Watykan

Krótka wizyta w Watykanie

   Za każdym razem kiedy przylatuję do Włoch i zatrzymuję się na kilka dni w okolicach Rzymu to przeznaczam jeden z tych dni na to aby przynajmniej przez kilka godzin pospacerować po Watykanie. Watykan – Stolica Apostolska i najmniejsze państwo na świecie.  

Plac Św. Piotra 

   Mój schemat zwiedzania Watykanu jest zawsze niemal identyczny. Najpierw udaję się na Plac Św. Piotra otoczony słynną Kolumnadą Berniniego. Oglądając relacje telewizyjne z odbywających się tutaj uroczystości zazwyczaj ma się wrażenie, iż Plac ten jest bardzo ogromny. Rzeczywiście jest spory i pomieści ponad 300 tysięcy osób, jednakże w momencie kiedy się już na nim fizycznie stoi jego wielkość wydaje się znacznie mniejsza. Jest to nie tylko moje odczucie ale i wielu osób, które tutaj przyprowadziłem pierwszy raz. Nie mniej jednak miejsce to robi wrażenie na turyście nie tylko swoją wielkością ale przede wszystkim bogactwem zabytków znajdujących się dookoła.

   Stojąc na Placu Św. Piotra ze wzrokiem skierowanym na znajdującą się przed nim Bazylikę Św. Piotra w centralnym miejscu Placu zobaczymy egipski obelisk a po jego obu stronach dwie wysokie fontanny. Zaraz za kolumnadą otaczającą cały plac po prawej stronie dostrzeżemy Pałac Apostolski i słynne okno papieskie, z którego co niedzielę papież wygłasza modlitwę Anioł Pański.

Bazylika Św. Piotra

   Po wizycie na Placu Świętego Piotra swoje kroki kieruję ku Bazylice Św. Piotra. Czasem udaje mi się wejść do niej ,,z marszu”. Niekiedy jednak musiałem chwilę czasu odstać w długiej kolejce. Po przejściu przez bramki bezpieczeństwa zwiedzam jej przepiękne i przestronne wnętrze wraz z podziemiami, w których znajdują się grobowce.

   Następnie udaję się do kasy aby zakupić bilet wstępu do górującej nad bazyliką kopuły. Do wyboru są dwa rodzaje biletów w zależności od tego w jaki sposób chcemy się na górę dostać. Wygodniej i szybciej można wjechać windą a następnie wejść schodami (koszt: 10 EUR). Ewentualnie całą drogę na szczyt kopuły pokonać po schodach (koszt: 8 EUR). Póki co zawsze decydowałem się na tę drugą, troszkę tańszą opcję i stromymi, spiralnymi, wąskimi schodami wspinałem się na kopułę bazyliki. Z jej wierzchołka rozpościera się szeroka panorama na znajdujący się poniżej Watykan oraz Rzym a nawet na znajdujące się w oddali Góry Albańskie w regionie Castelli Romani.

   Schodząc z kopuły Bazyliki Św. Piotra i wychodząc całkowicie ze świątyni na teren Placu Św. Piotra zaraz po prawej jej stronie mijam bramę wjazdową prowadzonącą wgłąb Watykanu. Tutaj mam okazję zobaczyć żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej ubranych w charakterystyczne mundury, którzy pilnują wejścia przez tę bramę.

   Wstyd się przyznać ale czas nigdy nie pozwalał mi na zwiedzenie jednej z największych atrakcji Watykanu, czyli Muzeów Watykańskich. Jestem pewny, że kolejny raz kiedy przylecę do Rzymu zorganizuję sobie pobyt w taki sposób aby skupić się tylko na zwiedzaniu tych słynnych Muzeów.

Pamiątki

   Opuszczając powoli Plac Św. Piotra swoje kroki kieruję ku ulicy Via del Mascherino leżącej już na terenie Rzymu. Przy ulicy tej, zaledwie 200 m od Kolumnady Berniniego mieści się budynek, w którym znajduje się największy w Rzymie sklep z pamiątkami religijnymi – Sklep Soprani. Można tu zakupić w bardzo atrakcyjnych, hurtowych cenach wszelkie dewocjonalia począwszy od różańców, krzyżyków, ozdób po rzeźby i statuetki. Po zakupie pamiątek powracam do centrum Rzymu na dalsze zwiedzanie miasta.

Jak dojechać do Watykanu ?

   Jeśli spędzasz wakacje w Rzymie lub w jego okolicy to najszybszym sposobem na dotarcie do Watykanu będzie transport metrem. Zakładam, iż docierasz do głównego dworca kolejowego w Rzymie – Stacji Termini. To stąd powinieneś udać się w podziemia, do stacji metra i wsiąść do wagonów linii A. Ze stacji Termini linia metra A bezpośrednio dowiezie Cię do stacji Ottaviano San Pietro. Stąd już tylko pozostanie kilkaset metrów pieszo, prostej drogi wzdłuż ulicy Via Ottaviano aby po chwili zauważyć mury Watykanu. Idąc wzdłuż muru powinieneś po chwili przejść obok Bramy Św. Anny będącej granicą włosko-watykańską, która jest pilnowaną przez Gwardię Szwajcarską. Jeszcze tylko kilka kroków i dojdziesz do kolumnady otaczającej Plac Świętego Piotra w Watykanie.

Watykan - Bazylika Św. Piotra
Watykan – Bazylika Św. Piotra
Plac Św. Piotra, kolumnada a w tle Pałac Apostolski
Plac Św. Piotra, kolumnada a w tle Pałac Apostolski
Pałac Apostolski w Watykanie
Pałac Apostolski w Watykanie
Papież Franciszek w oknie Pałacu Apostolskiego
Papież Franciszek w oknie Pałacu Apostolskiego
Watykan - Kolumnada Berniniego wokół Placu Św. Piotra
Watykan – Kolumnada Berniniego wokół Placu Św. Piotra
Widok ze szczytu Bazyliki Św. Piotra na Plac Św. Piotra oraz Rzym
Widok ze szczytu Bazyliki Św. Piotra na Plac Św. Piotra oraz Rzym
Muzea Watykańskie
Muzea Watykańskie
Pałac Gubernatoratu Watykańskiego
Pałac Gubernatoratu Watykańskiego
Ogrody Watykańskie
Ogrody Watykańskie
Watykan - Żołnierz Gwardii Szwajcarskiej
Watykan – Żołnierz Gwardii Szwajcarskiej
Skrzynka na listy Poczty Watykańskiej
Skrzynka na listy Poczty Watykańskiej
Wnętrze Bazyliki Św. Piotra
Wnętrze Bazyliki Św. Piotra
Lista papieży znajdująca się w Bazyliki Św. Piotra
Lista papieży znajdująca się w Bazyliki Św. Piotra

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (3 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *