Lead: Australia to potencjalnie ciekawy kierunek emigracji zarobkowej, który może zainteresować także Europejczyków. Ile zarabia się w Australii? Czy ciężko znaleźć tam pracę? Sprawdź, ile możesz zarobić!

Wstęp: Rosnące koszty życia, niewspółmierne ze wzrostem płac sprawiają, że każdego roku wiele osób zastanawia się nad emigracją zarobkową do innych państw świata. Australia od lat słynie z wysokiego poziomu zadowolenia mieszkańców, który wynika między innymi ze stabilnej sytuacji finansowej, czy bezpieczeństwa. Zastanawiasz się, ile zarabia się w Australii? Zobacz, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy oraz kto może wyjechać do Australii w celach zarobkowych!

Ile wynosi płaca minimalna w Australii? Ile zarobi przeciętny pracownik w Australii?

Osoby, które zdecydują się na emigrację, muszą liczyć się z tym, że bezpośrednio po przyjeździe do Australii, mogą liczyć na mniej popłatne oferty pracy. Obecnie osoby, które podejmują zatrudnienie za minimalną stawkę, mogą liczyć na zarobek w wysokości 882 dolarów australijskich (AUD) tygodniowo. Wspomniana kwota to równowartość mniej więcej 2300 złotych. Warto jednak pamiętać, że mówimy tu o wynagrodzeniu za tydzień pracy. Oznacza to, że przeciętny pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze godzin może liczyć na wypłatę w wysokości około 10 tysięcy złotych miesięcznie. Płaca minimalna w Australii została podniesiona od nowego roku, jednak w zasadzie jej wzrost odnotowywany jest corocznie. Minimalna stawka godzinowa dotyczy głównie osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową w ramach imigracji w Australii. Przed podjęciem pracy warto rozesłać swoje CV do możliwie jak największej liczby firm i instytucji. Takie działania zapewniają największe szanse na otrzymanie atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

Jakie są średnie zarobki w Australii?

Znacznie lepsze warunki finansowe mogą otrzymać pracownicy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe. Ile zarabia się w Australii? Według danych statystycznych osoby, które zdecydowały się podjąć pracę na pełen etat, otrzymują około 1850 dolarów australijskich tygodniowo, czyli mniej więcej 7500 AUD miesięcznie. Taka kwota to równowartość blisko 20 tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, że wspomniana stawka wyrażona jest w wartości brutto, co oznacza, że od tej kwoty należy potrącić odpowiedni podatek. Wraz ze wzrostem stażu oraz doświadczenia uczciwi pracownicy z pewnością mogą liczyć na wzrost stawki godzinowej. Australia posiada stosunkowo niewielką populację, dlatego przeciętne zarobki muszą być na tyle atrakcyjne, by zachęcić możliwie jak największą ilość potencjalnych pracowników.

Ile godzin liczy etat w Australii? Czy po przyjeździe do Australii konieczna jest znajomość języka?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, tydzień pracy w Australii nie może przekroczyć 38 godzin tygodniowo. Każda osoba, która przepracuje taki wymiar czasu pracy, może liczyć na minimalne wynagrodzenie w kwocie około 23 dolarów australijskich za godzinę pracy. Jest to równowartość około 60 złotych za każdą przepracowaną godzinę. Znalezienie dobrze płatnej pracy zwykle wymaga od kandydatów znajomości języka angielskiego. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość profesji wiąże się z koniecznością nawiązywania kontaktów z ludźmi. Bez znajomości angielskiego również można ubiegać się o pracę, jednak szanse na znalezienie zatrudnienia maleją, podobnie jak wysokość wynagrodzenia. 

Nauka i praca w Australii – kto może zdecydować się na wyjazd do Australii?

Wyjazd do Australii może być ciekawą propozycją dla osób, które kontynuują naukę na studiach lub są świeżo upieczonymi absolwentami uczelni. Tacy kandydaci mogą bowiem otrzymać prawo do tymczasowego pobytu w Australii wraz z wizą studencką. Faktem jest, że wysokość wynagrodzenia w Australii jest stosunkowo wysoka, a osoby z wyższym wykształceniem z pewnością mają szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. W praktyce Australia jest otwarta na potencjalnych pracowników, niezależnie od ich wieku czy pochodzenia. Co więcej, zdarza się, że pracodawcy często są skłonni pomóc w załatwieniu formalności w celu pozyskania cennego, doświadczonego pracownika. Ile zarabia się w Australii? Wiele zależy od konkretnej sytuacji, jednak co do zasady osoby wyjeżdżające do Australii na podstawie wizy z pewnością mogą liczyć na wysokie zarobki i naprawdę przyjemny standard życia. 

Czy praca w Australii wymaga wizy pracowniczej? Pozwolenie na pracę i wymogi względem kandydatów

Jeżeli chcesz wyjechać do Australii w celach zarobkowych, musisz posiadać odpowiednią wizę pracowniczą. Istnieje kilka różnych rodzajów wiz, które różnią się między sobą długością obowiązywania, ale też wymaganiami odnośnie do kandydata. Podjęcie pracy na terenie Australii możliwe jest na przykład na podstawie wizy studenckiej w ramach programu work and holiday. Istnieje również tradycyjna wiza pracownicza oraz wiza partnerska. W każdym przypadku kandydat ubiegający się o przyznanie pozwolenia na podjęcie pracy musi przedstawić szereg dokumentów, takich jak między innymi zaświadczenie o ukończeniu studiów, podstawowe badania lekarskie, zaświadczenie o niekaralności, a ponadto należy pozytywnie przejść test z języka angielskiego. Przyznana wiza w zdecydowanej większości przypadków zezwala na tymczasowy pobyt w Australii, jednak po pewnym czasie istnieje możliwość jej przekształcenia w prawo do stałego pobytu. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać między innymi w Ambasadzie Australii.

Ile zarabia się w Australii? Średnie wynagrodzenie programisty, lekarza i budowlańca

Od wielu lat stopa bezrobocia w Australii wynosi zaledwie nieco ponad 3,5 procent. Oznacza to, że wiele osób może mieć problem, by znaleźć pracę w tym kraju. W praktyce w dużych miastach, takich jak Sydney, Melbourne, czy Canberra, wielu pracodawców poszukuje wykwalifikowanych specjalistów z branży IT, ale także lekarzy, pielęgniarek, czy pracowników budowlanych. To właśnie te zawody wiążą się z możliwością uzyskania najwyższych zarobków. Dobrze wykwalifikowani pracownicy mogą zarobić w Australii średnio od 20 do ponad 30 tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście łączna kwota zależy od wielu czynników jak kwalifikacje, doświadczenie w branży, czy forma zatrudnienia. Podobnie jak w Polsce i innych państwach europejskich, wiele osób wykonujących wspomniane zawody podejmuje współpracę w ramach własnej działalności gospodarczej.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.