Praca w Australii może wiązać się z wysokimi zarobkami, których uzyskanie w Polsce jest niemożliwe. Czas więc sprawdzić, jak wyjechać do Australii na stałe?

Wizy turystyczne, wizy studenckie i biznesowe oraz wiza pobytu stałego – zastanawiając się nad tym jak wyjechać do Australii, należy zapoznać się z tymi pojęciami. Przyda się także na pewno język angielski, który ułatwi komunikację z mieszkańcami tego kontynentu. Emigracja w tym miejscu to dla wielu osób przepis na lepsze życie.

Rodzaje wiz do Australii – co należy o nich wiedzieć?

Jaki rodzaj wizy trzeba załatwić przed wyjazdem? Nie ma bowiem możliwości wjechania na teren tego kraju, jeżeli ktoś nie będzie miał tego dokumentu, który ułatwia wyjazd do Australii. Odpowiedź uzależniona jest od charakteru pobytu. 

Wiza turystyczna może zostać przyznana na okres 3 lub sześciu miesięcy. Maksymalnie można otrzymać ją na rok. W czasie jej obowiązywania będzie można wielokrotnie organizować pobyt w Australii. Z tym wyjątkiem, że taki dokument nie uprawnia do podjęcia pracy zarobkowej.

Studencka wiza wydawana jest bez żadnych ograniczeń wiekowych. Obowiązuje ona przez minimum 12 tygodni. Istnieje możliwość przedłużenia tej wizy już na miejscu, jeżeli dana osoba podejmie się nauki na kolejnych kursach i szkoleniach. Mając tą wizę, istnieje możliwość pracy w wymiarze 20 godzin tygodniowo podczas trwania kursu. Można także pracować w okresie przerw od nauki.

Istnieją różne rodzaje wiz do Australii. Kolejna to Work & Holiday, która przeznaczona jest dla Polaków. Ilość takich wiz jest mocno ograniczona, ale to właśnie dzięki niej będzie można znaleźć pracę i jednocześnie zwiedzać. W ten sposób będzie można poznać życie w Australii, co też może w przyszłości skłonić do emigracji na stałe.

Jak wyjechać do Australii? Wiza na stały pobyt

Australia to kraj, gdzie można zamieszkać na stałe. W pierwszej kolejności należy jednak uzyskać wizę skilled. Do wymogów, które zaliczane są w przypadku tego dokumentu zalicza się:

  • wykształcenie;
  • doświadczenie zawodowe, które było zdobyte w Australii (to dlatego wcześniej przydać się może studencka lub work& holiday wiza) lub w innym kraju.

Należy zapoznać się także z dwoma oficjalnie obowiązującymi listami – lista SOL (Skilled Occupation List) oraz lista CSOL (Consolidated Skilled Occupation List). To one informują bowiem o tym, jaki dokładnie rodzaj wizy stałego pobytu może zostać przyznany. 

Wiza stałego pobytu – jak można ją załatwić?

Emigracja do Australii na stałe wymaga dopilnowania odpowiedniego procesu. Jednym z kryteriów jest sprawdzenie czy spełnia się wymagania wiekowe. Należy także sprawdzić zawód na liście SOL. Można wziąć pod uwagę drugą listę, jeżeli wykonywany zawód nie znajdował się na tej pierwszej. 

Jeżeli zawód nie znajduje się na tych listach, to ostatecznym ratunkiem jest możliwość posiadania rodziny w Australii. W przypadku ich braku, to można nie uzyskać odpowiedniej wizy na pobyt stały. 

Zawód znajdujący się na liście to nie ostateczne kryterium. Chcąc dokonać wjazdu na teren Australii na pobyt stały, należy zweryfikować swoje umiejętności językowe. Jeżeli angielski nie umożliwia płynnej komunikacji, to można spotkać się z odmowną odpowiedzią na wydanie wizy. 

Jak wyjechać do Australii? System punktowy w przyznawaniu wiz

Przeprowadzka do Australii możliwa będzie tylko i wyłącznie po osiągnięciu odpowiedniego progu punktowego. Są one przyznawane za: 

  • wiek,
  • poziom wykształcenia,
  • ilość lat przepracowanych w zawodzie nominowanym,
  • poziom znajomości języka angielskiego.

Dodatkowe punkty można zdobyć za kwalifikacje i doświadczenie zdobyte w Australii. Chcąc mieć pewność, że danej osobie zostanie przyznana wiza na pobyt stały, można skontaktować się z agentami imigracyjnymi, którzy wspierają Polaków chcących zamieszkać w dalekiej Australii. Opowiedzą oni o wszystkich kryteriach, które należy spełnić, aby móc zdobyć wizę na stały pobyt.

Czytając ciekawy blog o Australii będzie można lepiej poznać to wyjątkowe miejsce, gdzie oprócz kangurów i misiów koala, można spotkać także ogromne ilości wielbłądów. Nauka i praca w Australii mogą stać się furtką do tego, aby w życiu odnieść ogromny sukces. Jeżeli tylko ktoś ma okazję do tego, może wyjechać do Australii na podstawie wizy turystycznej. Potem będzie można pomyśleć o kolejnych krokach, które umożliwią w końcu zamieszkanie na tym kontynencie na stałe. Po kilku latach będzie można nawet postarać się o obywatelstwo australijskie.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.