Australia to kontynent, który kojarzy się przede wszystkim z kangurami i misiami koala. Z czego słynie Australia jeszcze?

Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale australijskie tereny sprzyjają …jadowitym gatunkom. Będąc na wyprawie (szczególnie, jeżeli chodzi o dzikie miejsca), zawsze należy mieć się na baczności. Podróż do Australii dla wielu staje się marzeniem. Warto jednak wiedzieć, z czego słynie Australia.

Ciekawostki geograficzne o Australii

Na początek ciekawostka, która może wywołać szok. Co jest stolicą Australii? Zdecydowana większość wskaże na Sydney, chociaż nie zabraknie także odpowiedzi z Melbourne. Żadna z tych odpowiedzi nie jest prawidłowa. Stolicą tego kontynentu-państwa jest Canberra! Fakt, Sydney i Melbourne chciały dorobić się statusu najważniejszego miasta, jednak w drodze porozumienia ustalono, że stolica zostanie umiejscowiona pomiędzy nimi.

Anna Creek Station ma powierzchnię 2,4 mln. ha. To dlatego zyskało miano największego rancza na świecie. Łącznie na tym terenie można spotkać aż 180 tys. sztuk bydła. Nic więc dziwnego, że obsługa tutejszego rancza wykorzystuje śmigłowce, aby wszystkie zwierzęta zapędzić do odpowiedniego miejsca.

Z czego słynie Australia? Aborygeni – rdzenni mieszkańcy Australii

Skoro mowa o Australii, to nie można zapomnieć o Aborygenach, którzy są rdzennymi mieszkańcami tego kontynentu. Szacuje się, że ludność ta obecna jest już od  50 000 p.n.e. na ziemi. Przez zdecydowaną większość czasu byli odizolowani aż do momentu, kiedy u wybrzeży Australii wylądowali holenderscy marynarze. Dzisiaj także można spotkać Aborygenów, ale większość z nich żyje w australijskim buszu, w specjalnych rezerwatach.

Australia – ciekawostki o tym kontynencie

Nie brakuje osób, które twierdzą, że tak naprawdę jest to największa wyspa na świecie! Formalnie jednak mówi się, że to kontynent, więc oficjalnie palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o wielkość wyspy, ma Grenlandia. To jedna z ciekawostek, która pozwoli spojrzeć na ten region z zupełnie nowej perspektywy.

Na fladze australijskiej znaleźć można pięć gwiazdek. To one reprezentują stany, które znaleźć można tutaj właśnie. Zaliczana jest do nich: Nowa Południowa Walia, Wiktoria, Queensland, Tasmania, Australia Południowa i Australia Zachodnia. 

Australia to kraj, gdzie znajduje się Skała Uluru. Ma ona 3,6 km długości, 1,9 km szerokości i 348 metrów wysokości w pionie. Nazwa ta to hołd dla aborygeńskiego języka. Uluru bowiem oznacza dla nich „miód”. Przyznać trzeba, że skała wykonana z piaskowca, ma miodowy kolor.

W Australii znajduje się niejedno różowe jezioro. Należy udać się do zachodniej części kraju, aby móc podziwiać ten fascynujący widok.

Kilka ciekawostek o Australii, czyli wielbłąd, rafa koralowa i Alpy

Chcąc rozmawiać na temat Australii należy także wspomnieć o wielbłądach. O dziwo szacuje się, że jest ich tu zdecydowanie więcej niż w Egipcie.  W Australii żyje ich ogromna ilość. Jest to możliwe dzięki temu, że zostały one sprowadzone z Bliskiego Wschodu.

To właśnie tutaj znajduje się Wielka Rafa Koralowa! Jedno z najbardziej zdumiewających miejsc, gdzie znaleźć można: 3000 pojedynczych raf, 900 wysp i 300 wysp kontynentalnych. Cała powierzchnia rafy jest tak ogromna, że jest ona większa od kraju niemieckiego oraz Stanów Zjednoczonych.

Góra Kościuszki to najwyższy szczyt Australii. Znaleźć ją można w Alpach Australijskich. To właśnie tutaj Australijczycy chętnie organizują wypady krajoznawcze. Zimą można znaleźć tutaj naprawdę duże ilości śniegu! Należy jednak pamiętać, że australijska zima jest wtedy, kiedy Polacy cieszą się latem.

Z czego słynie Australia? Ciekawostki dla pragnących wiedzy

Fraser Island to największa na świecie wyspa piaskowa. Potocznie nazywana jest ona Wielką Piaszczystą Wyspą. 

Wśród najciekawszej fauny można wymienić diabła tasmańskiego, pustynnego pieska, czyli dingo oraz kazura, który jest niedużym nielotem. Oprócz tego można spotkać tu także groźne pająki i krokodyle.

W samej Australii znaleźć można liczne winnice. Szacuje się, że łącznie jest tu aż 60 regionów specjalizujących się w produkcji wina.

Nie brakuje turystów z całego świata, którzy chcą odwiedzić każdą część Australii. W trakcie jednego wyjazdu może być to niemożliwe. To dlatego planują oni kolejne wakacje w Australii, aby móc lepiej poznać ten kontynent. Tym bardziej że na jego terenie można znaleźć wiele atrakcji i zabytków. Przy okazji będzie można poznać inne ciekawostki, z jakich Australia słynie.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.