Nowa Zelandia ze względu na bogatą florę jest wręcz idealnym miejscem do życia dla wielu gatunków zwierząt, których nie spotkamy nigdzie indziej. Na wyspie są gęste, zielone lasy liściaste, zapierające dech w piersiach wybrzeża fiordowe czy majestatyczne góry. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie zwierzęta żyją w Nowej Zelandii.

Nowozelandzka wyspa ma bardzo ciekawą historię związaną właśnie ze zwierzętami, bowiem przez miliony lat teren ten był zamieszkiwany głównie przez ptaki lądowe oraz owady. W momencie pojawienia się człowieka na lądzie jedynymi ssakami były nietoperze i lwy morskie. Na szczęście obecnie w Nowej Zelandii żyje znacznie więcej różnorodnych gatunków zwierząt, które szczegółowo omówimy.

Ssaki, które można zobaczyć w Nowej Zelandii

Wśród najciekawszych i zarazem najbardziej rozpoznawalnych ssaków można wymienić rodzime nietoperze z gatunku wąsonosowatych (Mystacinidae), które występują zarówno na Wyspie Północnej, jak i Południowej. Nie można również nie wspomnieć o morskich ssakach, w tym różnych gatunkach delfinów (maui i butlonose) i koloniach fok kekeno spotykanych na skalistym wybrzeżu wyspy. Turyści odwiedzający Nową Zelandię chętnie decydują się na rejs po oceanie, aby z bliska zobaczyć walenie i kaszaloty. 

Oczywiście w tej dzikiej słynącej z bujnej roślinności krainie występują inne ssaki, które zostały sprowadzone przez człowieka z Europy i Australii. Mowa głównie o jeleniach, dzikach czy królikach oraz kitance lisiej, uznawanej za jednego z największych szkodników dla nowozelandzkiej flory i fauny. 

Różnorodność ptaków w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia posiada wiele unikatowych gatunków ptaków, w tym kiwi (mały, północny, plamisty i szary) — nielot o nocnym trybie życia, który stał się symbolem narodowym. Na terenie New Zealand żyje również tui, którego można rozpoznać po charakterystycznym śpiewie, czapla biała (spotykana nad zatoką), takahe południowy, sokół nowozelandzki, krzywonos, kereru nazywany gołębiem nowozelandzkim oraz krzywonos. Na wyspach Nowej Zelandii występuje także kilka gatunków papug kea i kakapo.

Wśród zwierząt w Nowej Zelandii należy wymienić również pingwiny, w tym pingwina żółtookiego i szczotkoczubego (oba gatunki są zagrożone wyginięciem) oraz grubodziobego. Na Wyspie Południowej występują także albatrosy królewskie. 

Gady, płazy i owady na nowozelandzkiej wyspie 

Na terenie Nowej Zelandii żyje aż 60 gatunków jaszczurek oraz 4 zagrożone i bardzo rzadkie gatunki żab. Ciekawostką jest żywa skamielina — Sphenodon (hatteria), czyli gad z gatunku tuatara, który pojawił się na świecie ponad 200 milionów lat temu. Obecnie występuje tylko na wyspach w Cieśninie Cooka i Zatoce Obfitości. Wśród innych przedstawicieli endemicznych gadów, płazów i owadów można wymienić takie jak:

  • arachnocampa luminosa (muchówka),
  • jewelled gecko (gekon),
  • deinnacrida (rodzaj szarańczaków),
  • alpinacris tumidicauda (gatunek konika polnego),
  • duże owady z rzędu prostoskrzydłych, zwane wetami (żyjące już w czasach starożytnych). 

Gdzie można zobaczyć zwierzęta żyjące w Nowej Zelandii?

Jeśli marzysz o spotkaniu z kiwi czy zobaczeniu z bliskiej odległości sfenodontów powinieneś koniecznie odwiedzić jeden z nowozelandzkich narodowych parków. Wśród najpopularniejszych można wymienić takie jak:

  • Fiordland National Park, największy park narodowy położony w zachodniej części Wyspy Południowej, 
  • Westland Tai Poutini National Park, w którym można podziwiać lodowce, 
  • Abel Tasman National Park ze złotymi plażami i krystalicznymi wodami, w których dom znalazły foki i delfiny, 
  • Te Urewera, największy park znajdujący się na Wyspie Północnej,
  • Tongariro National Park, słynący z majestatycznych wulkanów (zlokalizowany w centralnej części Wyspy Północnej).

Jakie zwierzęta żyją w Nowej Zelandii i są zagrożone wyginięciem?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dwa gatunki pingwinów są zagrożone, a papug kakapo jest obecnie około 100. Populacja Kiwi, nieodłącznego symbolu wyspy, sięga poniżej 70 tysięcy osobników. Sporo nowozelandzkich gatunków zostało uznanych już za wymarłe, w tym aż 40 gatunków ptaków, wiele owadów, 3 gatunki żab i jaszczurek i 1 gatunek nietoperzy. Endemiczne zwierzęta żyjące w Nowej Zelandii są zagrożone głównie przez drapieżne ssaki, które zostały sprowadzone przez osadników. Mowa o oposach, gronostajach, szczurach, myszach, lisach workowatych czy królikach. Władze Nowej Zelandii od lat walczą z inwazyjnymi gatunkami, które szkodzą tutejszej faunie i florze.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.