Australia to z roku na rok coraz popularniejszy kierunek dla polskiego turysty. Wiedzieć jednak trzeba, że planując pobyt, należy brać pod uwagę klimat i aktualną pogodę. Wakacje w Australii kiedy jechać, a kiedy lepiej zostać w domu? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Australia to miejsce stosunkowo nieznane polskiemu turyście, lecz wzbudzające coraz większe zainteresowanie. Niestety bardzo często jest tak, że wakacje w Australii planowane są bez uwzględnienia aktualnej pogody, co może skutecznie zniweczyć plany wakacyjne. Wakacje w Australii kiedy pojechać, a która pora roku będzie nieodpowiednia?

Klimat i pogoda w Australii

Planując urlop w Australii, zastanawiamy się, które miasto odwiedzić i jakie atrakcje turystyczne zobaczyć. Wiedzieć jednak trzeba, że w całej Australii pogoda i klimat mogą być bardzo zróżnicowane. Obszar Australii jest naprawdę ogromny, a to oznacza, że jeśli będziemy chcieli lecieć do Australii, koniecznie musimy wiedzieć, kiedy najlepiej przyjechać do Australii. W zależności od regionu nie tylko temperatura wody w Australii może być różna, lecz również w ciągu dnia temperatura powietrza może znacznie się zmieniać. Jaka jest pogoda w Australii? Nie da się tego jednoznacznie powiedzieć, gdyż klimat Australii zależny jest od regionu. Zupełnie inaczej prezentuje się północ Australii, Australia południowa, a także temperatury w południowej Australii. Każda część kraju może znacznie różnić się aktualną pogodą. A wiedzieć trzeba, że zwiedzanie Australii, gdy pogoda zmienia się bardzo dynamicznie, a temperatura spada poniżej progu komfortu, z pewnością nie będzie niczym przyjemnym.

Jaka jest temperatura w Australii?

Zanim przejdziemy do tego, jaki jest klimat w Australii, warto najpierw zaznajomić się ze średnimi temperaturami panującymi w tym kraju. Pozwoli to wstępnie zaplanować wczasy w Australii.
Wiedzieć trzeba, że średnia temperatura powietrza wynosi tu nawet 26-28 stopni Celsjusza, lecz w okresie letnim. Jeśli chcemy przylecieć do Australii w zimie, musimy się liczyć z tym, że tak wysokie temperatury nie będą obecne. Można jednak być pewnym, że nawet w zimie pobyt w Australii będzie stosunkowo komfortowy termicznie, gdyż średnia temperatura nie spada poniżej 15 stopni.

Pogoda w Australii jesień i zima – pory roku w Australii

Jeśli planujesz wyjazd do Australii, wiedzieć musisz, że pory roku prezentują się tam nieco inaczej niż w Polsce. W Australii występują odwrócone pory roku względem kalendarza. Oznacza to, że odwiedzanie Australii w kwietniu może nie być najlepszym pomysłem, gdyż będzie to okres zimowy, a w pewnych regionach obecna będzie nawet pora deszczowa. Z tego też powodu planując podróż po Australii najlepiej wybrać wakacje w Australii w grudniu, czyli australijskie wakacje.

Kiedy jest najwięcej słonecznych dni?

Jeśli chcemy jechać na wakacje i zobaczyć dużą część Australii, powinniśmy wybierać miesiące cieplejsze i z większą ilością słońca. To właśnie w tym czasie pogoda pozwala zobaczyć, jak piękna może być australijska plaża, wielka rafa koralowa, las tropikalny, a także słynna great ocean road. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym okresie wycieczki do Australii cieszą się największą popularnością.
Kiedy jest najlepszy czas na takie wakacje? Jeśli chcemy odwiedzić takie miejsca jak Melbourne, Sydney, ale też Cairns, Queensland i Brisbane, zdecydowanie najlepiej wybrać styczeń i luty. Jeśli chcemy jechać do Australii na wiosnę, powinniśmy wybrać listopad.

Wakacje w Australii kiedy klimat w poszczególnych regionach jest najlepszy

Jeśli chcesz pojechać do Australii, musisz wiedzieć, że temperatura i klimat zależą w dużej mierze od regionu tego kraju. W poszczególnych regionach Australii w tym samym miesiącu pogoda może być bardzo różna. Przykładowo w Australii zachodniej panuje w większości klimat tropikalny. Wschodnie wybrzeże, na którym mieszczą się największe miasta Australii, doświadcza ogromnych zmian temperatury, co nie dzieje się w zachodniej Australii. Jeśli zależy nam na spokojniejszej i bardziej przewidywalnej pogodzie, powinniśmy pojechać do północnej Australii. Centralna Australia to klimat suchy, gorący i dość ciężki, lecz to właśnie tu znajdują się najciekawsze atrakcje turystyczne w Australii, czyli np. dawne miejsca aborygenów, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Australia oferuje nam naprawdę zróżnicowane warunki pogodowe. Na południu Australii może być zupełnie inaczej niż na północy. Nawet ten sam dzień Australii może być różny pogodowo. Bez względu jednak to, czy przyjedziemy do Australii w październiku, czy będziemy od marca do maja, zawsze przyjazd do Australii w celach turystycznych będzie doskonałą przygodą.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.