Platforma spotterska Pyrzowice

Platformy spotterskie Pyrzowice

Podróże do Pyrzowic

   W ciągu każdego roku przynajmniej kilka razy przyjeżdżam do Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice. Podczas ostatnich wizyt na tym lotnisku odkryłem bardzo ciekawe obiekty znajdujące się wokół niego. A mianowicie platformy spotterskie służące do obserwacji i fotografowania samolotów.

   Jeśli osobiście wylatuję z Pyrzowic to siłą rzeczy nie mam czasu na to aby przed lub po locie zająć się zwiedzaniem okolicy. Natomiast bardzo często zdarza mi się odwozić jakiegoś członka rodziny lub po niego przyjeżdżać do Pyrzowic. Wówczas po odprowadzeniu pasażerów do terminala, wracając z lotniska niejednokrotnie zahaczałem o jakieś atrakcyjnie turystycznie miejsca. Mowa tu m.in. o nieodległym zamku w Siewierzu, Wzgórzu Grodziec w Będzinie czy Parku w Świerklańcu. Dosyć niedawno przeczytałem o wybudowanych platformach spotterskich w pobliżu lotniska w Pyrzowicach. Postanowiłem jedną z nich odnaleźć. Pierwszą na którą trafiłem była platforma obserwacyjna w Ożarowicach, zlokalizowana na terenie ośrodka sportowego. Z jej wierzchołka nie trudno było dostrzec drugą znajdującą się poniżej, w pobliżu budowanej autostrady A1. Tak więc na tę drugą również się udałem. Te obydwie platformy spotterskie były ostatnio częstym punktem moich wizyt w czasie kiedy to wracałem z lotniska lub w momencie kiedy oczekiwałem na czyjś przylot.

Próby fotografii spotterskiej 

   Chociaż tematyka lotnicza jest mi całkiem obca to jednak od dawna amatorsko próbuję sił w fotografowaniu. Głównie zajmuję się fotografią krajobrazu a od jakiegoś czasu staram się fotografować ,,Dalekie obserwacje”. Pomyślałem dlaczego by nie wykorzystać okazji i nie pobawić się w fotografowanie samolotów. O technice fotografii spotterskiej nie mam zielonego pojęcia i nie mogę się równać z profesjonalnymi spotterami. Jednak wykorzystując możliwości mojego Lumixa DC-FZ82 wykonałem kilka pierwszych fotografii. Aparat ten ze względu na ogromną ogniskową wynoszącą aż 1200 mm zastępuje mi lunetę. Dzięki temu już nawet ze sporej odległości mogłem wykonać dokładne zdjęcia lądującym, startującym jak i kołującym samolotom. Efekty mojej pracy znajdziecie w końcowej części wpisu.

Trzy platformy spotterskie na raz

   Pewnego słonecznego dnia oczekiwałem na przylot rodziny z zagranicy na znajdującej się niedaleko lotniska stacji benzynowej. Okazało się jednak, że samolot będzie opóźniony aż o 3 godziny. Przez myśl mi nawet nie przyszło aby powrócić do domu i ponownie przyjechać na lotnisko. Nie byłbym sobą gdybym tego czasu nie wykorzystał na poznanie okolicy. Tak więc zaznajomiony już z lokalizacją dwóch platform spotterskich postanowiłem ponownie zawitać na pierwszą z nich. Po krótkiej sesji zdjęciowej podjechałem na drugą aby również i tu spędzić chwilkę. Mając jeszcze spory zapas czasu do przylotu samolotu wypatrzyłem na mapie satelitarnej, że po drugiej stronie lotniska znajduje się trzecia platforma spotterska. Wyjeżdżając z Ożarowic okrążyłem całe lotnisko jadąc przez Zendek i Mierzęcice. Dojechałem do pyrzowickiego lotniska od strony terminala cargo. Po krótkim spacerze wzdłuż siatki lotniska dotarłem do trzeciej platformy spotterskiej. Był to zdecydowanie najlepszy dzień na obserwację ponieważ był sezon wakacyjny i samoloty startowały oraz lądowały praktycznie co pięć minut. Do tego pogoda była bardzo słoneczna co pomagało w robieniu dobrych zdjęć. W taki oto sposób spędziłem te trzy godziny w oczekiwaniu na lądowanie samolotu, z którego miałem odebrać pasażerów. W ciągu jednego dnia miałem okazję przebywać na wszystkich trzech platformach spotterskich ulokowanych wokół lotniska Katowice-Pyrzowice.

Poniższa mapa wskazuje dokładną lokalizację platform spotterskich wybudowanych wokół lotniska w Pyrzowicach.

Platforma nr 1

GPS (50.47193, 19.04212)

   Znajduje się w Ożarowicach przy ul. Sportowej na terenie ośrodka sportowego, po południowo-zachodniej części lotniska. Bardzo łatwo tu dojechać. Wystarczy kierować się na Urząd Gminy w Ożarowicach, za którym to należy wjechać w ul. Tarnogórską by po chwili skręcić w ul. Sportową. Jadąc wprost ul. Sportową dojechalibyśmy do przedszkola. My natomiast musimy skręcić w lewo i łukiem omijając boiska sportowe dojedziemy do obszernego parkingu. Stąd do platformy widokowej jest już tylko ok.100 m odległości, którą należy pokonać pieszo.

   Jest to najwyżej położona ponad płytą lotniska i w dodatku najwyższa ze wszystkich trzech platform widokowych. Jest jednak najdalej oddalona od pasów startowych. Widok z niej ma się przede wszystkim na samoloty podchodzące do lądowania od zachodu i oczywiście na te startujące w stronę zachodnią. Spoglądając na znajdujące się w oddali samoloty możemy w pełnej okazałości fotografować ich lewe lub prawe profile.

Platforma spotterska Pyrzowice
Platforma spotterska Pyrzowice
Platforma spotterska nr 1 Katowice - Pyrzowice
Platforma spotterska nr 1 Katowice – Pyrzowice
Wizz Air nad Pyrzowicami
Wizz Air nad Pyrzowicami
Start samolotu z portu lotniczego Katowice Pyrzowice
Start samolotu z portu lotniczego Katowice Pyrzowice
Widok na lądujące i startujące samoloty z platformy spotterskiej w Pyrzowicach
Widok na lądujące i startujące samoloty z platformy spotterskiej w Pyrzowicach
Pas startowy Katowice - Pyrzowice
Pas startowy Katowice – Pyrzowice

Platforma nr 2

GPS (50.47624, 19.05206)

   Znajduje się w Ożarowiach przy ul. Zubrza, nieopodal budowanej autostrady A1. Jest doskonale widoczna z wyżej położonej platformy nr 1. Wybudowana została na przedłużeniu pasa startowego 09, czyli po północno-zachodniej stronie lotniska. Przed platformą mieści się niewielki polny parking.

   Ta stalowa platforma wyniesiona 2,5 metra ponad powierzchnię terenu znajduje się bezpośrednio przed pasem startowym 09. Dzięki temu położeniu samoloty przelatują kilkadziesiąt metrów bezpośrednio nad naszymi głowami. W porównaniu do wszystkich trzech platform ta dostarcza największych wrażeń wzrokowych i akustycznych. Co prawda po pierwszym przelocie samolotu mój dwu-letni syn był przerażony. Może nie koniecznie widokiem nisko lecącej maszyny ale przede wszystkim wydobywającym się hałasem. Jednak po kolejnych startach i lądowaniach już z zainteresowaniem obserwował te ogromne latające ,,stalowe ptaki”.

Platforma spotterska nr 2 Pyrzowice
Platforma spotterska nr 2 Pyrzowice
Obserwacja samolotów w Katowicach - Pyrzowicach
Obserwacja samolotów w Katowicach – Pyrzowicach
Katowice - Pyrzowice
Katowice – Pyrzowice
Pas startowy Katowice - Pyrzowice
Pas startowy Katowice – Pyrzowice
Samolot nad Pyrzowicami
Samolot nad Pyrzowicami
Lądowanie samolotu w Pyrzowicach
Lądowanie samolotu w Pyrzowicach

Platforma nr 3

GPS (50.47356, 19.10564)

   Platforma ta znajduje się w południowo-wschodniej części lotniska. Ulokowana jest nieopodal pasa nr 27 oraz przy płycie do odladzania samolotów. Zdecydowanie najtrudniej do niej trafić. Kierować się trzeba w stronę terminala cargo a następnie po minięciu go jechać do końca wąską drogą przez las. Niestety nie ma tu żadnego parkingu. Samochód można pozostawić wzdłuż wąskiej, dojazdowej dróżki. Następnie pieszo, ścieżką wzdłuż siatki lotniskowej po około 200 metrach dojdzie się do ostatniej platformy widokowej.

   Mamy z niej widok na całe lotnisko, pasy startowe, płytę do odladzania oraz na stojące przy terminalu cargo statki powietrzne. Podczas mojej wizyty na trzeciej platformie samoloty najczęściej właśnie od tej strony – wschodniej podchodziły do lądowania.

Platforma spotterska nr 3 Katowice - Pyrzowice
Platforma spotterska nr 3 Katowice – Pyrzowice
Dojście do platformy nr 3 - Pyrzowice
Dojście do platformy nr 3 – Pyrzowice
Obserwacja lądujących maszyn od strony Platformy nr 3 w Pyrzowicach
Obserwacja lądujących maszyn od strony Platformy nr 3 w Pyrzowicach
Lądowanie samolotu w Porcie Lotniczym Katowice - Pyrzowice
Lądowanie samolotu w Porcie Lotniczym Katowice – Pyrzowice
Wieża kontroli lotów Katowice Pyrzowice
Wieża kontroli lotów Katowice Pyrzowice
Katowice Pyrzowice - wieża kontroli lotów
Katowice Pyrzowice – wieża kontroli lotów

Bonus – miejsce widokowe (Platformy Spotterskie Pyrzowice)

GPS (50.47436, 19.12148)

   Plac zabaw w Mierzęcicach przy ul. Leśnej można uznać za kolejne miejsce nadające się do obserwowania samolotów. Odkryłem go przypadkiem okrążając wokół całe lotnisko. Nie jest to platforma spotterska ale jeżeli przybyłeś do Pyrzowic z dzieckiem w celu obserwacji samolotów to miejscówka ta może Ci się przydać. Po jakimś czasie nawet dziecku może znudzić się oglądanie samolotów z wysokości platform. Ty natomiast czując spotterski niedosyt masz w tym miejscu jeszcze chwilkę aby dokończyć fotografowanie. Dziecko natomiast w tym czasie może spokojnie bawić się na placu zabaw.

   W miejscu tym lecące od wschodu samoloty bardzo nisko podchodzą do lądowania. Ma się wówczas możliwość zrobienia kilku dodatkowych zdjęć. Ciekawym motywem jest tutaj niewielka kapliczka stojąca przy drodze obok placu zabaw. Występując na pierwszym planie kapliczka ta dodaje uroku fotografiom, na których w tle widać lądujące samoloty.

Zbliżając się do lądowania - Pyrzowice
Zbliżając się do lądowania – Pyrzowice
Plac zabaw nieopodal lotniska Pyrzowice
Plac zabaw nieopodal lotniska Pyrzowice

Podsumowanie wpisu: Platformy Spotterskie Pyrzowice 

   Platformy spotterskie to oryginalne miejsca docelowe choćby na krótką wycieczkę i ciekawy sposób na spędzenie i umilenie czasu wolnego. Nawet jeśli nie jesteś zapalonym spotterem to warto jest obserwować majestatyczne maszyny, które przelatują tuż na Twoją głową. Sam fakt przebywania na świeżym powietrzu, widok i odgłos startujących lub lądujących samolotów dostarcza przyjemnych wrażeń.

   Nie znam się na ludzkiej psychologii ale na myśl przychodzi mi jeden pomysł. Jeśli boicie się latać samolotami chociaż nigdy tego nie doświadczyliście to może przełamanie bariery strachu rozpocząć od bliskiego kontaktu z tymi latającymi maszynami jeszcze z poziomu ziemi ? Myślę, że platformy spotterskie do tego odpowiednio się nadadzą. A czy uda się przełamać ten strach tego nie wiem.

   Platformy spotterskie przy Porcie Lotniczym Katowice – Pyrzowice to oryginalne i ciekawe miejsca umożliwiające obserwację i fotografowanie samolotów, nie tylko dla fanów planespottingu ale również dla każdego odwiedzającego te konstrukcje.


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4,7/5 - (6 votes)
Please follow and like us:

6 thoughts on “Platformy spotterskie Pyrzowice”

  1. Małe uaktualnienie odnośnie platformy nr 3. Obecnie można już podjechać samochodem pod samą platformę gdyż droga dojazdowa została wyrównana i utwardzona. Cały dojazd jest dobrze oznakowany.

    1. Świetnie, dzięki za podpowiedź. Własnie jutro jadę odebrać z lotniska rodzinę, tak więc przy okazji odwiedzę tę platformę. Pozdrawiam.

      1. Niestety nie dojechałem w tę niedzielę na lotnisko, przy najbliższej okazji to sprawdzę. Ale wydaje mi się, że jackfree chodziło o dojazd, który opisywałem, czyli od strony terminala Cargo, w dużym przybliżeniu od okolicy ul. Transportowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *