Rowerowa Holandia

Ogólna charakterystyka rowerowego obrazu Holandii. 

   Tak jak podczas każdej mojej podróży zwracam uwagę na oryginalną, lokalną motoryzację i ogólny transport w odwiedzanym miejscu, tak w Holandii nie sposób było mi nie zauważyć wszelkiego rodzaju środka transportu jakim jest rower.

   Rowery w Holandii są nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu i służą jako narodowy środek transportu Holendrów. Według różnych źródeł (jednakże podających zbliżone statystyki) znalazłem informacje, że w kraju tym przypada ponad jeden rower na jednego mieszkańca. Co w przeliczeniu daje to wynik ponad 17 milionów rowerów znajdujących się w Holandii.

   Jeżdżą na nich wszyscy: począwszy od studentów zmierzających na uczelnie, poprzez matki wożące dzieci do szkół i przedszkoli, listonosze i kurierzy rozwożący przesyłki, po elegancko ubranych managerów dojeżdżających do firm. W pamięci najbardziej utkwił mi widok rodziców wożących swoje dzieci. Najmłodsi siedzieli na malutkich fotelikach umocowanych na kierownicy przodem do kierunku jazdy. Ewentualnie usadowieni byli na dwóch fotelikach, z przodu i z tyłu roweru. Jednakże najczęściej dzieci zajmowały miejsca na specjalnych ,,taczkach” zamocowanych z przodu, będących integralną częścią roweru. I to właśnie te rowero-taczki mogące pomieścić nawet kilkoro małych dzieci niesamowicie mi się spodobały. Byłem chętny nawet taką kupić ponieważ w Polsce nigdzie takich nie widziałem a nasz syn miał już za niedługo wspólnie z nami rozpocząć swoje pierwsze rowerowe wojaże. Skończyło się jednak na zakupie fotelika mocowanego do sztycy roweru ponieważ cena za taki rower-taczkę była przeogromna. Nowy w sklepie kosztował 4000 EUR a używane były niewiele tańsze.

Łatwość podróżowania. 

   Podróżowanie rowerem po Holandii to sama przyjemność. Szczególnie w dużych miastach jest to tańsza i szybsza forma przemieszczania się. Holandia posiada najlepszą i najgęściejszą sieć tras rowerowych na świecie. Ścieżki rowerowe łączą się niemal z każdą miejscowością. Często są one całkowicie oddzielone pasem zieleni od jezdni, po której jeżdżą samochody. Posiadają jedno jak i dwukierunkowe pasy ruchu. W miejscach gdzie nie ma możliwości wybudowania osobnej ścieżki rowerowej, drogi te przybierają formę kontrapasów. Holenderskie ścieżki rowerowe posiadają oddzielną sygnalizację świetlną, swoje ronda, skrzyżowania oraz tunele i mosty. Parkingi rowerowe, szczególnie te przy węzłach przesiadkowych, mieszczące po kilka tysięcy miejsc na rowery robią niesamowite wrażenie. 

    Na ulicach Amsterdamu, Groningen i wielu innych holenderskich miejscowości nie spotkamy nowiutkich rowerów górskich, trekkingowych czy kolarzówek jak ma to miejsce u nas. Przeważają natomiast dosyć stare rowery – typowo miejskie, damki i składaki. Ma to swoje uwarunkowanie m.in. w tym, iż istną plagą są tu kradzieże rowerów. Dlatego niewiele osób chce inwestować w nowy i drogi sprzęt. Miasta holenderskie zmagają się ponadto z oczyszczaniem ulic oraz kanałów z porzuconych rowerów. Co roku jest to kilkadziesiąt tysięcy rowerów sprzątniętych z ulic i wyłowionych z kanałów. Nie da się ukryć, iż w Holandii panuje spory ruch rowerowy a cykliści dosyć sporadycznie używają kasków rowerowych. Pomimo tego i tak kraj ten pozostaje najbezpieczniejszym na świecie pod kątem wypadków związanych z uczestnikami ruchu drogowego jakimi są rowerzyści.

Zachowaj ostrożność !

   Jeśli przyjechałeś do Holandii samochodem musisz być szczególnie uważnym i mieć ,,oczy dookoła głowy”. Rowerzyści w tym kraju traktowani są na równi z innym uczestnikami ruchu drogowego. W zdecydowanej większości sytuacji to rowerzyści mają pierwszeństwo na drodze. W razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku z udziałem auta i roweru, praktycznie w 100% zaistniałych zdarzeń wina i tak będzie po stronie kierującego samochodem. Przede wszystkim zwracam uwagę na prawo-skręty. Wykonując ten manewr za każdym razem uważnie rozejrzyjmy się czy z obu stron, równolegle do drogi nie nadjeżdżają rowerzyści. Szczególną ostrożność należy również zachować w momencie wyprzedzania rowerów. Miejcie to proszę na uwadze wybierając się do Holandii własnym samochodem.

   Postanowiłem za pomocą kilku fotografii przedstawić Wam obraz rowerowego świata Holandii. Miłego oglądania.

Rowerowa Holandia
Rowerowa Holandia
Rower na amsterdamskiej ulicy
Rower na amsterdamskiej ulicy
Holandia - rower w Amsterdamie
Holandia – rower w Amsterdamie
Rower jako sklepowa ekspozycja
Rower jako sklepowa ekspozycja

Marzy mi się taki rower :-)
Marzy mi się taki rower 🙂

Holandia

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (3 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *