GEOsfera Jaworzno – wycieczka z dzieckiem
To już nasza druga wizyta w Jaworznie. Pierwszego razu zwiedziliśmy Kamieniołomy Koparki i Park Gródek. Tym razem przeszukując mapy satelitarne moją uwagę przykuł teren bardzo podobnie wyglądający do Parku Gródek i całkiem niedaleko od niego położony. Terenem tym okazał się Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie. Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi, którego tematem przewodnim jest m.in. geologia oraz dinozaury. Postanowiliśmy zatem odwiedzić to miejsce. Zapraszamy na wspólny, popołudniowy spacer po parku tematycznym GEOsfera w Jaworznie.
GEOsfera Jaworzno – informacje praktyczne i dojazd
Rejon: Polska, Śląskie, Jaworzno
Punkt wyjścia i powrotu: parking (GPS: 50°13’39.4″N 19°16’17.8″E)
Rodzaj drogi: ścieżki asfaltowa, szutrowa, polna, drewniane pomosty.
Łączna długość trasy: ok. 3,5 km
Czas przejścia: ok. 1:30 h
Wstęp na teren ośrodka jest bezpłatny. Bezpłatne są również parkingi zlokalizowane nieopodal GEOsfery. Dwa oficjalne parkingi i jeden ,,na dziko”. Ich lokalizacje: 50°13’36.2″N 19°16’19.3″E ; 50°13’43.7″N 19°16’24.7″E ; 50°13’39.4″N 19°16’17.8″E Przy GEOsferze znajdują się również przystanki autobusowe, z których odjedziemy m.in. w kierunku centrum Jaworzna jak i do dzielnicy Szczakowa.

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie
Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie to 8-hektarowy park tematyczny położony na zrewitalizowanym terenie dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sadowa Góra. W miejscu tym możemy zapoznać się z historią istniejącego tu niegdyś morza triasowego, sprzed 230 mln lat. W ścianach wyrobiska możemy zaobserwować zapis różnych struktur geologicznych i układy warstw skalnych, które świadczą o dynamicznych procesach kształtujących powierzchnię ziemi. Dla mnie jednak najciekawszym świadectwem po będącym tu niegdyś morzu triasowym są odsłonięte fragmenty pofalowanego dna morskiego, tzw. megariplemarki. W trakcie wykopalisk, w skałach wapiennych oraz na dnie wyrobiska odnaleziono skamieniałości głowonogów, ryb i mięczaków. Jednakże najważniejszym odkryciem są fragmenty szkieletów gadów, m.in. notozaura – drapieżnego gada zaliczanego do prymitywnych płetwojaszczurów.


Spacer po GEOsfera Jaworzno – atrakcje, które możemy zobaczyć
Większość atrakcji parku tematycznego GEOsfera znajduje się w dolinie a dokładniej w niecce po dawnym wykopalisku. Jednakże oprócz zwiedzania dolnej części parku gorąco polecamy wybrać się na spacer ścieżką wiodącą klifem, wokół całego obszaru GEOsfery. Rozpoczynając nasz spacer po GEOsferze i idąc po wyznaczonej ścieżce, w pierwszej kolejności natrafiliśmy na obrotową kulę ziemską, którą to można było siłą własnych rąk wprawić w ruch. Następnie udaliśmy się na plac zabaw. Oprócz standardowych urządzeń do zabawy dla dzieci, najmłodsi mają tu możliwość pobawienia się w archeologów i w dużej piaskownicy mogą spróbować odkopać szkielet notozaura.



Obok placu zabaw mieści się zadaszone miejsce, pod którym można grillować. Zaraz za wiatą grillową znajdują się drewniane schody prowadzące na szczyt klifu i dalej w kierunku ścieżki spacerowej okalającej cały park. Tak więc podążyliśmy tą drogą. Idąc klifami mieliśmy okazję podziwiać GEOsferę z góry a w oddali, na horyzoncie dostrzec m.in. kominy Elektrowni Jaworzno. Jedna z odnóg ścieżki prowadzi na polanę, na której prowadzony jest wypas owiec. Tego dnia było bardzo ciepło i owce znaleźliśmy tuż za polaną, chroniące się w cieniu, pod drzewami.




Spacerując polną dróżką, po krótkim czasie doszliśmy do asfaltowej ścieżki rowerowej. Idąc wzdłuż niej doszliśmy do betonowego mostu, po którym prowadziła owa ścieżka. Mostu bardzo oryginalnego architektonicznie. Z jego szczytu, na którym usadowione są ławeczki i przeszklone balkony można podziwiać rozciągającą się panoramę Jaworzna, GEOsfery i pobliskich kamieniołomów.



Tuż za mostem skręciliśmy w lewo i polną drogą zeszliśmy ponownie na teren GEOsfery. Tu kontynuowaliśmy zwiedzanie pozostałych atrakcji znajdujących się w parku. Mieściły się tu np. sztuczne figury dinozaurów i mamuta. Uroku miejscu temu dodawało niewielkie jeziorko otoczone bujną, kolorową roślinnością. Przy akwenie wodnym znajdowały się drewniane leżaki, na których można było odpocząć. Nieopodal stał sklepik z pamiątkami oraz budki z lodami. Z zakupionymi lodami, po wyczerpującym spacerze udaliśmy się na na ławeczki umiejscowione wokół tężni solankowej aby odpocząć.





Bardzo polecamy obydwa miejsca znajdujące się w Jaworznie. Zarówno Park Gródek wraz z Kamieniołomami Koparki jak i Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. Tereny łączące edukację jak i rekreację, stanowiące atrakcję turystyczną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Nie zawsze mam czas na to aby na bieżąco zamieszczać pełne opisy i relacje na głównym blogu: www.turystycznewojaze.pl Dlatego aby nic Cię nie ominęło to na moich profilach społecznościowych znajdziesz krótkie wpisy i fotografie na bieżąco odwiedzanych przez nas miejsc.
Jeżeli spodobał Ci się mój wpis oraz ogólna tematyka bloga i chciałbyś być na bieżąco z podróżami, które odbywamy to zapraszam do polubienia naszych profili w mediach społecznościowych: na Facebooku oraz na Instagramie.
Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.