Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa

   Już od bardzo dawna planowaliśmy wspólną podróż Wiślaną Trasą Rowerową i w końcu plan ten zrealizowaliśmy. Zgodnie z przysłowiem ,,Nie od razu Kraków zbudowano’’, tak nie od razu dotarliśmy do stolicy Małopolski. Teraz był to jednak tylko zaledwie krótki rekonesans słynnej trasy rowerowej, podwalina pod przyszły założony przez nas cel, czyli cały odcinek na trasie Wiślana Trasa Rowerowa Oświęcim – Kraków.

Trasa przejazdu

   Podróż rozpoczęliśmy jak zwykle, w naszym rodzinnym Mikołowie. Jadąc przez Tychy oraz Bieruń, praktycznie w 80% po wyznaczonych ścieżkach rowerowych i ulicach o znikomym natężeniu ruchu samochodowego, dotarliśmy do granicy województwa. Tuż za mostem na rzece Wiśle, oddzielającej województwo Śląskie od Małopolskiego skręciliśmy od razu w lewo. Wjechaliśmy na wały przeciwpowodziowe, po których to jadąc wzdłuż przez kilka kilometrów, dotarliśmy do prawidłowego odcinka WTRki .

Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym
Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym
Wał przeciwpowodziowy za Bieruniem
Wał przeciwpowodziowy za Bieruniem

   Wiślana Trasa Rowerowa w znacznej części poprowadzona jest po wałach przeciwpowodziowych biegnących wzdłuż rzeki Wisły. Cały odcinek częściowo już istniejącego szlaku rowerowego łączącego Beskidy z Morzem Bałtyckim ma liczyć ok. 1200 km.  Jednym z najbardziej popularnych etapów trasy jest droga pomiędzy Oświęcimiem a Krakowem. Jak już wspomniałem na początku, podczas tej rozpoznawczej wycieczki zrealizowaliśmy zaledwie krótki, bo 17 – kilometrowy odcinek po Wiślanej Trasie Rowerowej. Dokładnie od punktu 50°03’49.8″N 19°14’14.1″E znajdującego się na obrzeżach Oświęcimia, do punktu 50°02’22.4″N 19°24’34.7″E mieszczącego się pomiędzy Mętkowem a Babicami. Następnie przejechaliśmy przez centrum Mętkowa zatrzymując się na odpoczynek przy drewnianym Kościele pw. MB Częstochowskiej. Po krótkiej sjeście wjechaliśmy ponownie na wały WTRki i udaliśmy się w drogę powrotną o Oświęcimia.

Kościół modrzewiowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz dzwonnica z kaplicą św. Józefa w Mętkowie
Kościół modrzewiowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz dzwonnica z kaplicą św. Józefa w Mętkowie

   Nie mniej jednak pozwoliło nam to na żywo zapoznać się z Wiślaną Trasą Rowerową i wykreować wyobrażenie jak może wyglądać dalszy odcinek trasy, aż do samego Krakowa. Była to nasza pierwsza wycieczka po tak znanej, oznakowanej ścieżce rowerowej.

Wiślana Trasa Rowerowa
Wiślana Trasa Rowerowa
WTR
WTR

Wiślana Trasa Rowerowa – ocena

   Podzielę się zatem kilkoma spostrzeżeniami z odbytej podróży. Przede wszystkim największym atutem trasy jest w bardzo dużej części jej odizolowanie od ruchu samochodowego. Jedziemy ciągle na podwyższeniu, po wale przeciwpowodziowym, ponad rozciągającymi się u podnóża trasy wioskami, polami i płynącą w dole rzeką. Są odcinki gdzie lokalne dróżki uliczne przecinają się z WTR-ką. Są też miejsca gdzie musimy zjechać z wału przeciwpowodziowego aby przejechać przez wioskę, po czym po chwili powrócić na wał. Jednakże w zdecydowanej większości trasa odbywa się poza obecnością samochodów.

   W tle towarzyszą nam widoki na Beskid Śląski i Żywiecki a wokół panuje nieoceniona cisza. Będąc w trasie na WTRce, mając pod sobą rower i wsłuchując się w szum opon przemierzających kolejne kilometry możemy poczuć częściowe odizolowanie się od cywilizacji i dnia codziennego.

Zokole rzeki Wisły
Zokole rzeki Wisły
Odnoga Wiślanej Trasy Rowerowej
Odnoga Wiślanej Trasy Rowerowej
Krajobraz przy Wiślanej Trasie Rowerowej
Krajobraz przy Wiślanej Trasie Rowerowej
Beskidy i Energylandia w tle WTRki
Beskidy i Energylandia w tle WTRki

   Oznakowanie Wiślanej Trasy Rowerowej, bynajmniej na takim krótkim odcinku drogi uważam za znakomite. Oznaczenia trasy znajdują się na słupach oraz namalowane na są nawierzchni jezdni.

Oznakowanie Wiślanej Trasy Rowerowej
Oznakowanie Wiślanej Trasy Rowerowej
Wiślana Trasa Rowerowa
Wiślana Trasa Rowerowa

Podsumowanie WTRki

   Zdecydowanie polecam wycieczkę rowerową po WTRce. W sumie trasa Mikołów – Mętków – Mikołów zajęła nam 105 km. Nie możemy się już doczekać kiedy czas pozwoli nam na zrealizowanie całego założonego planu przejechania Wiślanej Trasy Rowerowej z Oświęcimia do Krakowa.

Plusy i minusy Wiślanej Trasy Rowerowej: 

+ bardzo dobrej jakości nawierzchnia

+ cisza, natura, widoki

– brak cienia

– brak wiat rowerowych

– stosunkowo wąska ścieżka

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (2 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *