Często jest tak, że koncentrujemy się na tym, co tu i teraz. Nie ma w tym nic złego, ale czasem warto też spojrzeć w przeszłość – zwłaszcza wtedy, gdy ta przeszłość ma przed nami spore tajemnice. Kiedy odkryto Australię?

Można przypuszczać, że wiele osób nie ma pojęcia o tym, kiedy odkryto Australię. Niemniej jednak o historii tego kontynentu wiadomo całkiem sporo. Przyjrzyjmy się temu, co działo się wiele lat temu. Oczywiście będzie to jedynie namiastka tego, co można powiedzieć o historii australijskiego kontynentu.

Odkrycie Australii

Musimy zacząć od tego, że pierwsi ludzie osiedlili się na kontynencie australijskim ok. 40 000 lat temu. Prehistoria, prawda? Warto również wiedzieć, że mowa o przybyszach z Azji Południowo-Wschodniej. Co ciekawe, nie można mówić o przypadku. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pomiędzy kontynentami mieliśmy lądowy pomost. W ten sposób wędrówka była ułatwiona.

Historia Australii – jak określa się rdzennych mieszkańców?

Rdzennych mieszkańców Australii określa się Aborygenami. Pierwotne plemiona koncentrowały się na koczowniczym trybie życia. Dokładnie mówiąc, można opowiadać o pracy w zakresie łowiectwa i zbieractwa. Co ciekawe, kultura Aborygenów rozwijała się w izolacji od reszty świata. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak duże znaczenie ma izolacja.

Pierwsi Europejczycy – holenderska para

Zastanawiasz się nad tym, kiedy odkryto Australię? Musisz wiedzieć, że u wybrzeży Australii jako pierwsi pojawili się Holendrzy – Jansz i van Roossengin. Był to rok 1606. Co więcej, w tym samym roku do Australii dotarł Torres – hiszpański żeglarz. Nie można też zapomnieć o Abelu Tasmanie. W latach 1642-44 żeglarz ten płynął wzdłuż wybrzeży. To właśnie jemu zawdzięczamy Tasmanię. Pierwszą nazwą kontynentu to Nowa Holandia.

Pojawienie się Jamesa Cooka

Przenieśmy się teraz do 1770 roku. Był to rok, w którym do wschodnich wybrzeży Australii dotarł James Cook, czyli słynny brytyjski podróżnik. Dokonanie odkrycie bardzo go zainteresowało, czego najlepszym dowodem sporządzenie dokładnych map i opisanie roślinności. Na tym nie koniec, bo można było też usłyszeć, że doszło do odkrycia posiadłości Korony Brytyjskiej. Cook uznał także, że mamy do czynienia z Nową Południową Walią.

Pamiętajmy też o tym, że tutaj znaczenie mają nie tylko odkrywcy. Warto wiedzieć, że Anglia początkowo wykorzystywała nową posiadłość wyłącznie jako kolonię karną. Zresztą wystarczy zapoznać się z tym, co działo się w 1788 roku – właśnie wtedy przywieziono pierwszych skazańców i założono pierwsze osiedle (Sydney). Oczywiście na tym się nie skończyło. Można powiedzieć, że był to dopiero początek, bo zaczęły pojawiać się kolejne, niezależne od siebie kolonie. Warto wiedzieć, kiedy odkryto Australię, ale dobrze też patrzeć na to wszystko w szerszej perspektywie. Obecna rzeczywistość znacznie różni się od tej, jaka miała miejsce te ponad 200 lat temu.

Koniec zesłańców miał miejsce w 1868 roku. Z drugiej strony można było już zauważyć stopniowe pojawianie się dobrowolnych osadników. Głównie byli to emigranci z przeludnionych Wysp Brytyjskich. Warte odnotowania jest też to, że wpływ na falę emigrantów miało to, co wydarzyło się w 1851 roku. Krótko mówiąc, chodzi o odkrycie złóż złota.

Co wydarzyło się 1 stycznia 1901 roku?

Interesujące jest też to, że niepodległość Australii to temat, który ma prawo wzbudzać wiele dyskusji. Dość powiedzieć, że nie sposób nawet odnieść się do konkretnej daty. Jedną z istotnych dat (jeśli można tak mówić) jest 1 stycznia 1901 roku. Jak możemy przeczytać, wtedy weszła w życie konstytucja Związku Australijskiego. Na mocy tej konstytucji sześć dotychczasowych kolonii brytyjskich zostało połączonych w jeden organizm o charakterze federacyjnym. Tak doszło do powstania Związku Australijskiego. Tekst konstytucji powstał po negocjacjach pomiędzy przedstawicielami kolonii.

Kiedy odkryto Australię?

O historii tego kraju można mówić długo i nie chodzi tylko o, to kiedy odkryto Australię. Zwłaszcza że można podejść do sprawy na różne sposoby. W końcu odkrywcą Australii można uznać parę Holendrów czy Jamesa Cooka. Ponadto w przypadku Cooka na uwagę zasługuje to, że możemy mówić o odkryciu i badaniu Australii. Z drugiej strony cała trójka dotarła do Australii stosunkowo niedawno. Pierwsze osiedlenia miały miejsce ok. 40 000 lat temu.

Gdyby kogoś interesowało więcej informacji, na pewno warto zainteresować się tym, co kiedyś działo się na terenie Australii. Zawsze dobrze jest znać historię.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.