Praga z dzieckiem

Praga z dzieckiem

Praga z dzieckiem – gotowy plan podróży

Praga – stolica Republiki Czeskiej była w tym roku naszą główną destynacją podczas wakacyjnego urlopu. Ostatnim razem kiedy widziałem Pragę było to przy okazji uczestnictwa w kursie na pilota wycieczek około szesnastu lat temu. Wówczas zapamiętałem Pragę jako przepiękne, klimatyczne miasto i przez wiele lat stawiałem je na drugim miejscu, zaraz po Rzymie w moim rankingu najpiękniejszych stolic europejskich. W tym roku postanowiłem wrócić Pragi aby przekonać się czy nadal tak jest i nie pomyliłem się. Nadal uważam, iż jest to jedno z najciekawszych stołecznych miast europejskich.

Praga – koszty podróży

Tym razem zacznę nietypowo. Nie od opisu poszczególnych atrakcji ale od kalkulacji kosztów jakie ponieśliśmy na taki kilkudniowy wypad. Założeniem nie był wyjazd ekonomiczny a stawialiśmy raczej na odrobinę luksusu, wygody oraz urozmaicenia. Na jednych rzeczach zaoszczędziliśmy na innych nie.

Przede wszystkim jako bazę noclegową wybraliśmy przyzwoity 4-gwiazdkowy hotel znajdujący się na obrzeżach centrum. Dokładniej był to Hotel International Prague zlokalizowany w odległości spacerowej od Hradczan. Śniadania jedliśmy w hotelu, natomiast główne posiłki w miejskich restauracjach. Poruszaliśmy się głównie UBERem ale i kilkakrotnie komunikacją miejską, tramwajem.

Zapytacie jak trafiliśmy do Pragi ? Otóż aby forma podróży była urozmaicona, głównie ze względu na dziecko do Pragi przylecieliśmy samolotem tanich linii lotniczych Ryanair a wróciliśmy pociągiem PKP InterCity. Najlepsze w tym jest to, iż planując tegoroczne wakacje brałem pod uwagę wiele miejsc ale ze względu na koszty podróży Praga okazała się najkorzystniejsza cenowo. Za bilet lotniczy zapłaciliśmy po 39,00 zł.za osobę (plus bagaże – wyszło po 101,50 zł./os.)., natomiast za bilet powrotny na pociąg InterCity po 69,00 zł. za osobę!

Poniżej dołączam zestawienie cenowe poniesionych kosztów krótkich wakacji w Pradze. Być może będzie to dla Was mniej więcej odnośnikiem czego się spodziewać i pomoże zaplanować Waszą podróż do czeskiej stolicy. Wiadomo, że konfiguracji zakwaterowania, wyżywienia, transportu czy atrakcji jest wiele i każdy na swój sposób, czas i finanse dostosowuje te składniki. Ale może znajdzie się ktoś kto tak jak i my będzie stawiał nacisk na szybkość przemieszczania się, wygodę zakwaterowania i wyżywienia oraz mnogość atrakcji, z naciskiem na te dla najmłodszych uczestników podróży.

 

28.06.2022 ubezpieczenie podróżne

127,68 zł.

dojazd Mikołów – Katowic (UBER)

40,49 zł.

dojazd Katowice – Kraków (TLK)

39,06 zł.

dojazd Kraków PKP – Kraków Airport (UBER)

45,70 zł.

Przelot Kraków – Praga (Ryanair)

304,50 zł.

dojazd Praga Airport – Hotelu International Prague (UBER)

80,68 zł.

Hotel International Praque (4 noce z BB)

1301,54 zł.

wyżywienie

184,04 zł.

29.06.2022 dojazd Hotel – Narodowe Muzeum Techniki (UBER)

26,84 zł.

Narodowe Muzeum Techniki

111,25 zł.

dojazd Praga centrum – Hotel (UBER)

29,71 zł.

wyżywienie

281,62 zł.

30.06.2022 dojazd do Hradczany (tramwaj)

11,32 zł.

wstęp na Hradczany

98,93 zł.

rejs po Wełtawie

169,20 zł.

dojazd Praga centrum – Hotel (UBER)

31,32 zł.

dojazd Hotel – Praga centrum – Hotel (tramwaj)

35,31 zł.

wyżywienie

144,84 zł.

1.07.2022 dojazd Hotel – ZOO (UBER)

42,05 zł.

wstęp do ZOO

139,05 zł.

bilet na wyciąg w ZOO

9,94 zł.

dojazd ZOO – Hotel

45,26 zł.

wyżywienie

100,31 zł.

2.07.2022 dojazd Hotel – Praha Pałac …

43,80 zł.

Praha Hlawni Nadrazi – Tychy PKP (PKP InterCity)

211,44 zł.

Tychy PKP – Mikołów (UBER)

23,85 zł.

wyżywienie

69,50 zł.

Pamiątki

160,05 zł.

Razem

= 3912,28 zł.

TABELA: kalkulacja pobytu w Pradze dla 2 osób dorosłych i 1 dziecka

 

Praga – dzień 1.

Hotel International Prague

Po przylocie do Pragi udaliśmy się z lotniska UBERem do centrum miasta, do hotelu w którym spędziliśmy cały nasz urlop. Hotel International Prague wyglądem przypomina nasz warszawski Pałac Kultury i Nauki. Jest to elegancki 4-gwiazdkowy obiekt. Hotel ze względu na swoje wnętrza, zdobione obrazami, żyrandolami, marmurami, charakteryzuje się luksusem rodem z lat 60-70 ubiegłego stulecia. Jak dla nas była to trochę zbyteczna elegancja jednakże jak na Pragę to Hotel International Prague udało nam się zarezerwować w bardzo przyzwoitej cenie. Zabukowaliśmy go mniej więcej w kwocie wynajmu pokoju w 3-gwiazdkowym pensjonacie, więc była to okazja.

Planując wakacje z dzieckiem wybieramy raczej innego typu obiekty, bardziej przystosowane pod najmłodszych gości, jak np. Hotel Nosalowy Dwór Resort & SPA w Zakopanem czy Hotel Verde Montana – Kudowa Zdrój. Dla dzieci w hotelu International Prague jedynym udogodnieniem był tak naprawdę zewnętrzny plac zabaw i to nie w pełni sprawny. Jednakże właśnie ze względu na bardzo dobrą cenę wybór padł na tenże hotel.

Pokoje w stosunku to miejsc ogólno dostępnych są nowocześniej wyposażone, jednakże nie można tu mówić aby było luksusowo, jest po prostu praktycznie. Śniadania w formie bufetu były bardzo urozmaicone i smaczne. Korzystaliśmy z dwóch wewnętrznych restauracji w tym w jednej z nich można było spożywać posiłki w ogrodzie na świeżym powietrzu. Na duży plus zasługują przemili pracownicy hotelu począwszy na osobach z recepcji, poprzez usługę concierga, czy obsługę w restauracji na panu portierze kończąc.

Ciekawym miejscem w hotelu jest taras widokowy znajdujący się na ostatnim piętrze budynku, z którego rozciąga się szeroka panorama na całą Pragę.

Hotel International Prague
Hotel International Prague
Jeden z najwyższych budynków w Pradze - Hotel International Prague
Jeden z najwyższych budynków w Pradze – Hotel International Prague
Pokój hotelowy w International Prague
Pokój hotelowy w International Prague

Praga – dzień 2.

Narodowe Muzeum Techniki

Drugi dzień pobytu w Pradze rozpoczął się deszczowo dlatego ze względu na pogodę postanowiliśmy spędzić czas w jakimś muzeum aż do czasu rozpogodzenia się aury. Najbardziej interesujące pod kątem atrakcji dla dziecka wydawało mi się Narodowe Muzeum Techniki. I miałem rację, ponieważ w miejscu tym spędziliśmy ładnych parę godzin zwiedzając z zaciekawieniem tematyczne wystawy. Wielki gmach muzeum oprócz najobszerniejszej, kilku piętrowej ekspozycji poświęconej szeroko rozumianym środkom transportu posiadał jeszcze dużo pomieszczeń z wystawami poświęconymi astronomii, fotografii, drukarni. 

Narodowe Muzeum Techniki w Pradze
Narodowe Muzeum Techniki w Pradze
Ekspozycja zabytkowych motocykli w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze
Ekspozycja zabytkowych motocykli w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze
Zwiedzanie Narodowego Muzeum Techniki w Pradze - atrakcja dla całej rodziny
Zwiedzanie Narodowego Muzeum Techniki w Pradze – atrakcja dla całej rodziny

Stare Miasto

Idealnie, zaraz po zakończonym zwiedzaniu Muzeum Techniki wyszło słońce i spokojnie mogliśmy się udać na zwiedzanie Starego Miasta w Pradze. Nasza spacerowa trasa nie mogła ominąć najważniejszych zabytków tej części czeskiej stolicy. Wiodła poprzez takie miejsca i atrakcje jak Rynek Starego Miasta, Praski Zegar Astronomiczny Orloj oraz Most Karola.

Staromiejski Rynek i Kościół Marii Panny przed Tynem
Staromiejski Rynek i Kościół Marii Panny przed Tynem
Brama Prochowa i Praski Zegar Astronomiczny Orloj
Brama Prochowa i Praski Zegar Astronomiczny Orloj
Praga - spacer po Moście Karola
Praga – spacer po Moście Karola

Praga – dzień 3.

Hradczany

Podczas naszej wycieczki główną atrakcją Pragi było wzgórze zamkowe Hradczany. Hradczany są największym pod względem zajmowanej powierzchni kompleksem zamkowym na świecie. W jego obrębie mieszczą się takie zabytki jak: kompleks zamku królewskiego, ogrody królewskie, Bazylika Św. Jerzego, Katedra Świętego Wita oraz słynna Złota Uliczka. Wszystkie te zabytki ulokowane tak blisko siebie robią niesamowite wrażenie. Niezwykle przyjemnie spaceruje się po szerokich dziedzińcach kompleksu jak również po wąskich jego zakamarkach odkrywając na każdym kroku jakiś zabytek. Ciekawostką są na Hradczanach a dokładnie przed pałacem królewskim są cogodzinne zmiany warty honorowej. Jednak najciekawsze widowisko odbywa się w samo południe. Żołnierze pełniący wartę przed Pałacem przekazują sobie wzajemnie sztandar w takt muzyki przygrywającej przez wojskową orkiestrę.

Praga - Plac Hradczański
Praga – Plac Hradczański
Honorowa zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim
Honorowa zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim
Praga - Katedra św. Wita
Praga – Katedra św. Wita
Sala władysławowska na Zamku Praskim
Sala władysławowska na Zamku Praskim
Bazylika św. Jerzego w Pradze
Bazylika św. Jerzego w Pradze
Wnętrze Bazyliki św. Jerzego w Pradze
Wnętrze Bazyliki św. Jerzego w Pradze
Złota Uliczka w Pradze
Złota Uliczka w Pradze
Ekspozycja muzealna w kamienicach na Złotej Uliczce
Ekspozycja muzealna w kamienicach na Złotej Uliczce
Wieża Dalibora - dawne więzienie
Wieża Dalibora – dawne więzienie
Praga - Złota Uliczka
Praga – Złota Uliczka

Rejs po Wełtawie

Po wyczerpującym spacerze na Hradczanach przyszła pora na odrobinę relaksu i zwiedzanie miasta nieco wygodniej, z poziomu wody. Zdecydowaliśmy się na jeden z programów rejsu po Wełtawie. Z okolic Mostu Čechův średnio co 30 minut odpływa statek pasażerski . Rejs trwa około godziny czasu a jego trasa wiedzie w kierunku Mostu Karola. Z pokładu statku możemy podziwiać Zamek Praski, Teatr Narodowy i inne budowle przybrzeżne znajdujące się w sercu stolicy. Na statku istnieje możliwość zamówienia napoi, alkoholi i przekąsek. Statek posiada pokład wewnętrzny oraz wielki taras widokowy z ławkami na górnym pokładzie.

Praga - widok na Wełtawę
Praga – widok na Wełtawę
Rejs statkiem po Wełtawie
Rejs statkiem po Wełtawie
Rejs statkiem po Wełtawie - w tle Most Karola
Rejs statkiem po Wełtawie – w tle Most Karola
Widok na Hradczany podczas rejsu po Wełtawie
Widok na Hradczany podczas rejsu po Wełtawie

Mala Strana

Głodni kolejnych praskich atrakcji po obiedzie i krótkim odpoczynku w hotelu wybraliśmy się na nocny spacer po mieście. Podczas przechadzki zobaczyliśmy m.in. Ścianę Johna Lennona, oryginalne a wręcz kontrowersyjne instalacje artystyczne Dawida Cernego jak np. Głowa Franza Kafki, Zwisający mężczyzna Zygmunt Freud czy Sikający Politycy. Przespacerowaliśmy się również znajdującą się na Małej Stranie najwęższą uliczką Pragi i jedną z najwęższych na świecie. Jest tak wąska, że dwoje ludzi nie mogłoby się w niej minąć dlatego ulica ta ma wprowadzony ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną! 

Obrotowa głowa Franza Kafki
Obrotowa głowa Franza Kafki
Zwisający Zygmunt Freud
Zwisający Zygmunt Freud
Ściana Johna Lennona
Ściana Johna Lennona
Najwęższa uliczka Pragi
Najwęższa uliczka Pragi
Sikający politycy
Sikający politycy

Praga  – dzień 4.

Ogród Zoologiczny w Pradze

Do tej pory odwiedziliśmy już kilka ogrodów zoologicznych w Polsce jak również ogród zoologiczny w czeskiej Ostrawie. Praski ogród zoologiczny również postanowiliśmy odwiedzić i tak 4 dnia naszego pobytu pojechaliśmy do dzielnicy Troja w której mieści się Zoologická zahrada hl. m. Prahy.

Pomyślicie ZOO jak każde inne, jednakże w praskim ogrodzie zoologicznym było kilka miejsc, które mnie zaskoczyły. A mianowicie ogród zoologiczny zlokalizowany jest w górzystej, zielonej części Pragi. Usytuowany jest na dwóch poziomach, dolnym i górnym.

W dolnej części alejki spacerowe, pomiędzy którymi podziwiamy zamknięte w zagrodach i budynkach zwierzęta ulokowane są poniżej okazałego, klifowego wzgórza. Atrakcją na dolnym poziomie był m.in. niewielki basen, w którym dzieci mogły zażywać kąpieli. Niedaleko basenu najmłodsi mogli skorzystać z dziecięcego tramwaju i stać się na chwilę dumnymi maszynistami, co bardzo ucieszyło naszego syna.

Na górnym poziomie, czyli na wspomnianym wzgórzu mieści się druga część ogrodu zoologicznego, z kolejną plątaniną alejek i zagrodami oraz budynkami dla zwierząt. Na górną cześć można dostać się jedną z alejek spacerowych lub wyciągiem krzesełkowym! Wybraliśmy oczywiście tę drugą opcję. Rzeczą na która chcę zwrócić uwagę jest delikatnie mówiąc przymykanie oka na zasady BHP. Nie wiem czy u nas w kraju takie coś by przeszło. Krzesełka jadące na górę są jedno osobowe tak wiec nasze małe dziecko musiało siedzieć mi na kolanach. Krzesełka wydawać by się mogły co najmniej kilkudziesięcioletnie a jedynym zabezpieczeniem przed wypadnięciem był ,,huśtawkowy” łańcuszek. Co prawda pod nami rozciągała się siatka zabezpieczająca, nie mniej jednak stroma podróż w górę dostarczyła nam adrenaliny. Ze wzgórza rozciągała się piękna panorama na Pragę, łącznie z będących jednym z najwyższych w Pradze budynków, naszym Hotelem International Prague.

Praski Ogród Zoologiczny
Praski Ogród Zoologiczny
ZOO w Pradze - wybieg dla słoni
ZOO w Pradze – wybieg dla słoni
Spacerem przez ogród zoologiczny w Pradze
Spacerem przez ogród zoologiczny w Pradze
Niewątpliwa atrakcja dla dzieci - ZOO w Pradze
Niewątpliwa atrakcja dla dzieci – ZOO w Pradze
Mieszkańcy Praskiego ZOO
Mieszkańcy Praskiego ZOO
Mieszkańcy Praskiego ZOO
Mieszkańcy Praskiego ZOO

Praga – dzień 5.

Ostatni dzień naszego pobytu w Pradze to nie tylko pakowanie walizek i podróż powrotna pociągiem do kraju. Udało nam się jeszcze na chwilkę podjechać do centrum miasta zwiedzając m.in. takie miejsc jak Pałac Lucerna, w którym znajduje się kolejna z rzeźb Dawida Cernego – Koń. Instalacja przedstawia zwisającego ze sklepienia do góry nogami konia i siedzącego na jego brzuchu jeźdźca. Przespacerowaliśmy się również po jednej z reprezentacyjnych ulic miasta Vaclavske Namesti, na końcu której mieści się siedziba Muzeum Narodowego w Pradze. Przed samym odjazdem do Polski, nieopodal zabytkowego budynku dworca kolejowego, w parku obowiązkowo, w ramach zabawy i rekreacji odpoczęliśmy zamykanym i pilnowanym przez portiera placu zabaw. Na dworcu kolejowym udało nam się jeszcze dodatkowo zobaczyć niewielką wystawę budowli z klocków LEGO. 

Instalacja artystyczna - Zwisający Koń
Instalacja artystyczna – Zwisający Koń
Muzeum Narodowe w Pradze
Muzeum Narodowe w Pradze
Fontanna przed Muzeum Narodowym w Pradze
Fontanna przed Muzeum Narodowym w Pradze
Chwila zabawy przed podróżą powrotną do Polski
Chwila zabawy przed podróżą powrotną do Polski
Wystawa klocków LEGO na Dworcu Kolejowym w Pradze
Wystawa klocków LEGO na Dworcu Kolejowym w Pradze

 


Lubisz i doceniasz moją twórczość? A może moje wpisy pomagają Ci w podejmowaniu podróżniczych decyzji? Jeżeli tak, to w ramach wdzięczności możesz ,,postawić mi kawę” 😉 Za każdą formę wsparcia serdecznie dziękuję i obiecuję przykładać się jeszcze bardziej do pisania ciekawych artykułów inspirujących do podróży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5/5 - (2 votes)
Please follow and like us:

4 thoughts on “Praga z dzieckiem”

    1. Z pewnością Muzeum Lego i wjechalibyśmy kolejką na wzgórze Petřín a następnie weszlibyśmy na wieżę widokową znajdującą się na tym wzgórzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *