Wielka Rafa Koralowa była znana już Aborygenom, lecz Europejczycy dowiedzieli się o niej dopiero w 1770 roku. Jej struktury stanowią dom dla ponad 1600 opisanych gatunków ryb, dlatego jest miejscem interesującym nie tylko dla naukowców, ale i dla miłośników nurkowania. Gdzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa? Więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Wielka Rafa Koralowa należy do Siedmiu Cudów Świata. Jej wyjątkowość docenili zarówno naukowcy, którzy zadbali o jej wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO i objęcie pełną ochroną, jak i nurkowie, którzy podziwiają tamtejszy podwodny świat. Gdzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa i jakie gatunki zwierząt można na niej zobaczyć?

Wielka Rafa Koralowa – australijski cud świata

Północno-wschodni fragment australijskiego wybrzeża to miejsce, gdzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa. To właśnie tam leży ponad 2900 pojedynczych raf, które rozciągają się na szerokości 60-250 km i długości 2300 km. Oznacza to, że ta niezwykła struktura wytworzona przez organizmy żywe obejmuje obszar, który można porównać do 70 milionów boisk piłkarskich. Na Wielkiej Rafie Koralowej znajduje się około 900 wysp, które są domem dla wielu koralowców miękkich, mięczaków i ryb żyjących w ciepłych wodach.

Ocean na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej zamieszkują starożytne żółwie morskie, rekiny, płaszczki, gąbki, ukwiały, skorupiaki, a także liczne ryby i ptaki wodne. Żyją  tam również delfiny i wieloryby, a humbaki przypływają na rafę, by wydać na świat swoje potomstwo. Wysoka temperatura wody sprawia, że ekosystem sprzyja obecności ponad 500 tysięcy różnych gatunków roślin i zwierząt.

Gdzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa?

Największy na świecie ekosystem rafowy leży u wybrzeża Australii, jednak gdzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa? Rafa leży wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii na Morzu Koralowym. Jest to największa na świecie pojedyncza struktura, którą wytworzyły koralowce. Obejmuje aż 10% wszystkich ekosystemów rafowych świata. Ze względu na swoje rozmiary jest widoczna z kosmosu jako biała podłużna smuga na tle Pacyfiku. Dzięki temu na pytanie, gdzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa, bez trudu odpowiedzą nawet astronauci obserwujący Ziemię z kosmosu.

Podwodny świat z niepowtarzalnym ekosystemem

Wielka Rafa Koralowa została w całości stworzona przez organizmy żywe, dlatego jest to prawdziwy cud natury. Australijski rząd oraz naukowcy z całego świata doprowadzili do objęcia pełnego obszaru rafy ścisłą ochroną w 1981 roku. Najstarsze fragmenty koralowców mają ponad 500 tysięcy lat, dlatego ich ochrona jest szczególnie ważna dla zachowania równowagi podwodnych ekosystemów. Utworzony na terenie rafy park morski obowiązkowo co 5 lat przygotowuje szczegółowy raport, który przedstawia aktualny stan rafy i czynniki naturalne oraz zewnętrzne, które prowadzą do dewastacji środowiska wodnego w tym rejonie. Dodatkowo stan Queensland dba o zwalczanie rekinów, które stanowią zagrożenie dla ryb żyjących w oceanie i ludzi, oraz usuwa korony cierniowe, czyli rozgwiazdy żywiące się koralami i powodujące ubytki w rafie koralowej.

Zarówno naukowcy, jak i nurkowie, którzy podziwiają Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej, podczas każdej wizyty mogą zobaczyć coś nowego. Badacze zgodnie twierdzą, że ludziom udało się poznać jedynie niewielki procent gatunków koralowców i ryb zamieszkujących jeden z siedmiu cudów natury. W 2017 roku na terenie rafy odkryto jaskinię morską, w której żyją koralowce o niespotykanych kształtach. Australijska rafa obecna w jaskini jest ewenementem, gdyż obecne w niej stworzenia należą od endemitów żyjących przez wieki w zupełnej izolacji od innych gatunków. Nurkowanie w Wielkiej Rafie Koralowej to zatem okazja, by zobaczyć 1625 gatunków ryb opisanych przez badaczy, a także inne zwierzęta i rośliny, których wciąż nie zbadano. W żadnym innym miejscu na świecie nie można liczyć na równie dużą różnorodność i wyjątkowość podwodnego ekosystemu, dlatego każdy miłośników nurkowania powinien zainteresować się, gdzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa.

Wielka Rafa Koralowa jednym z najpiękniejszych miejsc do nurkowania

Wielka Rafa Koralowa to miejsce godne odwiedzenia przez każdego, w szczególności przez pasjonatów nurkowania. To właśnie tam można przekonać się, jak misterne konstrukcje tworzy natura i jak bogate jest podwodne życie. Warto choć raz w życiu wybrać się do Australii, by zobaczyć, jak duża jest największa na świecie rafa koralowa i dlaczego warto ją chronić.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.