To niezwykłe miejsce można znaleźć przy północno-wschodnich wybrzeżach. Czym fascynuje Wielka Rafa Koralowa? Australia to niesamowite miejsce.

Patrząc na zdjęcie z lotu ptaka, można być zdumionym tym, iż natura mogla stworzyć tak niezwykłe miejsce, które przyciąga nurków z całego świata. Tutaj organizowane są specjalne wycieczki, dzięki czemu można poznać bliżej tutejszy ekosystem i wiele gatunków ryb. Jaka jest Wielka Rafa Koralowa Australia – sprawdź czym może cię zaskoczyć.

Wielka Rafa Koralowa na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jeden z zagrożonych skarbów natury w związku z dewastacyjną działalnością człowieka i samej natury. Co ciekawe, australijski rząd nie zgodził się z podejściem ONZ. Ich motywem jest to, że takie działania mogą sprawić, iż turystyka na tym ucierpi i nikt nie będzie chciał już podziwiać koralowców, które mają być zagrożone wyginięciem. Prawdą jest jednak to, że u wybrzeży Australii znaleźć można jeden z najważniejszych Siedmiu Cudów Natury, którego powierzchnia ma ponad 340 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Wielka Rafa Koralowa Australia – tutejszy wodny ekosystem

Zgodnie z badaniami, miejsce to powstało dopiero około pół miliona lat temu. Na jej powstanie wpływ miała największa Wielka Piaszczysta Wyspa, która znajduje się blisko Queensland. 

Aktualnie to właśnie tutaj można znaleźć aż 10% wszystkich ekosystemów rafowych, jakie znajdują się na Ziemi!. Na tym terenie można znaleźć m.in. wapienne szkielety. Wśród nich najpopularniejsze są otwornice. Co ciekawe, cały teren widoczny jest z kosmosu. W internecie znaleźć można zdjęcia, które wykonane z tak dużej odległości, wywołują nie lada zaskoczenie. 

Badania naukowe dowodzą, że znaleźć tu można także najbardziej zróżnicowany ekosystem. Łącznie zlokalizowano tutaj 2900 pojedynczych raf. Można tu spotkać starożytne żółwie morskie, 134 gatunki rekinów i płaszczek, 240 gatunków ptaków, gąbki, ukwiały, robaki morskie, skorupiaki. Całość zostaje dopełniona przez wodorosty.

Ochrona Wielkiej Rafy Koralowej

Nurkowanie w tych okolicach to niezwykła przygoda, która zostanie w pamięci wielu osób na długi czas. Jednak takie działania oraz globalne ocieplenie, może spowodować, że korale i inne organizmy mogą wyginąć. Chodzi bowiem o to, że temperatura wody musi się utrzymywać w określonym przedziale, aby koralowce mogły przetrwać. Globalne ocieplenie nie wpływa na to, ponieważ tutejsza symbioza zostaje zakłócona. 

Do tego dochodzi zjawisko bielenia Rafy. W wyniku tego algi koralowców są bardziej podatne na choroby i nie rozwijają się w prawidłowy sposób. Efektem będzie ich powolne wymieranie. 

Zagrożeniem jest także rosnące zakwaszenie wód, zanieczyszczenia spływające z gospodarstw rolnych oraz niezrównoważone połowy ryb i skorupiaków. Do tego wzdłuż Rafy ma się do czynienia z rozbudową wybrzeża, co też niekorzystnie wpływa na utratę siedlisk przybrzeżnych. 

Wielka Rafa Koralowa Australia – ciekawostki dla zainteresowanych

500 metrów grubości ma warstwa szkieletowa, którą można znaleźć na tym terenie. Naukowcy wciąż badają ten teren, ale dużo jeszcze przed nimi. Do tej pory udowodniono, że najstarsze fragmenty mają ok. 500 tysięcy lat.

60 tysięcy lat temu rdzenni mieszkańcy Australii mogli na tych terenach poszukiwać jedzenia. Wielka Rafa zyskała jednak sławę wśród Europejczyków dopiero w XVIII wieku.

Nurkując tutaj można podziwiać delfiny oraz wieloryby. Spotkanie z takimi gatunkami zwierząt to dopiero przeżycie. Szacuje się, że na terenie Rafy znaleźć można aż sześćset gatunków koralowców. 

Rafa to miejsce bytowania „żarłocznej” rozgwiazdy, która żywi się polipami korali. Korona Cierniowa, bo to o niej mowa, sprawia, że Rafa zostaje pozbawiona tkanki, która miała zdolność do regeneracji.

Stan Queensland w Australii wprowadził program, który ma na celu zwalczanie tutejszych rekinów – dla dobra mieszkańców i turystów, ale także chcąc chronić inne gatunki zwierząt mieszkające na Rafie.

To największa na świecie naturalna atrakcja, która każdego roku przyciąga ogromne rzesze turystów. Trzeba przyznać, że dzięki temu turystyka w Australii mocno się rozwija. Zostały podjęte działania, które mają na celu ochronę tego miejsca, dzięki czemu jeszcze przez wiele lat będzie można je podziwiać. Wycieczka w te regiony i możliwość poznania Rafy, to jedno z marzeń wielu osób, które można tak naprawdę zrealizować już dzisiaj na własną rękę lub z biurem podróży.

Bartek (25)

Jest zapalonym podróżnikiem i fotografem, którego pasja do odkrywania nieznanych zakątków świata stała się fundamentem dla tego bloga. Dzięki swoim licznych podróżom, Bartek dzieli się z czytelnikami unikalnymi historiami i praktycznymi poradami, inspirując ich do własnych przygód. Jego misją jest pokazywanie, że podróżowanie
to najlepsza forma edukacji i rozwoju osobistego.