Wakacje w Bułgarii

   Wakacje w Bułgarii ? Jak najbardziej na tak! Nie bez powodu już trzy-krotnie powracałem na bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego. Za tym aby spędzić tu urlop przemawia do mnie przede wszystkim możliwość rezerwacji zorganizowanych wczasów w stosunkowo niskiej cenie w porównaniu z wczasami w innych krajach europejskich. Również wydatki na miejscu tj. zakupy w sklepach, posiłki w restauracjach czy transport publiczny nie są wygórowane. Oprócz kwestii finansowych do Bułgarii przyciąga mnie słoneczna pogoda, piękne, szerokie i piaszczyste plaże oraz ciepłe morze. Ponadto, w czasie lokalnych wycieczek możliwość poznania historii, kultury i zabytków tego regionu Bałkanów.

Plażowanie w Bułgarii

   Najlepszy okres na wakacje w Bułgarii to czas pomiędzy początkiem czerwca a połową września. Wówczas pogoda powinna być najbardziej odpowiednia do plażowania. Plaże w bułgarskich miejscowościach wypoczynkowych są świetnie zagospodarowane i umożliwiają uprawianie różnych sportów wodnych. W wielu miejscach są to plaże prywatne i należące do hoteli. Pamiętać należy, iż za serwis plażowy na takiej plaży tj. leżaki, materace i parasol należy dodatkowo zapłacić. A ceny są dosyć wysokie, w przeliczeniu na złotówki nawet ok. 60 zł. / komplet / dzień.

   Sposobem na korzystanie z serwisu plażowego może być również zakup drinka lub posiłku w jednej z wielu restauracji znajdujących się na plaży. Wówczas w cenie zakupu można cały dzień korzystać z leżaków i parasoli należących do tego lokalu. Jeśli serwis plażowy nie jest dla nas niezbędny, po prostu można przejść 100 czy 200 m. dalej, aby na ogólno-dostępnej części plaży rozłożyć się na własnych ręcznikach lub leżakach, unikając tym sposobem opłat za plażowanie. W miejscowości Albena natomiast, każdy turysta zakwaterowany w tutejszych hotelach, dostęp do serwisu plażowego, na wspaniałej miejskiej plaży ma w cenie pobytu.

Pamiątki z Bułgarii

   Bułgaria jest największym na świecie eksporterem olejku różanego. Warto więc przywieźć z tego kraju jako pamiątkę przeróżne kosmetyki wytworzone na bazie tego produktu. Zakupić możemy perfumowane wody różane, mydła i kremy. Również produkty spożywcze, tj. miody czy konfitury zawierające olejek różany i płatki róż to dobry pomysł na pamiątkę z Bułgarii. Polecam zaopatrzyć się też w lokalne alkohole, tj. świetnej jakości bułgarskie wina oraz wysokoprocentową, wytwarzaną z różnych owoców bułgarską rakiję. 

Ciekawostka 

   Z ciekawostek chciałbym przedstawić pewną sytuację, z którą możecie spotkać się w Bułgarii. Otóż podczas rozmowy z rodowitym Bułgarem, kiedy ten wypowiada odpowiedź twierdzącą to jednocześnie kiwa głową na boki a w momencie kiedy czemuś zaprzecza to kiwa głową z góry na dół. Czyli zdecydowanie na odwrót niż robimy to my oraz większość ludzi na świecie. Krótko podsumowując gest na ,,tak” oznacza ,,nie” a gest na ,,nie” oznacza ,,tak” 😉 

Uwaga

   Z ważnych informacji przekazuję, iż waluty obce na lewy bułgarskie najlepiej wymieniać w kantorach hotelowych oraz bezpośrednio w bankach. W kantorach miejskich bardzo często pracownicy oszukują na kursie wymiany bądź doliczają wysokie prowizje. Podczas przejazdu autobusami komunikacji miejskiej, szczególnie tych jeżdżących na trasie z miejscowości wypoczynkowych do Varny, jak i w samej Varnie należy zachować ostrożność i uważać na pojawiających się tu kieszonkowców. Za każdym razem mnie o tym ostrzegano i na szczęście żadna tego typu przykra niespodzianka mnie nie spotkała. 

   Zaprezentuję po krótce trzy miejscowości turystyczne odpowiednie na wakacyjny wypoczynek oraz trzy miejscowości, które warto zwiedzić podczas pobytu w Bułgarii.

Albena

   Jeżeli szukasz idealnego miejsca na wakacje w Bułgarii dla siebie i swoich dzieci to Albena będzie odpowiednim wyborem. Jest to niewielki kurort wakacyjny, znacznie spokojniejszy od pozostałych rozrywkowych i głośnych kurortów tj. np. Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg. Albena jest położona w ekologicznie czystym regionie. Z trzech stron otacza ją las, a na terenie leśnym od strony południowej znajduje się rezerwat przyrody Baltata. Wzdłuż miasta rozciąga się długa, szeroka i przede wszystkim piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza. Plaża ta została odznaczona certyfikatem Błękitnej Flagi Europy, jako jedna z najczystszych plaż bułgarskich. Na plaży w Albenie odnajdywałem największe muszle na bułgarskim wybrzeżu. Oprócz panującego wokół spokoju, odpowiedniej dla małych dzieci plaży, w mieście znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Bułgarii aquaparków.

   Plusem wypoczynku w Albenie jest również to, iż leżaki i parasole na plaży są bezpłatne. Takie udogodnienie należy się urlopowiczom bez względu na to, w którym hotelu zostaną zakwaterowani. W większości pozostałych bułgarskich kurortów za to udogodnienie musimy dodatkowo zapłacić. Jednak kiedy ostatnio wypoczywałem na plaży w Albenie pobrano ode mnie opłatę za materac, bodajże w wysokości 3 lewa. Pomimo, iż jest to ogólnie spokojna miejscowość to w jej centrum nie brakuje barów, restauracji, dyskoteki, sklepów z pamiątkami i nadmorskiej promenady. Szczególnie preferuję wypoczynek w najspokojniejszej części Albeny, położonej najbliżej rezerwatu przyrody Baltata, ok. 15 minut spacerem od centrum. W otoczeniu przyrody znajduje się tu zaledwie kilka hoteli, wybudowanych dosłownie na plaży. 

Widok na kurort i plażę w Albenie
Widok na kurort i plażę w Albenie
Wakacje w Bułgarii - plaża w Albenie
Wakacje w Bułgarii – plaża w Albenie

Złote Piaski

   Jeden z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Bułgarii. Miasto praktycznie zbudowane tylko z hoteli. Położone jest tarasowo na niewielkim wzniesieniu i rozciągnięte wzdłuż szerokiej plaży z drobnym piaskiem. Przez całą długość Złotych Piasków, równolegle do plaży przebiega nadmorska promenada, przy której znajduje się wiele lokali gastronomicznych i sklepów z pamiątkami.

Imprezy

   W południowej części miasta, w jego głębi mieści się wiele klubów nocnych, dyskotek i barów oferujących zabawę do białego rana. Złote Piaski to jedno z ulubionych miejsc europejskiej młodzieży na imprezowe wakacje. Osobiście miałem okazję skorzystać z zorganizowanej imprezy typu: Bar Tour. Była to całonocna eskapada po najpopularniejszych lokalach i klubach muzycznych w Złotych Piaskach. Rozpoczęła się o zachodzie słońca w jednym z lokali na plaży. Po chwili zebrało się już odpowiednio dużo osób. Wszyscy ubrani w identyczne koszulki, które otrzymaliśmy od organizatorów, w kilkudziesięcio-osobowym, międzynarodowym składzie wyruszyliśmy na tournee po klubach. W każdym z klubów witani darmowym, alkoholowym shotem spędzaliśmy około godziny na tańczeniu i wspólnej zabawie. Po tym czasie również z całą grupą wyruszyliśmy do kolejnej dyskoteki. I tak na okrągło przez całą noc. Nie każdy wytrwał do czasu dotarcia nad ranem do ostatniego klubu 😉

Wypoczynek

   Złote Piaski są nie tylko odpowiednie na imprezy, to również idealna miejscówka na opalanie się i typowy wakacyjny relaks na przepięknej złocistej plaży. Rodziny z dziećmi mogą wybierać w ofertach wielu hoteli, które dysponują udogodnieniami dla najmłodszych. Ponadto, głównie ku uciesze dzieci w Złotych Piaskach został wybudowany miejski aquapark.

   Dla szukających spokoju polecam dzielnicę Czajka. Dzielnica ta zlokalizowana jest około 3 km. na południe od centrum Złotych Piasków. Można tu z centrum dotrzeć autobusem, taksówką lub na nogach. W Czajce hotele również są rozlokowane tarasowo na niewielkim wzgórzu. Poniżej dzielnicy znajduje się piaszczysta plaża. Swoją drogą, jeśli chodzi o możliwie najtańszy wypoczynek z All Inclusive w Czajce (jak i chyba w całej Bułgarii) to polecam sprawdzony i przyzwoity (ale dla osób o niewygórowanych wymaganiach) Hotel DetelinaWypoczywając w Czajce lub w centrum Złotych Piasków warto wybrać się na krótką wycieczkę do położonych na zalesionym wzgórzu, niedaleko ponad miastem, wykutych w skale, dawnych klasztorów – Monastyrów Aładża.

Deptak spacerowy w Złotych Piaskach
Deptak spacerowy w Złotych Piaskach
Wakacje w Bułgarii - plaża w Złotych Piaskach
Wakacje w Bułgarii – plaża w Złotych Piaskach
Złote Piaski nocą
Złote Piaski nocą

Słoneczny Brzeg

   Najpopularniejsza bułgarska miejscowość wakacyjna i jeden z największych kurortów wypoczynkowych w całej Europie. Znajduje się tu ponad 300 hoteli i obiektów noclegowych wszelkiej kategoryzacji, dostępnych na każdą kieszeń. Wzdłuż całej długości Słonecznego Brzegu rozciąga się długa, szeroka i piaszczysta plaża, w wielu miejscach oddzielona od części hotelowej wydmami.

   Łącznie ze Złotymi Piaskami, Słoneczny Brzeg jest idealnym miejscem na imprezowe wakacje w Bułgarii. Szczególnie ścisłe centrum i ulica Flower Street skupia dużą ilość barów, dyskotek i klubów nocnych, w których szaleć można do białego rana. Oprócz deptaka Flower Street najlepsze imprezy odbywają się również na plaży w Cacao Beach Club.

   Jednak nie tylko samymi imprezami żyje Słoneczny Brzeg. Polecam również te miasto na rodzinny wypoczynek z tego względu, iż wiele hoteli posiada naprawdę świetne udogodnienia dla najmłodszych a piaszczysta plaża również takiemu wypoczynkowi sprzyja. Słoneczny Brzeg to również idealna baza wypadowa do zwiedzenia atrakcji nr 1 w Bułgarii, czyli Nessebaru. Z południowych obrzeży Słonecznego Brzegu do Nessebaru jest bardzo blisko i polecam przespacerować się w to miejsce na nogach. Natomiast dla rodzin z dziećmi proponuję skorzystać z atrakcji jaką jest elektryczna kolejka jeżdżąca pomiędzy Słonecznym Brzegiem a Nessebarem. 

Panorama Słonecznego Brzegu
Panorama Słonecznego Brzegu
Widok na Słoneczny Brzeg
Widok na Słoneczny Brzeg
Linia brzegowa Słonecznego Brzegu
Linia brzegowa Słonecznego Brzegu
Hotel w Słonecznym Brzegu idealny na Wasze wakacje w Bułgarii
Hotel w Słonecznym Brzegu idealny na Wasze wakacje w Bułgarii
Na plaży w Słonecznym Brzegu
Na plaży w Słonecznym Brzegu

Monastyry Aładża

   Położone są na wzniesieniu, otoczone gęstym, zielonym lasem, w odległości około 3 km od rozrywkowych Złotych Piasków. Zobaczyć tu możemy wykute w wysokiej, wapiennej skale katakumby oraz dawne pomieszczenia klasztorne, krypty i kaplice, które zamieszkiwane były niegdyś przez mnichów. Na miejscu znajduje się niewielkie muzeum, w którym zaczerpnąć można trochę informacji na temat historii mnichów i ich dawnego klasztoru. Monastyry to miejsce, w którym można odetchnąć i wyciszyć się. 

   Ja wybrałem się do Monastyrów Aładża na piechotę z centrum Złotych Piasków, przedzierając się przez las. Jednak nie polecam drogi tej dla osób o słabej orientacji w terenie ponieważ tutejsze ścieżki leśne są bardzo słabo oznaczone. Jeśli jednak chcemy zrobić sobie spacer w tamtym kierunku to lepszym rozwiązaniem jest pójść pieszo wzdłuż głównej ulicy biegnącej ponad Złotymi Piaskami (tej, która prowadzi do Varny) a następnie odbić w prawo również na asfaltową ale już boczną drogę, wiodącą w górę bezpośrednio do Monastyrów Aładża. Ewentualnie dotarcie do klasztorów umożliwiają autobusy i taksówki. 

Monastyry Aładża
Monastyry Aładża
Klasztor skalny Aładża
Klasztor skalny Aładża
Schody prowadzące do pomieszczeń klasztornych
Schody prowadzące do pomieszczeń klasztornych
Jedno z pomieszczeń Monastyru Aładża
Jedno z pomieszczeń Monastyru Aładża

Warna

   Warnę polecam odwiedzić tym, którzy spędzają wakacje w północnych miejscowościach wypoczynkowych na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Blisko tu z Albeny, Złotych Piasków czy ze Świętego Konstantyna i Eleny. Miejscowości te są bardzo dobrze skomunikowane z Warną dzięki regularnie kursującym autobusom komunikacji miejskiej oraz taksówkom. Szybko i tanio możemy zorganizować sobie krótką wycieczkę do Warny.

   W Warnie należy zwiedzić przede wszystkim Sobór Zaśnięcia Matki Bożej znajdujący się w centrum miasta. Jest to ogromna, zabytkowa budowla, drugi co do wielkości sobór w Bułgarii. Po zwiedzeniu tej świątyni swoje kroki proponuję skierować w stronę portu w Warnie. Po drodze będziemy mieli okazję minąć ruiny starożytnego kompleksu łaźni rzymskich. Kiedy dotrzemy już na wybrzeże świetnym pomysłem będzie spacer promenadą wzdłuż morza. Można tu chwilę odpocząć i skorzystać z bogatej oferty lokali gastronomicznych położonych na plaży. Idąc dalej wybrzeżem dojdziemy do Primorskiego Parku. W upalne dni, w tym dużym miejskim parku, rozciągniętym wzdłuż czarnomorskiego wybrzeża będziemy mieli schronienie w cieniu rosnących tu drzew. Główną atrakcją zlokalizowaną w Primorskim Parku, która szczególnie przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi jest warneńskie delfinarium. Zwieńczeniem pobytu w Warnie może być wizyta na lokalnym bazarze, na którym proponuję potargować się i zaopatrzyć w lokalne produkty i pamiątki. 

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie
Warna - Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Warna – Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Ruiny starożytnego kompleksu łaźni rzymskich w Warnie
Ruiny starożytnego kompleksu łaźni rzymskich w Warnie

Nessebar

   Miejsce numer jeden, które należy obowiązkowo odwiedzić spędzając wakacje w Bułgarii. A już na pewno jeśli wypoczywa się w Słonecznym Brzegu, Świętym Włazie czy w Rawdzie. Nessebar leży w bliskim sąsiedztwie tych miejscowości. Nessebar jest najstarszym bułgarskim miastem oraz jednym z najstarszych osiedli miejskich w Europie. Dzieli się na część antyczną i współczesną.

   Starożytna część miasta jest zlokalizowana na półwyspie, który z nową częścią połączony jest drogą biegnącą po wąskiej grobli. Przy wjeździe do Nessebaru, na tejże grobli stoi duży, drewniany wiatrak. W głębi Nessebaru przebiega labirynt krętych, wąskich uliczek. Spacerując pomiędzy nimi natrafimy na kilka cerkwi, fragmenty murów obronnych oraz m.in. na muzeum archeologiczne z wystawą ceramiki i kolekcją ikon. Znajdziemy tu również charakterystyczne domy, których parter został wykonany z jasnego kamienia a piętra z ciemnego drewna. Oryginalności tym budynkom dodają również ich dachy wyłożone czerwonymi dachówkami. W tej części Nessebaru mieszczą się liczne stragany z oryginalnymi pamiątkami oraz wiele restauracji i innych punktów gastronomicznych. Dzięki swoim unikatowym zabytkom antyczny Nessebar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

   We współczesnej część Nessebaru wybudowane są hotele, lokale gastronomiczne, sklepy oraz prywatne mieszkania. 

Cerkiew Chrystusa Pantokratora
Cerkiew Chrystusa Pantokratora
Cerkiew w Nessebarze
Cerkiew w Nessebarze
Zabytkowa zabudowa Nessebaru
Zabytkowa zabudowa Nessebaru
Ruiny cerkwi Św. Apostołów
Ruiny cerkwi Św. Apostołów
W pobliżu głównego wejścia do Nessebaru
W pobliżu głównego wejścia do Nessebaru
Zabytkowy wiatrak w Nessebarze
Zabytkowy wiatrak w Nessebarze
Nessebar
Nessebar
Panorama Nessebaru
Panorama Nessebaru
Marina w Nessebarze
Marina w Nessebarze
Zabytek motoryzacji na tle zabytkowej cerkwi
Zabytek motoryzacji na tle zabytkowej cerkwi

Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4,4/5 - (5 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *