Nowa Zelandia to atrakcyjny kierunek dla osób, które chcą zamieszkać w klimacie podobnym do polskiego i jednocześnie przenieść się na drugą półkulę. Tamtejszy rynek pracy jest otwarty na wielu specjalistów i przedstawicieli niektórych zawodów. Jeśli chcesz rozpocząć nowe życie, sprawdź, jak zamieszkać w Nowej Zelandii.

Praca w Nowej Zelandii to marzenie wielu Polaków, którzy planują emigrację i wyjazd z kraju na stałe. Piękny krajobraz wysp na Pacyfiku, a także możliwość poznania zupełnie innej części świata sprawia, że wyjazd na antypody wydaje się być spełnieniem marzeń. Jeśli i Ty marzysz o emigracji na drugą półkulę, sprawdź, jak zamieszkać w Nowej Zelandii? 

Emigracja do Nowej Zelandii – jakie warunki trzeba spełnić?

Życie w Nowej Zelandii może rozpocząć praktycznie każdy, kto uzyska wizę o pracę. Warunkiem jej otrzymania jest potwierdzenie, że pracodawca zatrudni migranta po jego przyjeździe do kraju. Nowa Zelandia oferuje możliwość łatwiejszego uzyskania wizy w przypadku migrantów, którzy mają wykształcenie i doświadczenie w zawodach o najwyższym zapotrzebowaniu na lokalnym rynku.  Zasady zatrudniania pracowników z zagranicy reguluje Ustawa o Zatrudnieniu z 2000r. (Employment Relations Act), której celem jest promowanie zaufania do stosunku pracy i praw pracowników do zbiorowych rokowań i negocjacji.

Formularz wizowy jest rozpatrywany przez urząd imigracyjny, który może wydać tymczasowe wizy do pracy lub wizy do pracy z możliwością przedłużenia do rezydentury. O drugi typ wizy można aplikować, gdy długość pobytu nie jest jeszcze znana lub  gdy migrant nie jest w stanie wykazać odpowiednich podstaw do otrzymania wizy na pobyt stały. Ostatnim rodzajem wizy, który pozwala przeprowadzić się do Nowej Zelandii, jest wiza rezydencka na pobyt stały.

Jak zamieszkać w Nowej Zelandii? Aby uzyskać wizę bez żadnych trudności, warto zadbać o wykształcenie lub doświadczenie zawodowe. Na liście zawodów, których potrzebuje Nowa Zelandia znajduje się m.in. pielęgniarka, pracownik opieki zdrowotnej i nauczyciel przedmiotów ścisłych. Ponadto na zatrudnienie i legalny wjazd mogą liczyć programiści, analitycy i inni pracownicy branży IT, inżynierowie budownictwa i elektrycy, kucharze oraz pracownicy branży gastronomicznej. Aktualne zapotrzebowanie na zawody można sprawdzić na stronie Urzędu Imigracyjnego Nowej Zelandii.

Praca w Nowej Zelandii – dla ubiegać się o wizę i znaleźć pracę na antypodach?

Lista ofert pracy w Nowej Zelandii jest dostępna w Internecie na różnych portalach. Rynek pracy w Nowej Zelandii jest otwarty wyłącznie na legalnych migrantów, dlatego paszport i pozwolenie na pracę to najważniejsze dokumenty, bez których nie ma się szans na zatrudnienie na antypodach. Jak zamieszkać w Nowej Zelandii i zacząć pracować od razu po przyjeździe? Przede wszystkim warto wcześniej dogadać z pracodawcą online termin rozpoczęcia pracy i skorzystać z pomocy w znalezieniu lokum. 

Przeprowadzka do Nowej Zelandii w praktyce

Ze względu na odległość od Polski przeniesienie się do Nowej Zelandii na stałe to spore wyzwanie. Bagaż rejestrowany w samolocie na jedną osobę może pomieścić do 20 kg rzeczy osobistych. Każdy kolejny bagaż kosztuje więcej. Do Nowej Zelandii warto zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy osobiste, dokumenty, a także sprzęty takie jak telefon, komputer, tablet. Pamiątki można przesłać kurierem. Jeśli chodzi o przedmioty codziennego użytku (np. garnki, talerze, ręczniki), trzeba je kupić po przyjeździe do Nowej Zelandii, dlatego każdy, kto interesuje się emigracją, powinien przygotować się na takie wydatki.

Jak zamieszkać w Nowej Zelandii? Koszty życia, zarobki i formalności

Nowa Zelandia to dobre miejsce do życia dla osób wykonujących zawody medyczne, będących nauczycielami, inżynierami lub pracownikami IT. Przeciętna stawka godzinowa wynosi w przeliczeniu na złotówki ponad 100 zł, co – pomimo dość wysokich kosztów życia, sprawia, że wykształceni specjaliści i fachowcy mogą liczyć na spokojne, dostatnie życie. Rząd Nowej Zelandii jest ukierunkowany na walkę z nałogami, dlatego jedynie palacze i osoby lubiące pić piwo, mogą narzekać na koszty życia na wyspie południowej lub północnej. Paczka papierosów kosztuje prawie 70 zł, dlatego przed rozpoczęciem podróży do Nowej Zelandii, warto skończyć z paleniem.

Wyjazd na drugi koniec świata może być doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka zmian w życiu i chce poprawić swój status finansowy. Przed emigracją do Nowej Zelandii trzeba jednak pamiętać o nauce języka angielskiego, sprawdzeniu ważności paszportu i uzyskaniu wizy, gdyż są to główne formalności dla każdego migranta.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.