Australia, pomimo tego, że jest małym kontynentem, jest prawdziwym rajem dla miłośników dzikiej fauny. Jakie są najsłynniejsze zwierzęta Australii? Jakie zwierzęta żyją w Australii? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Australijski kontynent pełen tajemnic

Jakie zwierzęta żyją w Australii? W Australii żyje niezliczona ilość wielu, ciekawych zwierząt. Co więcej, ciekawe, unikalne gatunki, zasiedlają obszar niemal całego kontynentu. Nic więc dziwnego, że wiele osób odnosi wrażenie, że w Australii i Nowej Zelandii pierwsze skrzypce gra fauna, a nie człowiek. 

Koala

W Australii występuje Koala. Nie jest to miś, jak wiele osób sądzi, tylko torbacz. To znane ssaki, które odżywiają się roślinami. Uwielbiają przede wszystkim smak liści eukaliptusa. Znaczną część swojego życia wyjątkowe zwierzęta spędzają w koronach drzew. Co więcej, misie Koala mogą zjeść każdego dnia od 0,5 kg, do 1 kg ulubionych liści. 

Kangury

Wśród australijskiej fauny wyróżnić można jedne z najbardziej popularnych zwierząt – kangury. To bardzo skoczne, niebezpieczne zwierzęta. Ich skok osiąga wysokość 3 metrów. Walki pomiędzy kangurami, które zwierzęta dość często że sobą prowadzą, są niezwykle efektywne, jednak warto trzymać się od nich z bezpiecznej odległości. Kangury to torbacze, a więc w brzuchach dorosłych osobników będą mieszkać małe kangurzątka. Niezwykłe zwierzęta można napotkać w każdym zakątku kontynentu. W Australii żyje największy kangur gigant, który jest powszechnie spotykany. Obecny jest także kangur rudy oraz szary. 

Dingo 

Dingo to inaczej dziki pies. To nieoswojony drapieżnik. Poluję na małe ssaki, gryzonie, czy króliki. Jego cechą charakterystyczną jest szczupła budowa ciała, oraz krótka głowa o smukłym pysku. Dingo może ważyć nawet 20 kg, 

Diabeł tasmański

Wśród australijskich zwierząt znalazł się także diabeł tasmański. To mięsożerny ssak, który występuje tylko na wyspie Tasmanii. Jego wielkość zbliżona jest do wysokości niewielkiego psa. Jego cechą charakterystyczną jest krępe, silnie umięśnione ciało, czarne futro, jak również ostry, mocno wyczuwalny zapach. Wydaje z siebie bardzo przenikający pisk. Najchętniej poszukuje padliny, jako swoje pożywienie.

Emu

Jakie zwierzęta żyją w Australii? Należy do nich także emu. Zaraz po strusiu jest to drugi, największy ptak, który żyje na świecie. Nie potrafi latać, jednak doskonale pływa. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo dobry wzrok oraz słuch. Każdego roku przemierza setki kilometrów, by odnaleźć dla siebie pożywienie. Tak samo jak kangur, emu także znalazło się w herbie Australii, stanowiąc jeden z symboli ciekawego kontynentu. 

Węże, pająki, oraz jaszczurki

Pustynny klimat Australii sprawia, nie brakuje w niej także węży. Jakie zwierzęta żyją w Australii? Z całą pewnością są to tajpany pustynne. To wąż, który posiada jeden z najbardziej toksycznych jadów na całym świecie. Osiąga ponad 2 metry długości, jest w stanie w mgnieniu oka uśmiercić swoją ofiarę, w tym człowieka. Bardziej agresywny jest jednak tajpan australijski. Atakuje, gdy tylko wyczuje najmniejsze zagrożenie. 

W całej Australii występują również pająki. Jednym z najbardziej popularnych jest czarna wdowa. Jad tego małego, niepozornego zwierzątka, jest 15- krotnie silniejszy, niż jad grzechotnika.

Bardzo popularna jaszczurka Australii to waran wielki. Może osiągnąć nawet dwa metry długości, a najcięższe jaszczurki tego gatunku ważą nawet 20 kg.  

Nigdzie indziej niewystępujące zwierzęta – kto żyje tylko na terenie Australii?

Wyróżnić można zwierzęta w Australii, które nie żyją nigdzie indziej na świecie. Z całą pewnością wystosuje tylko w Australii endemit. To bardzo ciekawe zwierzęta. Wyróżnić można także kolczatki australijskie, czy krokodyle, w tym krokodyla różańcowego.

Kolczatka australijska to mały ssak, który swoim wyglądem przypomina jeża. Jest czarna, a na całej powierzchni swojego ciała posiada jasne kolce. Prowadzi nocny tryb życia. Wyjątkowe ssaki żyją w norach. 

Niespotykane ptaki, które żyją na terenie Australii, to kazuary. To jedne z największych ptaków lądowych całego świata. Dorosłe osobniki osiągają dwa metry długości, i mogą ważyć nawet 85 kg. Nic więc dziwnego, że kontynent australijski skrywa w sobie niezwykle niebezpieczne zwierzęta. 

Jakie zwierzęta żyją w Australii? Niezwykle bogaty i różnorodny przekrój wielu gatunków 

Każda z części świata kryję w sobie inne, interesującego zwierzęta. Australia jest domem dla bardzo wielu, licznych gatunków. Co więcej, niesamowite zwierzęta wyróżniają się na tle reszty świata. Jeśli chcesz poznać różne gatunki zwierząt, spotkać dzikie zwierzęta, Australia będzie idealnym celem podróży. 

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.