Jeśli wybierasz się na wakacje do Sydney czy Melbourne, z pewnością zechcesz przywieźć z Australii pamiątki. Co łatwo zmieści się do Twojej walizki i będzie doskonałym prezentem z kraju kangurów?

Ten kraj i kontynent w jednym to miejsce bogate w parki narodowe, aborygeńską sztukę i egzotyczne zwierzęta. Z pewnością każdy, kto się tam wybiera, chce przywieźć swoim bliskim coś lokalnego. A wybór tego, co warto przywieźć z Australii jest ogromny – w końcu samie mieszkańcy kraju stosują określenie australiana – czyli to, co charakterystyczne dla Australii

Co przywieźć z podróży do Australii

Kiedy myślimy o  tym, co przywieźć z pobytu w Australii czy Nowej Zelandii, najczęściej przychodzą nam na myśl konkretne kategorie prezentów, które powinniśmy sprawdzić. Pierwsze to oczywiście te związane z rdzennymi ludami Aborygenów. Ich sztuka należy to wyjątkowej, a i przedmioty codziennego użytku. Druga to ta związana z symbolami tego kontynentu, czyli z kangurami i koalami. Liczne maskotki, breloczki czy ubrania są chętnie kupowane prze turystów. Trzecia to jedzenie. I to nie tylko owoców czy orzechów warto spróbować, bo w kuchnia australijska jest znacznie szersza. Tylko tu znajdziemy drożdżową pastę Vegemite i ciastka Lamingtons.

Pamiątki z Australii – bumerangi i wyjątkowe rękodzieło

Planując wakacje w Australii nie można pominąć etapu poznawania pierwszych mieszkańców tego kraju. Aborygeni mają naprawdę niezwykłą kulturę i historię, a ich sztuka jest wyjątkowa. oczywiście najbardziej kojarzony z nią jest bumerang. Choć nie wraca jak w filmach, to jest to doskonały prezent. Jeśli znajdziemy taki, który tworzą lokalni artyści, nie należy się wahać. Z pewnością świetnym pomysłem są też obrazy tworzone przez rdzenną ludność, szczególnie te, które opowiadają historię – taki był przecież ich pierwotny cel. Wiele osób kupuje takżedidgeridoo. To tradycyjny instrument muzyczny używany przez Aborygenów. Może być ono wyjątkowym upominkiem dla miłośników muzyki. W takie pamiątki warto zainwestować.

Niezwykły kontynent – czyli plaża i australijski krajobraz

Jeśli wybieramy się do krainy kangurów, z pewnością spędzimy trochę czasu na plaży. Możemy kupić koszulki, kubki czy ręczniki z motywem plażowym czy nurkowania. Oczywiście każdy wie, że najlepsze plaże znajdziemy na przykład w okolicach Brisbane, szczególnie przy Gold Coast. To tutaj możemy też poszukać lokalnych sklepików z tkaninami – i kupić oryginalne pareo w australijskie wzory. A jeśli chcemy coś, co kojarzy się całemu światu z tym kontynentem? Wtedy wszystko z nadrukiem słynnego The Rocks czyli inaczej Uluru będzie doskonałe – znajdziemy i koszulki, i kubki i wszelkiego rodzaju breloczki. To dobry pomysł, jeśli szukamy niedrogiej pamiątki np. poniżej 10 dolarów.

Koala, kangur i emu – symbole, które warto przywieźć

W Australii panuje prawdziwy kult tych zwierząt – w formie symboli kraju. Można znaleźć różne przedmioty z motywem kangura lub koali, takie jak pluszowe zabawki, koszulki, kubki czy breloczki. Oczywiście to jest to, co warto przywieźć z Australii, szczególnie dla najmłodszych. Cenna rada: ponieważ takie pamiątki najczęściej kupujemy w sklepach z upominkami, więc warto porównać oferty. Im dalej od turystycznych miejsc, tym taniej.

Wina i jedzenie – warto je przywieźć z Australii

Australijskie trunki to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych win na świecie. Kraj ten szczególnie słynie z czerwonych, aromatycznych win – wytrawnych i półsłodkich. Oczywiście znajdziemy tu wszystkie kuchnie świata właściwie w każdym sklepie, ale warto postawić na to, co jest lokalne. Szczególnie znane są oczywiście różnego rodzaju potrawy roślinne czy orzechy, szczególnie słynne superfoods czyli macadamia. Co jednak z jedzeniem typowo australijskim? To tak zwane bushfood – czyli wszystko, co jedli rdzeni mieszkańcy Australii, Tasmanii czy Nowej Zelandii. W skład tej kuchni wchodzą egzotyczne dla Europejczyka mięsa, jak to z emu czy kangura. Ich warto szukać na lokalnych targach, zwanych markets.

Lokalny hit czyli maść Lucas

Wiele osób może to zadziwić, ale bardzo popularną pamiątka jest kultowa już maść ze sfermentowanej papai, a dokładnie melonowca właściwego. Produkowana w Brisbane maść Lucas jest niezwykle ceniona i zna ją i Australia i świat. Dlaczego? Ten specyfik, którego pełna nazwa brzmi Lucas Papaw Ointment, pierwotnie stosowany na ukąszenia owadów czy poparzenia słoneczne. Potem odkryto, że doskonale działa ona na cerę, oczyszcza, łagodzi zaczerwienienia i trądzik. Choć dostępna jest ona także w Polsce, o wiele lepiej kupić ją u źródła.

Jak widać, na pytanie, co warto przywieźć z Australii, odpowiedzi jest wiele. Choć wielu rzeczy do tego kraju nie można wwieźć, to już w bagaż powrotny możemy zapakować wiele. Czy to oryginalna sztuka, czy koszulka z kangurem czy tkanina w australijski wzór – na pewno obdarowani taką pamiątką będą zachwyceni.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.