Teneryfa

   Teneryfa to najbardziej różnorodna a co za tym idzie najładniejsza i najciekawsza z Wysp kanaryjskich. Czy również i Wy podzielacie moją opinię na temat tej hiszpańskiej, wulkanicznej wyspy znajdującej się na Oceanie Atlantyckim ?

   Jeśli zamierzacie odwiedzić Teneryfę głównie po to aby plażować to Wasz wybór powinien paść na jedną z tych trzech miejscowości. Są to niewielkie, połączone ze sobą miasteczka. Praktycznie nie zauważa się kiedy jedna miejscowość przechodzi w kolejną, takie pewnego rodzaju trójmiasto 🙂 W każdym razie miejscowości te są zlokalizowane nad brzegiem oceanu, na południowy – zachód od wierzchołka wulkanu Teide. Region ten jest uważany za najcieplejszy na całej wyspie. Przyjemna, ciepła temperatura sprzyja wypoczynkowi na czarnych, powulkanicznych plażach. Wbrew wyobrażeniu niektórym odpowiadam, iż nie, ten czarnego koloru piasek wcale nie brudzi ciała. 🙂 Natomiast zdecydowanie szybko i bardzo się nagrzewa. Stąpanie po czarnym, kanaryjskim piasku gołą stopą często bywa niemożliwe. Dlatego aby łatwiej poruszać się po plażach na Teneryfie często rozłożone są na nich drewniane chodniki. 

Północ vs Południe Teneryfy

   Północna część wyspy jest chłodniejsza i wilgotniejsza. W ciągu zaledwie jednego dnia wyjeżdżając z Puerto de Santiago do Puerto de la Cruz na północy zostawiałem za sobą słoneczną pogodę a wjeżdżałem do miasta we mgle i z włączonymi wycieraczkami w samochodzie. Natomiast powracając jeszcze tego samego dnia do Puerto de Santiago znów witała mnie słoneczna pogoda. Taka sytuacja przytrafiła mi się dwukrotnie.

   Wszelkie tereny na południe od Parku Narodowego Teide, oddzielającego północ wyspy z południem uważam za cieplejsze i odpowiedniejsze na plażowanie. W Playa de La Arena, w Puerto de Santiago i w Los Gigantes znajdziemy kilka niewielkich plaż, głównie położonych w niewielkich zatoczkach. Za najładniejszą ze znajdujących się tutaj plaż uważam plażę w centrum Playa de La Arena. Ogólnie miasteczka są bardzo spokojne, malowniczo położone na tle widniejących w oddali klifów Los Gigantes. Bardzo przyjemnie się po nich spaceruje. Jest możliwość zrobienia zakupów w sklepach i skorzystania z kawiarni i restauracji. Występująca tu roślinność jest bardzo kolorowa z przeważającą ilością wszelkiego rodzaju, kształtu i rozmiarów kaktusów. Na obrzeżach rozciągają się plantacje bananów. Nie trudno natrafić na wszechobecne jaszczurki a czasami nad głową przelecą dzikie papugi. Jeśli mamy szczęście to wieczorem kiedy jest już naprawdę spokojnie, siedząc o zachodzie słońca nad brzegiem oceanu możemy usłyszeć dobiegające z oddali odgłosy delfinów. 

Teneryfa - Playa de La Arena
Teneryfa – Playa de La Arena
Playa de La Arena
Playa de La Arena
Okolice Puerto de Santiago
Okolice Puerto de Santiago
Plaża w Playa de La Arena
Plaża w Playa de La Arena

 

Puerto de Santiago
Puerto de Santiago
Kolorowa i bujna roślinność Teneryfy
Kolorowa i bujna roślinność Teneryfy

  

  • Klify Los Gigantes 

   Teneryfa – jedna z jej wizytówek to klify Los Gigantes. Ogromne, pionowo schodzące do oceanu klify mierzące ok. 600 m wysokości ciągną się od miasteczka Los Gigantes w kierunku północnym. Tuż pod tymi majestatycznymi skałami, obok mariny w Los Gigantes znajduje się niewielka, powulkaniczna plaża na której można wypocząć. Klify najlepiej podziwiać z punktu widokowego El Mirador Archipenque znajdującego się przy drodze wylotowej z Los Gigantes w kierunku miasteczka Tamaimo. 

Klify Los Gigantes
Klify Los Gigantes
Teneryfa - Los Gigantes
Teneryfa – Los Gigantes
Majestatyczne klify Los Gigantes na Teneryfie
Majestatyczne klify Los Gigantes na Teneryfie
  • Wulkan Teide

   Atrakcja nr 1 Teneryfy. Wyspa to tak naprawdę jeden wielki wulkan wokół, którego na wybrzeżu rozlokowane są miasteczka. Wulkan Teide jest najwyższym szczytem całej Hiszpanii, mierzy 3718 m.n.p.m. Nie lada atrakcją jest to, iż taką wysokość możemy osiągnąć bez większego wysiłku fizycznego.

   Możecie pójść w moje ślady i wypożyczyć w hotelu samochód, co jest najlepszym sposobem na zwiedzanie Teneryfy. Z pod hotelu znajdującego się nad brzegiem oceanu wyjechaliśmy wczesnym rankiem aby przez Park Narodowy Wulkanu Teide dojechać na wysokość 2356 m.n.p.m. W tym miejscu zostawiając auto na parkingu przeszliśmy kilkadziesiąt metrów aby wsiąść do kolejki linowej, która wwiozła nas na wysokość 3555 m.n.p.m. Jesteśmy już praktycznie na szczycie wulkanu Teide. Jednakże pozostałe 160 m. podejścia na sam wierzchołek, do ujścia krateru możliwe jest tylko jeśli posiada się wcześniej zarezerwowaną wejściówkę. Należy ją z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować na stronie internetowej parku, jest bezpłatna. My takiej wejściówki niestety nie mieliśmy. W każdym razie nawet osiągnięcie ponad 3500 m.n.p.m. bez praktycznie wysiłku fizycznego i podziwianie stąd widoków bardzo nas satysfakcjonowało.

   Teren wokół wulkanu Teide przypomina krajobraz księżycowy a obszar Parku Narodowego Wulkanu Teide w wielu miejscach jest bardzo surowy, wręcz pustynny. Jeśli można usłyszeć ciszę to właśnie tu, na terenie Parku Narodowego Wulkanu Teide ją usłyszałem. Po zatrzymaniu samochodu na jednym z punktów widokowych, już ponad wysokością 2000 m.n.p.m. wyszedłem z auta i usiadłem na drewnianej parkingowej poręczy spoglądając na znajdujący się w oddali wierzchołek wulkanu. Przede mną była otwarta i wspaniała krajobrazowo przestrzeń a wokół nikogo tylko totalna cisza, wręcz głuchość, nawet najmniejszy szum wiatru nie dawał o sobie znać. Takiej chwilowej całkowitej ciszy spotęgowanej pięknem otoczenia nigdzie indziej nie doświadczyłem. Było to dość specyficzne, wspaniałe i relaksujące.

Teneryfa - wulkan Teide
Teneryfa – wulkan Teide
Wulkan Teide
Wulkan Teide

 

  • La Orotava

   Jest to niewielkie i jedno z najstarszych na wyspie miasteczek z malowniczą, kolonialną architekturą. Spacerując w centrum La Orotava po wąskich brukowanych uliczkach natkniemy się na zabytkowe rezydencje charakteryzujące się kolorowymi fasadami i drewnianymi balkonami. Znajdują się tu również kościoły oraz bardzo ładne place miejskie. Przy okazji opisu La Orotavy wspomnę, iż jeżdżąc samochodem po Teneryfie niejednokrotnie będziemy musieli parkować auto przy wąskich i bardzo stromych uliczkach. 

Teneryfa - La Orotava
Teneryfa – La Orotava

  • Loro Park

   Ogród zoologiczno – botaniczny położony na północy wyspy w Puerto de la Cruz. Możemy w nim podziwiać rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Do najciekawszych pawilonów udostępnionych do zwiedzania należy m.in. wybieg z pingwinami, w którym cały czas pada śnieg. Ponadto tunel podwodny, którym przechodząc mamy nad głową pływające rekiny i płaszczki oraz wysokie owalne akwarium z rybami. W wyznaczonych godzinach odbywają się pokazy tresury delfinów, orek, lwów morskich i papug. Czas pomiędzy poszczególnymi pokazami jest odpowiednio długi. Ustalony jest tak aby po zakończeniu jednego pokazu przejść spokojnie pomiędzy alejkami, wybiegami i pawilonami w miejsce kolejnego pokazu. Dzięki takiemu rozłożeniu w czasie poszczególnych pokazów możemy być świadkiem wszystkich najciekawszych rozrywek w tym parku tematycznym. Loro Park to niesamowita atrakcja nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Miejsce, które warto odwiedzić w czasie wakacyjnego wypoczynku na Teneryfie. 

  • Icod de Los Vinos 

   Na Teneryfie w swoim naturalnym środowisku rosną niesamowite draceny, czyli drzewa smocze. Charakteryzują się egzotycznym wyglądem, wielkimi rozmiarami oraz długowiecznością. Ta rosnąca w miejscowości Icod de los Vinos nazywa się Dracena Milenaria, czyli Tysiącletnie Drzewo Smocze i jest najstarsza na świecie – wg różnych źródeł liczy pomiędzy 300 a 700 lat. Ten przepiękny pomnik przyrody ma ok. 6-metrową średnicę pnia, 17 m. wysokości a jego korona przypominająca rozłożony parasol składa się z ponad 300 gałęzi.  

  • Garachico

   Położona pomiędzy wybrzeżem a górami, w północnej części wyspy niewielka miejscowość. Słynie głównie z naturalnych basenów wulkanicznych. Baseny te powstały w wyniku erupcji wulkanu. W momencie kiedy spływająca do oceanu lawa zastygała w wodzie przybierając formę niedużych otworów. Do otworów tych naturalnie, bez ingerencji człowieka wlewa się woda oceaniczna, dzięki czemu tworzą się niewielkie baseny. Zejście do basenów ułatwiają wybudowane drabinki, schody, poręcze i trampoliny. Jest to świetna okazja aby zażywać kąpieli w krystalicznie czystych wodach Atlantyku, w tak ciekawych i oryginalnych okolicznościach przyrody. Przy basenach znajduje się niewielki zamek, w centrum malownicza starówka z zabytkowym kościołem, typowo kanaryjską zabudową i wąskimi uliczkami. 

  • Wąwóz Masca

   Masca to malutka wioska położona na wysokości 600 m.n.p.m. oraz nazwa znajdującego się tutaj wąwozu. Aby do Masci dojechać należy pokonać wąskie drogi wijące się serpentynami pomiędzy stromymi, skalistymi wzgórzami. W wiosce rozpoczyna się szlak trekkingowy biegnący wzdłuż Wąwozu Masca. Prowadzi on do niewielkiej plaży położonej w zatoce, ukrytej pomiędzy klifami Los Gigantes. 

5/5 - (1 vote)
Please follow and like us:

4 thoughts on “Teneryfa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *