GEOsfera Jaworzno

GEOsfera Jaworzno – wycieczka z dzieckiem

   To już nasza druga wizyta w Jaworznie. Pierwszego razu zwiedziliśmy Kamieniołomy Koparki i Park Gródek. Tym razem przeszukując mapy satelitarne moją uwagę przykuł teren bardzo podobnie wyglądający do Parku Gródek i całkiem niedaleko od niego położony. Terenem tym okazał się Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi, którego tematem przewodnim jest m.in. geologia oraz dinozaury. Postanowiliśmy zatem odwiedzić to miejsce. Zapraszamy na wspólny, popołudniowy spacer po parku tematycznym GEOsfera w Jaworznie.

GEOsfera Jaworzno – informacje praktyczne i dojazd

Rejon: Polska, Śląskie, Jaworzno
Punkt wyjścia i powrotu: parking (GPS: 50°13’39.4″N 19°16’17.8″E)
Rodzaj drogi: ścieżki asfaltowa, szutrowa, polna, drewniane pomosty.
Łączna długość trasy: ok. 3,5 km
Czas przejścia: ok. 1:30 h

   Wstęp na teren ośrodka jest bezpłatny. Bezpłatne są również parkingi zlokalizowane nieopodal GEOsfery. Dwa oficjalne parkingi i jeden ,,na dziko”. Ich lokalizacje: 50°13’36.2″N 19°16’19.3″E ; 50°13’43.7″N 19°16’24.7″E ; 50°13’39.4″N 19°16’17.8″E Przy GEOsferze znajdują się również przystanki autobusowe, z których odjedziemy m.in. w kierunku centrum Jaworzna jak i do dzielnicy Szczakowa.

Mapa Ośrodka Edukacji Ekologiczno - Geologicznej GEOsfera w Jaworznie
Mapa Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera w Jaworznie

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie

   Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie to 8-hektarowy park tematyczny położony na zrewitalizowanym terenie dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sadowa Góra. W miejscu tym możemy zapoznać się z historią istniejącego tu niegdyś morza triasowego, sprzed 230 mln lat. W ścianach wyrobiska możemy zaobserwować zapis różnych struktur geologicznych i układy warstw skalnych, które świadczą o dynamicznych procesach kształtujących powierzchnię ziemi. Dla mnie jednak najciekawszym świadectwem po będącym tu niegdyś morzu triasowym są odsłonięte fragmenty pofalowanego dna morskiego, tzw. megariplemarki. W trakcie wykopalisk, w skałach wapiennych oraz na dnie wyrobiska odnaleziono skamieniałości głowonogów, ryb i mięczaków. Jednakże najważniejszym odkryciem są fragmenty szkieletów gadów, m.in. notozaura – drapieżnego gada zaliczanego do prymitywnych płetwojaszczurów.

Tablice informacyjne rozmieszczone w parku tematycznym
Tablice informacyjne rozmieszczone w parku tematycznym
Megariplemark - odsłonięty fragment pofalowanego dna morskiego
Megariplemark – odsłonięty fragment pofalowanego dna morskiego

Spacer po GEOsfera Jaworzno – atrakcje, które możemy zobaczyć

   Większość atrakcji parku tematycznego GEOsfera znajduje się w dolinie a dokładniej w niecce po dawnym wykopalisku. Jednakże oprócz zwiedzania dolnej części parku gorąco polecamy wybrać się na spacer ścieżką wiodącą klifem, wokół całego obszaru GEOsfery. Rozpoczynając nasz spacer po GEOsferze i idąc po wyznaczonej ścieżce, w pierwszej kolejności natrafiliśmy na obrotową kulę ziemską, którą to można było siłą własnych rąk wprawić w ruch. Następnie udaliśmy się na plac zabaw. Oprócz standardowych urządzeń do zabawy dla dzieci, najmłodsi mają tu możliwość pobawienia się w archeologów i w dużej piaskownicy mogą spróbować odkopać szkielet notozaura.

Obrotowa kula ziemska w GEOsferze
Obrotowa kula ziemska w GEOsferze
Plan zabaw w GEOsferze
Plan zabaw w GEOsferze
Notozaur już prawie odkopany!
Notozaur już prawie odkopany!

   Obok placu zabaw mieści się zadaszone miejsce, pod którym można grillować. Zaraz za wiatą grillową znajdują się drewniane schody prowadzące na szczyt klifu i dalej w kierunku ścieżki spacerowej okalającej cały park. Tak więc podążyliśmy tą drogą. Idąc klifami mieliśmy okazję podziwiać GEOsferę z góry a w oddali, na horyzoncie dostrzec m.in. kominy Elektrowni Jaworzno. Jedna z odnóg ścieżki prowadzi na polanę, na której prowadzony jest wypas owiec. Tego dnia było bardzo ciepło i owce znaleźliśmy tuż za polaną, chroniące się w cieniu, pod drzewami.

GEOsfera Jaworzno
GEOsfera Jaworzno
Park tematyczny GEOsfera Jaworzno
Park tematyczny GEOsfera Jaworzno
Polana znajdująca się nad GEOsferą
Polana znajdująca się nad GEOsferą
Stado owiec chroniące się przed słońcem
Stado owiec chroniące się przed słońcem

   Spacerując polną dróżką, po krótkim czasie doszliśmy do asfaltowej ścieżki rowerowej. Idąc wzdłuż niej doszliśmy do betonowego mostu, po którym prowadziła owa ścieżka. Mostu bardzo oryginalnego architektonicznie. Z jego szczytu, na którym usadowione są ławeczki i przeszklone balkony można podziwiać rozciągającą się panoramę Jaworzna, GEOsfery i pobliskich kamieniołomów.

Most / platforma widokowa
Most / platforma widokowa
Betonowy most w pobliżu GEOsfery
Betonowy most w pobliżu GEOsfery
Betonowy most służący jako platforma widokowa
Betonowy most służący jako platforma widokowa

   Tuż za mostem skręciliśmy w lewo i polną drogą zeszliśmy ponownie na teren GEOsfery. Tu kontynuowaliśmy zwiedzanie pozostałych atrakcji znajdujących się w parku. Mieściły się tu np. sztuczne figury dinozaurów i mamuta. Uroku miejscu temu dodawało niewielkie jeziorko otoczone bujną, kolorową roślinnością. Przy akwenie wodnym znajdowały się drewniane leżaki, na których można było odpocząć. Nieopodal stał sklepik z pamiątkami oraz budki z lodami. Z zakupionymi lodami, po wyczerpującym spacerze udaliśmy się na na ławeczki umiejscowione wokół tężni solankowej aby odpocząć.

Ciąg dalszy zwiedzania GEOsfery
Ciąg dalszy zwiedzania GEOsfery
Figury prehistorycznych stworzeń
Figury prehistorycznych stworzeń
Mamut
Mamut
Zabawa w parku
Zabawa w parku
GEOsfera - tężnia solankowa
GEOsfera – tężnia solankowa

   Bardzo polecamy obydwa miejsca znajdujące się w Jaworznie. Zarówno Park Gródek wraz z Kamieniołomami Koparki jak i Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. Tereny łączące edukację jak i rekreację, stanowiące atrakcję turystyczną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

 


Nie zawsze mam czas na to aby na bieżąco zamieszczać pełne opisy i relacje na głównym blogu: www.turystycznewojaze.pl Dlatego aby nic Cię nie ominęło to na moich profilach społecznościowych znajdziesz krótkie wpisy i fotografie na bieżąco odwiedzanych przez nas miejsc.
Jeżeli spodobał Ci się mój wpis oraz ogólna tematyka bloga i chciałbyś być na bieżąco z podróżami, które odbywamy to zapraszam do polubienia naszych profili w mediach społecznościowych: na Facebooku oraz na Instagramie.


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (2 votes)
Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *