Ostrawa z dzieckiem

   Szukasz ciekawego miejsca, w którym będziesz mógł wraz ze swoimi dziećmi aktywnie spędzić czas ? Miejsca, gdzie jednocześnie poprzez zabawę dzieci będą czerpać z niej wiedzę i doświadczenie ? Proponuję Ci zatem wyjazd do czeskiej Ostrawy i gwarantuję, że Ty jak i Twoje dzieci nawet przez chwilę nie będziecie się tu nudzić. Ostrawa z dzieckiem będzie jeszcze bardziej atrakcyjniejsza jeśli spędzicie tu np. na długi weekend. Zapraszam do artykułu przedstawiającego topowe atrakcje dla dzieci (i nie tylko) w Ostrawie i jej najbliższej okolicy.

Co warto zobaczyć w Ostrawie będąc tu z dziećmi ? Mapa przedstawiająca atrakcje dla dzieci w Ostrawie. 

1. ZOO w Ostrawie

   Chyba jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Ostrawie. Każdy kogo znam Ostrawę kojarzy przede wszystkim z ogrodem zoologicznym lub z … imprezową ulicą Stodolni 😉 My jednak skupiamy się dzisiaj na tym co warto zobaczyć w Ostrawie będąc tu z dziećmi ? Tak więc kilka słów nt. ostrawskiego ogrodu zoologicznego.

   Jest to drugie pod względem powierzchni ZOO w Cechach. Na tym wielkim obszarze, rozciągającym się w dzielnicy Śląska Ostrawa (cz. Slezská Ostrava) znajdziemy prawie 4000 zwierząt. Dzieci mają okazję podziwiać mieszkające w swoich zagrodach i na wybiegach flamingi, wielbłądy, żyrafy, słonie, małpy, żółwie oraz wiele innych gatunków dzikich zwierząt. Odwiedzający ogród zoologiczny w Ostrawie dzieci, mają możliwość często po raz pierwszy w życiu zobaczyć na żywo dzikie stworzenia, które do tej pory widziały w książkach czy w bajkach. To tutaj, na miejscu oceniają ich wielkość, zapach i ich dźwięki. Ciekawą atrakcją dla najmłodszych jest zagroda Mini Zoo, do której można wejść pomiędzy swobodnie biegające i pasące się kózki i owieczki. Zwierzątka te można głaskać a nawet je nakarmić. Inną możliwością bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami jest ptasia woliera. W wolierze beztrosko fruwające nad głowami niewielkie ptaki, przyzwyczajone do obecności człowieka, potrafią usiąść na wyciągniętej do nich dłoni. 

   ZOO w Ostrawie posiada bardzo wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi. Mamy możliwość wynajęcia drewnianego wózka, w którym możemy wozić swoje pociechy. Do dyspozycji są przewijaki, kąciki dla karmiących mam oraz punkty gastronomiczne, w których możemy bezpłatnie podgrzać własne jedzenie dla dzieci. Jeśli zmęczymy się chodzeniem to możemy wsiąść (za opłatą) do pociągu wożącego turystów po ZOO. No i oczywiście na terenie ZOO znajdują się place zabaw, na których dzieci bardzo chętnie spędzają czas.

Ogólnie aby wszystko zobaczyć to na obejście całego terenu ZOO w Ostrawie poświęciliśmy aż 5 godzin.

   Przyjeżdżając do ZOO w Ostrawie, szczególnie w trakcie weekendu, w sezonie wakacyjnym będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Po pierwsze – z pewnością nie będzie łatwo znaleźć wolnego miejsca parkingowego. Pomimo, iż przed ogrodem zoologicznym znajdują się płatne parkingi to były one w całości zapełnione. Nam udało się zostawić samochód dopiero kilkaset metrów dalej, w głębi osiedla domków jednorodzinnych. No ale przynajmniej za parkowanie nie musieliśmy płacić 🙂 Po drugie – kolejki do kasy biletowej są dosyć długie i swoje trzeba odstać. Nie mniej jednak dosyć szybko zator ten się posuwa.

   Nie odwiedziłem może zbyt wielu ogrodów zoologicznych, jednak jeśli miałbym zrobić ranking do tej pory zwiedzonych, to ZOO w Ostrawie plasuje się w czołówce najlepszych i najciekawszych ogrodów zoologicznych, zaraz np. po ZOO we Wrocławiu.

CZAS ZWIEDZANIA: około 5 godzin

CENY: 120 CZK / os. dorosła; dzieci do lat 3 – bezpłatnie, szczegółowy cennik: ZOO Ostrava

Główne wejście do ZOO w Ostrawie
Główne wejście do ZOO w Ostrawie
Wielbłądy w ostrawskim ZOO
Wielbłądy w ostrawskim ZOO
Słoń - ZOO w Ostrawie
Słoń – ZOO w Ostrawie
Ptasia woliera w ZOO Ostrava
Ptasia woliera w ZOO Ostrava
Zagroda mini-zoo
Zagroda mini-zoo
Plac zabaw w ostrawskim ogrodzie zoologicznym
Plac zabaw w ostrawskim ogrodzie zoologicznym

2. Dino Park Ostrava

   Pomimo, iż położony poza Ostrawą to i tak ze względu na swoją nazwę kojarzony z tą miejscowością. Dino Park Ostrava znajduje się w miejscowości Dąbrowa (cz. Doubrava), zlokalizowanej ok.15 km od centrum Ostrawy. Wykorzystanie w nazwie słowa ,,Ostrava” ma oczywiście charakter marketingowy po to aby łatwiej, dzięki bliskości jednej z największych w Czechach miejscowości, skojarzyć położenie tego parku.

   Dino Park Ostrava jest największym z pięciu tego typu parków tematycznych w Czechach. Daje możliwość przeniesienia się w świat mezozoiku i zobaczenia naturalnej wielkości żyjących wówczas zwierząt.

   To rozległy teren położony na dwóch poziomach. Górna część zlokalizowana na wzniesieniu jest bardziej zalesiona. Natomiast położona poniżej część parku to rozległa, płaska polana. W obydwu tych częściach Dino Parku Ostrava znajdziemy wiele ruchomych modeli dinozaurów. Ruchome są zaledwie ich głowy i ogony co i tak w połączeniu z wydobywającymi się efektami dźwiękowymi w postaci ich porykiwania robią ogromne wrażenie na dzieciach. Na początku dźwięki te wzbudziły strach w naszym dziecku. Jednak po chwili cały zaciekawiony i zdziwiony czerpał już radość z odgłosów wydobywających się z paszczy dinozaurów.

   Oprócz rozsianych na całym obszarze parku dinozaurów, do dyspozycji najmłodszych są place zabaw. Już na początku zwiedzania na najmłodszych czeka paleontologiczny plac zabaw. Bawiąc się w ogromnej, zadaszonej piaskownicy dzieci mogą odkopać duży szkielet prehistorycznego stwora. W tym samym czasie rodzice mają ich na oku i odpoczywają na krzesłach i ławkach rozstawionych wokół piaskownicy.

   Dużym plusem w opłacie biletu wstępu jest to, iż cena obejmuje korzystanie ze wszystkich atrakcji parku. Tak więc dzieci i dorośli mają do wykorzystania m.in. dino pociąg (tak naprawdę ogromny pick-up z dołączonymi pół otwartymi wagonami), który obwozi turystów po dolnej części parku. Ponadto możemy skorzystać z kina 4D, w którym obejrzymy krótką bajkę o dinozaurach. W cenie są również takie rozrywki dla najmłodszych jak Dino Race, czyli czterokołowe mini-gokarty na pedała, którymi dzieci mogą jeździć po wyznaczonym torze.

   Możemy też odwiedzić niewielki pawilon wystawowy z ciekawymi eksponatami lub spróbować nie zgubić się w tutejszym labiryncie. Po skończonym zwiedzaniu jest okazja zakupienia pamiątek w Dino Shopie.

   Przed parkiem znajduje się sporej wielkości bezpłatny parking. Pomimo wakacyjnej soboty nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem samochodu. W kolejce do kasy biletowej byliśmy jedynymi osobami.

CZAS ZWIEDZANIA: ok. 3 godziny

CENY: 150 CZK / os. dorosła; dzieci do lat 3 – bezpłatnie, szczegółowy cennik: Dino Park Ostrava

Dino Park Ostrava
Dino Park Ostrava
Ruchome dinozaury w Dino Park Ostrava
Ruchome dinozaury w Dino Park Ostrava
Dinozaury - ekspozycja Dino Park Ostrava
Dinozaury – ekspozycja Dino Park Ostrava
Dino Park Ostrava - widok na ,,dolną'' część parku
Dino Park Ostrava – widok na ,,dolną” część parku
Plac zabaw w Dino Park Ostrava
Plac zabaw w Dino Park Ostrava
Plac zabaw w Dino Park Ostrava
Plac zabaw w Dino Park Ostrava
Prawie jak w Jurassic Park
Prawie jak w Jurassic Park

3. Fun Park Žirafa

   Taka krótka dygresja: będąc gdziekolwiek za granicą staram się unikać takich miejsc jak centra handlowe. Po prostu przebywając w centrum handlowym podczas podróży, w czasie której przez kilka dni chłonę piękne widoki czy zwiedzam wspaniałe zabytki; to wówczas mam odczucie, iż  dotychczasowy cały czar danego regiony czy kraju pryska.

   No i właśnie kolejny punkt na naszej mapie dziecięcych atrakcji turystycznych w Ostrawie znajduje się na terenie centrów handlowych. Nie mniej jednak w tym przypadku wizyta tu nie była dla mnie aż tak drastyczna, ponieważ cały ten wyjazd ukierunkowany był na atrakcje pod kątem naszego syna. No i siłą rzeczy psychicznie nastawiłem się na to, że akurat ta dziecięca atrakcja znajdowała się w takim miejscu. Ponadto na przyjazd do Fun Park Žirafa zdecydowaliśmy się również z tego względu, iż znajdował się stosunkowo blisko hotelu Clarion Congress Ostrava, w którym byliśmy zakwaterowani.

   Fun Park Zirafa położony jest na terenie wielkiego centrum handlowego, jednakże mieści się w oddzielnej hali, nie połączonej ze sklepami. Krótko mówiąc jest to wielki plac zabaw dla dzieci znajdujący się pod dachem, z integralną częścią ,,wypoczynkową” dla rodziców i opiekunów. Jest to ciekawe miejsce, w którym dzieci mogą wyszaleć się do woli. Dzieci mogą czerpać radość z zabawy na karuzelach, huśtawkach i zjeżdżalniach, wygłupiać się w basenie z kulkami i na trampolinach, jeździć na rowerkach oraz biegać do woli. Wszystko wokół jest miękkie i bezpieczne a cała zabawa odbywa się pod okiem pracowników jak i oczywiście rodziców, opiekunów. Myślę, że dwie godziny to takie minimum czasu, który należy dać dziecku tutaj na zabawę. Ale to raczej z punktu widzenia osoby dorosłej. Mi po tym czasie zaczęło się już po prostu nudzić, natomiast naszego Wiktora ciężko było stąd wyciągnąć.

   Obiekt jest podzielony tak jakby na dwie części. Pierwsza z nich to teren służący do zabawy, drugi natomiast przeznaczony jest dla rodziców i opiekunów. Mogą oni usiąść przy stolikach obok lokali gastronomicznych i zamówić coś do jedzenia jak i picia. Również wzdłuż całej części przeznaczonej dla dzieci znajduje się bardzo długi stolik i krzesła, z których mamy panoramiczny widok za swoje pociechy bawiące się w Fun Parku.

   Planując przyjazd do Fun Park Žirafa w Ostrawie pamiętajcie o tym aby zabrać dla dziecka skarpetki. Jest to obowiązkowe ponieważ na teren przeznaczony do zabawy nie można wchodzić w obuwiu. Na wstępie dostaniemy opaski na rękę, identyczne jak te które otrzymuje się w hotelach z all inclusive. Jednak z all inclusive nie mają one nic wspólnego. Po prostu Fun Park Žirafa można w trakcie dnia opuszczać i ponownie do niego wrócać a opaski pomagają w identyfikacji osób, które już raz opłaciły wstęp.

   My odwiedziliśmy Zirafa Fun Park w Ostrawie podczas weekendu, czyli w najdroższym okresie. Przyjeżdżając tu w ciągu tygodnia roboczego zapłacimy taniej. A już wyjątkowo korzystna cena jest w ciągu tygodnia od godz. 19-21. Trzeba też pamiętać o tym, iż oprócz biletu wstępu jeśli nasze dziecko zapragnie dodatkowych atrakcji tj. automaty do gry czy jazda na mechanicznych zwierzętach to za te atrakcje zapłacimy dodatkowo. 

   Ze względu na to, iż Fun Park Žirafa w Ostrawie znajduje się wewnątrz budynku to raczej proponowałbym wizytę tu w czasie niepogody, kiedy to nie ma możliwości korzystania ze świeżego powietrza i słońca. 

CZAS ZWIEDZANIA: minimum 2 godziny

CENY: 250 CZK / dziecko, 70 CZK / os. dorosła, szczegółowy cennik: Fun Park Žirafa

Budynek mieszczący Fun Park Žirafa
Budynek mieszczący Fun Park Žirafa
Wewnątrz Fun Park Žirafa
Wewnątrz Fun Park Žirafa
Ogromny plac zabaw - Fun Park Žirafa
Ogromny plac zabaw – Fun Park Žirafa
Dodatkowa sala z jeżdżącymi zwierzątkami
Dodatkowa sala z jeżdżącymi zwierzątkami
Część restauracyjna w Fun Park Žirafa
Część restauracyjna w Fun Park Žirafa

4. Landek Park

   Na temat tej zabytkowej i największej w Czechach kopalni węgla kamiennego Landek Park możecie przeczytać krótkie informacje w moim poprzednim wpisie: Ostrawa na rowerze. Kopalnia Landek Park oferuje możliwość wyboru dwóch tras zwiedzania. Pierwsza trasa jest krótsza, jej zwiedzanie zajmuje ok. 1 godziny. W tym czasie przedstawiona zostanie nam historia ratownictwa górniczego. Druga trasa jest dłuższa, ok. dwu-godzinna, dodatkowo oprócz ekspozycji historii ratownictwa górniczego obejmuje zjazd klatką górniczą i zwiedzanie podziemnych chodników kopalnianych. My ze względu na obecność naszego małego dziecka i trochę napięty plan tego dnia, skupiliśmy się tylko na zwiedzaniu części krótszej, naziemnej. Czesko-języczny przewodnik oprowadził nas po kopalnianych pomieszczeniach. Po wyjściu z muzeum ku wielkiej uciesze naszego dziecka przejechaliśmy się pociągiem kopalnianym, jeżdżącym w koło na przyległym kopalni terenie. 

   Pod samą kopalnię można bez problemu dojechać samochodem i zaparkować auto na bezpłatnym parkingu.

CZAS ZWIEDZANIA: 1 – 2 godziny (w zależności od wariantu trasy) 

CENY: 110 CZK / os. dorosła – trasa krótka, 170 CZK / os. dorosła – trasa długa; dzieci do lat 6 – bezpłatnie, przejażdżka pociągiem kopalnianym: 30 CZK / os., dzieci również płacą, szczegółowy cennik: Landek Park

Zabytkowa Kopalnia Landek Park w Ostrawie
Zabytkowa Kopalnia Landek Park w Ostrawie
Ekspozycja przedstawiająca historię ratownictwa górniczego
Ekspozycja przedstawiająca historię ratownictwa górniczego
Część podziemna ekspozycji historii ratownictwa górniczego
Część podziemna ekspozycji historii ratownictwa górniczego
Pociąg kopalniany w Landek Park
Pociąg kopalniany w Landek Park

5. Dolní Oblast Vitkovice (DOV)

   To ogromny powierzchniowo i zaskakująco oryginalny wyglądem kompleks dawnej huty żelaza, obecnie przekształcony na wspaniały zabytek architektury industrialnej. Krótko mówiąc jest to ogromne muzeum górnictwa i przemysłu. Na całym tym obszarze dziedzictwa przemysłowego znajdują się dawne budynki koksowni, pozostałości hal, wielkie piece hutnicze, dawna kopalnia oraz ogromna plątanina rdzawych rur. Wiele ze znajdujących się tu budowli zostało przekształconych na muzea, punty widokowe oraz centra nauki i techniki.

Dolní Oblast Vitkovice (DOV)
Dolní Oblast Vitkovice (DOV)
(DOV) Dolní Oblast Vitkovice
(DOV) Dolní Oblast Vitkovice
Przed wejściem do Wielkiego Świata Techniki (DOV)
Przed wejściem do Wielkiego Świata Techniki (DOV)
Zabytkowy tramwaj w DOV
Zabytkowy tramwaj w DOV

   Wydawać by się mogło, że na tym na pierwszy rzut oka wyglądającym przerażająco, poprzemysłowym terenie nie znajdziemy nic ciekawego dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Otóż pomiędzy gąszczem ogromnych metalowych konstrukcji i labiryntem ceglanych budynków jak i kopalnianych wież wyciągowych odnajdziemy jedno z najnowocześniejszych w Europie interaktywnych centrów nauki i techniki.

   Wielki Świat Techniki oraz Mały Świat Techniki U6 bo to o nich mowa, będące częścią kompleksu Dolni Oblast Vitkovice z pewnością Was zainteresują a już na pewno dla Waszych dzieci będzie to nie lada atrakcja.

   O Małym Świecie Techniki U6, znajdującym się w oddzielnym budynku opowiem Wam innym razem, przy okazji kolejnej wizyty w mieście, ponieważ w natłoku ostrawskich atrakcji miejsca tego nie zdążyliśmy już zwiedzić.

Mały Świat Techniki U6
Mały Świat Techniki U6

   Przedstawiam Wam natomiast Wielki Świat Techniki ponieważ tutaj spędziliśmy najwięcej czasu ze względu na najciekawsze atrakcje. Podłużny szklany budynek Wielkiego Świata Techniki, którego lustrzana elewacja odbija w sobie znajdujące się po przeciwnej stronie metalowe i ogromne konstrukcje kompleksu Dolni Oblast Vitkovice, mieści w sobie na trzech poziomach – niesamowicie ciekawą, interaktywną wystawę. Wystawa ta jest tematycznie podzielona, w zależności od wieku i zainteresowań odwiedzających na cztery różne ,,Światy”. Są to: Świat Dzieci, Świat Nauki i Odkryć, Świat Cywilizacji i Świat Przyrody. Znajdujące się tu ekspozycje w atrakcyjny a czasem nawet zabawny sposób przedstawiają zagadnienia z różnych dziedzin nauki i techniki. Zwiedzając te miejsce w wielu przypadkach możemy sami dotknąć wiele eksponatów a nawet sprawdzić ich działanie za pośrednictwem różnych gier, doświadczeń i eksperymentów.

Wielki Świat Techniki
Wielki Świat Techniki
Interaktywne zabawy i doświadczenia w Wielkim Świecie Techniki
Interaktywne zabawy i doświadczenia w Wielkim Świecie Techniki
Wielki Świat Techniki
Wielki Świat Techniki
Wielki Świat Techniki w Ostrawie
Wielki Świat Techniki w Ostrawie

   Dla naszego małego dziecka najciekawszą wystawą był oczywiście ,,Świat dzieci”. Mógł on w tym miejscu, ubierając różne uniformy, przeobrazić się np. w budowniczego, pracownika wodociągów, lekarza, muzyka, sklepikarza i poznać poprzez wykonywanie ciekawych zadań, w odpowiednio pomniejszonej skali – tajniki i działanie tych zawodów. ,,Świat dzieci” mogą zwiedzać tylko najmłodsi goście w wieku do lat 6, oczywiście pod opieką dorosłych. Jest to ekspozycja, za którą należy dodatkowo zapłacić. Czas przebywania i zabawy w ,,Świecie dziecka” jest ograniczony i wynosi 1 godzinę 45 minut. 

Ekspozycja Świat Dzieci
Ekspozycja Świat Dzieci
Różne wcielenia naszego syna w ,,Świecie Dzieci'' w Świat Techniki Ostrava
Różne wcielenia naszego syna w ,,Świecie Dzieci” w Świat Techniki Ostrava

   Pod koniec zwiedzania wszystkich ekspozycji Wielkiego Świata Techniki, będąc na ostatnim piętrze budynku trafiliśmy do Teatru Nauki. W zaciemnionej sali, na znajdującej się tu scenie, przed tarasowo siedzącymi widzami odgrywał się spektakl. Prowadzony był przez dwie panie i w wesoły oraz ciekawy sposób przedstawiał zagadnienia dotyczące ognia. 

   Wielki Świat Techniki mieszczący się w kompleksie Dolni Oblast Vitkovice umożliwia dzieciom w ciekawy i zabawny sposób zdobyć potrzebną wiedzę z różnych dziedzin nauki i techniki. 

CZAS ZWIEDZANIA: łącznie ze ,,Światem Dzieci” około 3 godziny

CENY: Wielki Świat Techniki 260 CZK / os. dorosła + ewentualnie ekspozycja ,,Świat Dzieci” 70 CZK / os. dorosła, 70 CZK dzieci 2-6 lat, szczegółowy cennik: Świat Techniki Ostrava

6. Letnie kąpielisko Ostrava Poruba

   Letnie kąpielisko Ostrava-Poruba jak sama nazwa wskazuje znajduje się w Ostrawie, w dzielnicy Poruba. Jest największym kąpieliskiem letnim w europie środkowej. Oczywiście jest to atrakcja uzależniona od warunków pogodowych. Nam na szczęście udała się pogoda ponieważ podczas naszej wizyty temperatura w słońcu przekraczała 30ºC, idealnie aby schłodzić się w basenach. Cały kompleks letniego kąpieliska Ostrava-Poruba podzieliłbym na dwie części.

   Pierwsza z nich składa się z olbrzymiego sztucznego jeziora podzielonego na część głęboką (wielki basen) i płytszą (mały basen). Pomiędzy nimi przechodzi betonowy pomost ułatwiający przejście z jednego brzegu na drugi brzeg. Pomost ten to bardzo dobre udogodnienie ponieważ obejście całego jezioro zajęłoby sporo czasu. Przy basenie tym znajdują się pomosty, z których można skakać do wody, wieże ratownicze a na środku mieszczą się wysepki w formie betonowych platform, na których można odpocząć. Basen wokół ma skośne, wybetonowane brzegi, jednak nie miałem okazji sprawdzić z czego składa się dno. W części tej znajdziemy również bardzo długie zjeżdżalnie wodne oraz tereny służące do odpoczynku na leżakach czy ręcznikach, położone w cieniu drzew na trawiastym zboczu pagórka.

   Druga część kompleksu Ostrava-Poruba to część bardziej rekreacyjna i przeznaczona głównie dla rodzin z małymi dziećmi. Mieści się tu płytki basen z niewielką zjeżdżalnią i grzybkami wodnymi, place zabaw oraz tereny trawiaste do odpoczynku i opalania.

   Na terenie całego kompleksu znajdują się również różne punkty gastronomiczne, toalety, korty tenisowe oraz boisko sportowe. Teren jest nagłośniony – co jakiś pojawiały się czas komunikaty w trzech językach: czeskim polskim i angielskim dotyczące zasad bezpieczeństwa, itp.

   Przy kąpielisku znajduje się kilka parkingów. My początkowo podjechaliśmy na parking znajdujący się przy ul. Rekreačni ale pozostawienie auta na cały dzień kosztowało tutaj 140 CZK. Dzięki podpowiedzi naszych znajomych udaliśmy się na parking położony na samym końcu kąpieliska (lokalizacja GPS: 49.826626, 18.138719), na którym to pozostawienie auta na cały dzień wyniosło nas 80 CZK.

   Pomijając same kąpielisko, niesamowicie spodobała mi się dzielnica Poruba. Jadąc w drodze na basen zwróciłem uwagę na bardzo oryginalne monumentalne budynki, często połączone ze sobą łukami przebiegającymi nad ulicami. Dzielnica Poruba została wybudowana w latach 50-tych XX w. jako osiedle robotnicze. Wygląda jak osobne miasteczko, całkiem odmienne od pozostałej części Ostrawy. Myślę, ze kolejnym razem kiedy będę planował pobyt w Ostrawie to docelowo wybiorę się na konkretny, dłuższy spacer po Porubie.

CZAS ZWIEDZANIA: nawet cały słoneczny dzień 😉 

CENY: 120 CZK / os. dorosła, szczegółowy cennik: Letnie Kąpielisko Ostrava – Poruba

Letnie kąpielisko Ostrava Poruba
Letnie kąpielisko Ostrava Poruba
Ostrava Poruba - basen dla najmłodszych
Ostrava Poruba – basen dla najmłodszych
Plac zabaw na terenie kąpieliska Ostrava Poruba
Plac zabaw na terenie kąpieliska Ostrava Poruba

7. Spacer po centrum Ostrawy

   Wspólne spędzanie czasu, rozmowy i różne zajęcia służą prawidłowemu budowaniu silnych relacji z podopiecznymi. Dlatego też zwykły spacer po mieście to też jedna z form aktywnego, ciekawego i wspólnego spędzenia czasu wolnego ze swoim dzieckiem. Proponuję odbyć krótką trasę po ścisłym centrum Ostrawy, w czasie której miniemy najważniejsze zabytki i atrakcje tego miasta. Niektóre z nich takie jak np. czołg T-34, będący Pomnikiem Wyzwolenia czy pomnik czeskiej piosenkarki Very Špinarovej, stojący w parku Husův Sad lub ciekawa rzeźba p.n. Úsvit mogą zaciekawić nawet małe dziecko. Ponadto taki spacer urozmaiciliśmy m.in. wizytami na placach zabaw i w lodziarni.

   Udajmy się więc do Nowego Ratusza Miejskiego aby wjechać windą na taras widokowy znajdujący się na 86-metrowej wieży ratuszowej. Pójdźmy na Plac Tomasza Masaryka i usiądźmy w tutejszej lodziarni. Następnie przejdźmy do parku nad rzeką Ostravicą aby pobawić się z dzieckiem na placu zabaw. Po drugiej stronie rzeki Ostravicy zwiedzimy zamek (cz.Slezskoostravski hrad) oraz zobaczymy zabytkowy ratusz w dzielnicy Śląska Ostrawa. Bardzo oryginalną atrakcją Ostrawy jest tutejsza hałda pokopalniana, Hałda Ema. Znajduje się w niewielkiej odległości od ścisłego centrum Ostrawy i gwarantuje wspaniałe widoki na miasto oraz szeroką panoramę na Beskid Śląsko-Morawski. Co prawda jest to jedna z najbardziej stromych hałd pokopalnianych na jakie miałem okazję wchodzić, ale nawet z małym dzieckiem daliśmy radę się na nią wspiąć. 

CZAS ZWIEDZANIA: około 2 – 3 godziny

CENY: wieża widokowa Nowego Ratusza: 60 CZK / os. dorosła, szczegółowy cennik: Ostrava Info

Plac Tomasza Masaryka w Ostrawie
Plac Tomasza Masaryka w Ostrawie
Wieża z tarasem widokowym Nowego Ratusza Miejskiego w Ostrawie
Wieża z tarasem widokowym Nowego Ratusza Miejskiego w Ostrawie
Ratusz w Śląskiej Ostrawie
Ratusz w Śląskiej Ostrawie
Pomnik piosenkarki Very Špinarovej oraz Pomnik Wyzwolenia z czołgiem T-34
Pomnik piosenkarki Very Špinarovej oraz Pomnik Wyzwolenia z czołgiem T-34
Hałda Ema w Ostrawie
Hałda Ema w Ostrawie
Widok na Beskid Śląsko-Morawski z Hałdy Ema w Ostrawie
Widok na Beskid Śląsko-Morawski z Hałdy Ema w Ostrawie

8. Ostrawa na rowerze

   Jeśli lubicie jazdę na rowerze to może to być kolejny sposób na przyjemne, rekreacyjne spędzenie czasu wolnego w Ostrawie z Waszym dzieckiem. Ogromna ilość dróg i ścieżek rowerowych pozwala bezpiecznie przemieszczać się przez miasto w poszukiwaniu ciekawych miejsc i zabytków. Kilka istotnych informacji o wycieczce rowerowej do Ostrawy przeczytacie w moim poprzednim wpisie: Ostrawa na rowerze. 

Ścieżka rowerowa w centrum Ostrawy
Ścieżka rowerowa w centrum Ostrawy
Plac zabaw przy ścieżce rowerowej w Ostrawie - Pietrzykowicach
Plac zabaw przy ścieżce rowerowej w Ostrawie – Pietrzykowicach

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4,7/5 - (3 votes)
Please follow and like us:

7 thoughts on “Ostrawa z dzieckiem”

  1. Najczęściej parkowałem w galerii handlowej Forum Nova Karolina. Jest stąd stosunkowo blisko do atrakcji turystycznych w centrum miasta. Nie wiem tylko czy parkowanie jest nadal bezpłatne.

 1. Podziwiam bardzo, że aż tyle udało Ci się napisać o Ostrawie. Jak jechałem do Ołomuńca bodajże z Czeskiego Cieszyna, to bardzo się zawiodłem. Może dlatego, że byłeś z dzieckiem to zwiedziłeś zoo i więcej rzeczy. Strasznie się tym miastem rozczarowałem. Gdyby nie ta kopalnia i jedna galeria i spacer wzdłuż rzeki to nie wiem, co bym tam robił 😉

  1. Dawno temu podczas mojej pierwszej wizyty w Ostrawie to też jakoś nie specjalnie
   miasto te przypadło mi do gustu. Jednak w czasie kolejnych pobytów odkrywałem coraz
   więcej atrakcji miasta i jego najbliższej okolicy. I jak to się tak wszystko w kupę zebrało
   to przy ostatniej wycieczce naprawdę mogliśmy w Ostrawie spędzić kilka dni i się nie nudzić.
   A co do Ołomuńca to był w planach na Majówkę tego roku ale ze względu na zamknięte granice
   hotel odwołał mi pobyt. Ale i tam się w końcu wybiorę bo czeskie miasta mają
   jakiś taki swój niepowtarzalny klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *