózków i windy. Natomiast przed budynkiem muzealnym do dyspozycji odwiedzających są obszerne parkingi.

Imprezy towarzyszące

   Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Na scenie znajdującej się przed muzeum przyglądać się można było występom i pokazom talentów, jakie prezentowały dzieci i młodzież. Ponadto projekcje filmów, recital zapomnianych piosenek, spotkanie i zwiedzanie z duchami powstań śląskich. Dodatkową atrakcją był pokaz gaszenia oleju przez strażaków oraz to co mnie najbardziej zainteresowało, czyli zlot zabytkowych samochodów. Po zakończonym zwiedzaniu widziałem jeszcze, że na parkingu przed budynkiem muzeum zbierała się spora grupa rowerzystów. Mieli oni uczestniczyć w nocnym rajdzie rowerowym w ramach Nocy Muzeów. Nie wiem jednak czy im to wyszło ponieważ w momencie kiedy się zebrali nadciągnęły ogromne, ciemne chmury i rozpoczęła się burza.

   Noc Muzeów to ciekawe wydarzenie kulturalne, na które warto przeznaczyć tę jedną noc w roku. Nie chodzi tu już tylko o to aby zaoszczędzić przykładowo 10 zł. na bilecie wstępu, a o to aby mieć możliwość uczestniczenia w oryginalnym wydarzeniu, o nietuzinkowej porze dnia i być częścią społeczności, która choć trochę chce się ukulturalnić 🙂

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Mysłowice - Centralne Muzeum Pożarnictwa
Mysłowice – Centralne Muzeum Pożarnictwa
Zabytkowy samochód strażacki w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Zabytkowy samochód strażacki w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach - zabytkowy samochód strażacki
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – zabytkowy samochód strażacki
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Gabloty wystawiennicze w Muzeum
Gabloty wystawiennicze w Muzeum
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Stary wóz pożarniczy
Stary wóz pożarniczy
Muzeum Miasta Mysłowice
Muzeum Miasta Mysłowice
Noc Muzeów - impreza towarzysząca - zlot zabytkowych samochodów
Noc Muzeów – impreza towarzysząca – zlot zabytkowych samochodów
Impreza towarzysząca - zlot zabytkowych samochodów
Impreza towarzysząca – zlot zabytkowych samochodów
Noc Muzeów - impreza towarzysząca - zlot zabytkowych samochodów
Noc Muzeów – impreza towarzysząca – zlot zabytkowych samochodów

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (4 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *