Pobyt w Australii to jedna z najlepszych możliwości, która oferuje godziwe zarobki. Wielu Polaków zastanawia się nad tym, jak zamieszkać w Australii na stałe.

Życie w Australii kojarzone jest z dobrobytem i możliwością życia na odpowiednim poziomie. Dowodzą temu statystyki, które mówią o tym, że każdego roku ok. 200 tys. osób otrzymuje wizę pobytu na stałe, tzw. wizę skilled. Tylko wiza stałego pobytu umożliwia podjęcie pracy w pełnym wymiarze godzin. Jak zamieszkać w Australii? Oto kilka podstawowych wskazówek.

Wiza do Australii na stały pobyt

Nauka i praca w Australii pozwalają na zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz kwalifikacji, które będą sprawdzane w procesie przyznawania skilled independent. 

Jeżeli ktoś ma możliwość, powinien w pierwszej kolejności rozpocząć od studenckiej wizy, która przyznawana jest na okres dwunastu tygodni z możliwością przedłużenia. Mając ją, będzie można mieszkać w Australii, uczyć się i pracować na określonych warunkach. To właśnie dzięki temu, w przyszłości przeprowadzka do Australii na stałe stanie się bardziej realna do osiągnięcia. Wiza studencka oferuje możliwość nauki na wielu prestiżowych uczelniach, które są zdecydowanie lepsze niż w Polsce. Warto więc ubiegać się o miejsce na nich.

Chcąc przeprowadzić się do Australii, nie mając wcześniej do czynienia z wizą studencką, należy określić rodzaj emigracji: rodzinnym, biznesowym, czy zawodowym? Ta ostatnia opcja jest najchętniej wybierana. Trzeba jednak spełnić określone kryteria, aby można było mieć pewność, że dokument zostanie przyznany.

Jak zamieszkać w Australii? Nowe życie w Australii

Chcąc mieć pewność, że australijski klimat będzie każdemu służył, warto w pierwszej kolejności postarać się o wizę turystyczną. Wtedy będzie można zorganizować niejeden wyjazd do Australii, ponieważ taki dokument przyznawany jest nawet na rok. W tym okresie będzie można wielokrotnie wyjechać do Australii. Jednak na tego rodzaju wizie nie będzie można podejmować pracy zarobkowej.

Stały pobyt możliwy jest dla osób, które:

  • mają tam rodzinę – dokument może zostać wydany np. dla rodziców osoby, która na stałe mieszka w Australii lub na odwrót. Nie trzeba znać języka, ale trzeba mieć tzw. sponsora, czyli Australijczyka, który jest członkiem rodziny.
  • chcą migrować na podstawie kwalifikacji zawodowych – należy mieć wykształcenie, które będzie dopasowane do listy zawodów poszukiwanych w Australii. Bardzo ważna jest również dobra znajomość języka angielskiego.

Nie tak łatwo zdobyć wizę na pobyt stały. Warunki są bardzo rygorystyczne. Jednym z nich jest lista SOL. Urząd imigracji przyznaje punkty za poszczególne kryteria. Każdy obywatel musi udowodnić, że zmieniając miejsce zamieszkanie na Australię, będzie miał pozytywny wpływ na rozwój tamtejszej gospodarki. Każdy musi mieć świadomość, że po przyjeździe do Australii, trzeba będzie także dopasować się do tamtejszej kultury, o czym świadczy dobra znajomość języka.

Jak zamieszkać w Australii? Emigracja za „chlebem”

Zanim jednak zostaną podjęte kroki, które uruchomią proces przyznania wizy na pobyt stały, należy sprawdzić tamtejsze warunki do życia. 

Okazuje się, że znalezienie tam pracy nie musi stanowić dużego wyzwania. Istnieje wiele zawodów, które pozwalają na otrzymanie godziwych zarobków. Mowa tutaj także o osobach pracujących fizycznie. Dokładne stawki uzależnione są jednak od firmy zatrudniającej.

Obowiązujące w tym kraju ceny odpowiadają  otrzymywanym zarobkom, więc nikt nie powinien mieć problemu z tym, aby się tutaj utrzymać. Co więcej, będzie możliwość także odłożenia odpowiedniej kwoty na konto oszczędnościowe. 

Jeżeli ktoś szuka dla siebie miejsca do zamieszkania, powinien celować w większe miasta. M.in. z tego względu, że to właśnie tam łatwiej będzie znaleźć pracę oraz szkoły, jeżeli w migracji udział biorą dzieci. Najbardziej polecane jest Sydney i Melbourne.

W Australii nie brakuje Polonii. I to takiej, która aktywnie dba o to, aby rozwijać własne inicjatywy. Nowi Polacy na tej australijskiej ziemi nie zostaną więc pozbawieni sami sobie. Zawsze będą mogli liczyć na wsparcie rodaków, którzy pozwolą im lepiej poznać tutejsze tereny.

Już po kilku latach stałego pobytu, będzie można postarać się o obywatelstwo w Australii. Należy mieć świadomość, że raz przyznana wiza na pobyt stały, może zostać cofnięta, jeżeli dana osoba nie będzie zachowywała się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Czy warto aplikować o taką wizę? Oczywiście, że tak. Australia jest pięknym krajem, który zawsze docenia swoich obywateli i wnoszony przez nich wkład.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.