Australia to kraj coraz chętniej wybierany jako egzotyczny kierunek wakacyjny. Podróż to nie lada wyzwanie, gdyż chcąc odwiedzić ten cudowny i bardzo różnorodny kontynet musimy udać się niemal na drugi koniec świata, a przynajmniej na drugą jego półkulę. Czy łatwo jest wyjechać do Australii? Jak wygląda codzienne życie w tym kraju? Oto najważniejsze informację, które warto przeczytać, aby lepiej poznać ten kraj. 

Jak się żyje w Australii?

Australia kojarzy nam się z pięknymi plażami pełnymi surferów oraz z dziką i nieokiełzaną przyrodą. W internecie można przeczytać wiele informacji o dzikich i agresywnych kangurach oraz o ogromnych i jadowitych pająkach czyhających niemal na każdym kroku. Czy faktycznie podróż może okazać się niebezpieczną wyprawą? Australia to równocześnie kraj i kontynent – szósty pod względem wielkości na świecie. Z tego względu ukształtowanie terenu, jak i klimat jest bardzo różnorodny w zależności od regionu. Australia podzielona została administracyjnie na sześć stanów:

Australia Południowa

Stolicą tego stanu jest miasto Adelaide. Obszar tego stanu to głównie niziny z ziemią nieuprawną oraz niskie pasma górskie. Zachodnia część stanu jest praktycznie niezamieszkana. W styczniu i lutym, czyli najgorętszych miesiącach, temperatura może sięgać nawet +48oC. Jest to region rzadko odwiedzany przez turystów i niezbyt często wybierany jako cel emigracji. 

Australia Zachodnia

To największy stan, który zajmuję aż 1/3 kontynentu. Przy wybrzeżu znajdują się miasta oraz łącząca je sięć drogowa. Im bardziej skierujemy się w głąb kontynentu, tym bardziej możemy odkrywać rejony pustynne. To właśnie tu znajduje się Wielka Pustynia Piaszczysta, Pustynia Gibsona oraz Wielka Pustynia Wiktorii. Na północy stanu dominuje klimat tropikalny, natomist na południu śródziemnomorski. Wysunięty na północ obszar Kimberley to obszar o największej bioróżnorodności. 

Nowa Południowa Walia

To stan najbardziej popularny wśród turystów oraz ludzi chcących wyemigrować do Australii. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney. Jest to również drugi stan pod względem gęstości zaludnienia. 

Queensland 

To stan, który posiada bardzo zróżnicowaną przyrodę. Na północy znajduje się tropikalna strefa klimatyczna. Występuje tu obszar pustynny zwany „Badlands”, gdzie odnotowano najwyższą temperaturę wynoszącą +69oC. W stanie tym występuje 5 rezerwatów przyrodych wpisanych na listę UNESCO np. Środkowo-Wschodni rezerwat lasów deszczowych, Wielka Rafa Koralowa, czy też Wyspa Fraser. To bardzo interesujący region pod względem turystycznym. 

Tasmania

To stan znajdujący się na wyspie zlokalizowanej u wybrzeży południowo – wschodnich kontynentu. To najmniejszy oraz najbardziej zalesiony stan Australii. To właśnie tu można obserwować wyjątkowe zwierzęta – Diabły Tasmańskie. Gospodarka Tasmanii opiera się na przemyśle wydobywczym oraz rolniczym. 

Wiktoria

To najbardziej zaludniony stan Australii. Największym miastem jest Melbourne i to właśnie w nim mieszka 80% populacji stanu. Znajdują się tu również mniejsze miasta, takie jak: Bendigo i Ballart, które zyskały sławę dzięki gorączce złota. Co jeszcze warto zobaczyć? Rezerwaty przyrody w których możemy obserwować zwierzęta takie jak: emu, koale i kangury. Wyjeżdząjąc do Australii często obawiamy się konfrontacji z dziką i niebezpieczną przyrodą. Fakt jest taki, że w normalnych warunkach trudno jest spotkać ogromnego i jadowitego pająka, nie mniej jednak należy mieć szacunek do przyrody i nie lekceważyć znaków ostrzegawczych np. zakazujących pływania z powodu występowania krokodyli lub meduz. 

Wakacje w Australii

Wybierając się na przyjazd wakacyjny do Australii należy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, aby móc spokojnie poznać kulturę Państwa oraz móc zachwycić się niezwykłą bioróżnorodnością przyrody. Przyjazd do Australii nie powinien trwać krócej niż miesiąc, jest to bowiem minimalny czas, aby móc podróżować pomiędzy stanami i zwiedzić największe atrakcje tego państwa. Z rzeczy formalnych, które warto wiedzieć przed podróżą jest fakt, że lot z Polski do Australii trwa około 20 godzin i w ofercie linii lotniczych nie ma aktualnie połączeń bezpośrednich. Konieczne jest również wyrobienie paszportu i otrzymanie wizy. Wiza dla Polaków jest bezpłatna i pozwala na przebywanie w tym kraju przez 3 miesiące w ciągu 12 miesięcy od pierwszego wjazdu do Australii. Podróżowanie po Australii będzie wymagało wypożyczenia samochodu, jednak może okazać się, że nie wszystkie drogi są przejezdne. Planując trasę wycieczki należy na bieżąco sprawdzać aktualne informacje. Podczas podróżowania samochodem należy również uważać na często występujące pożary.

Emigracja do Australii

Jak wygląda życie i praca w tym kraju? Jakość życia w tym Państwie uważana jest za wysoką, bowiem Australia to dość zamożny kraj. Z tego względu niektórzy decydują się na przeprowadzkę na stały pobyt w Australii i rozpoczęcie pracy. Jest to kierunek bardzo chętnie wybierany przez studentów, którzy decydują się na opcję work and holiday, czyli pracuj i zwiedzaj. Czy łatwo jest znaleźć pracę w Australii? Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Jeżeli jedziemy do Australii z myślą o pracy sezonowej, to taką pracę będzie stosunkowo łatwo znaleźć. W ramach work and holiday możemy znaleźć pracę w usługach np. w restauracji, na stacji paliw lub w hotelu. Rozpoczęcie pracy jako wysokokwalifikowany pracownik może być trudne, gdyż może być wymagana nostryfikacja dyplomu. Wyjazd, aby pracować w Australii to doskonały sposób na zaznanie australijskiego życia.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.